W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program polityki zdrowotnej pn. Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne

 

Pacjenci chorzy na hemofilię i pokrewne skazy krwotoczne często są leczeni w szpitalach, co przekłada się na bardzo wysokie koszty terapii. Dodatkowo często występują u nich trudności w rehabilitacji, dlatego choroba, mimo że dotyka stosunkowo niewielkiej grupy osób, urasta do problemu społecznego.

Życie i zdrowie chorych na hemofilię i pokrewne skazy krwotoczne zależą przede wszystkim od dostępu do koncentratów czynników krzepnięcia.

Chcemy, aby ta grupa pacjentów miała dostęp do odpowiedniego zaopatrzenia w leki, które zapewnią:

  • leczenie w warunkach domowych,
  • przeprowadzenie większości planowych zabiegów chirurgicznych,
  • długo- i krótkoterminową profilaktykę,
  • zastosowanie tzw. immunotolerancji (podawanie koncentratów czynników krzepnięcia w przypadku niewłaściwej odpowiedzi układu odpornościowego).

Cele programu:

W ramach programu chcemy przede wszystkim poprawić wyniki leczenia chorych na hemofilię i pokrewne skazy krwotoczne oraz poprawić jakość ich życia.

Efekty:

Przez realizację programu chcemy:

  • zmniejszyć liczbę pacjentów, cierpiących z powodu braku należytego leczenia hemofilii lub pokrewnych skaz krwotocznych,
  • zmniejszyć liczbę osób, które z powodu wylewów krwotocznych nie mogą się uczyć lub pracować i wcześnie przechodzą na rentę,
  • poprawić jakość życia chorych.

Zapobieganie, właściwe leczenie oraz rehabilitacja wylewów dostawowych (artropatia hemofilowa) zmniejszy zapotrzebowanie na zabiegi ortopedyczne, bardzo kosztowne u chorych na hemofilię.

Ośrodki, udzielające opieki chorym na hemofilię:

Sprawdź adresy ośrodków, w których chorzy na hemofilię mogą znaleźć fachową opiekę.

 

Materiały

Aktualizacja​_Narodowego​_Programu​_Leczenia​_Chorych​_na​_Hemofilię​_i​_Pokrewne​_Skazy​_Krwotoczne​_2019-2023
Aktualizacja​_Narodowego​_Programu​_Leczenia​_Chorych​_na​_Hemofilię​_i​_Pokrewne​_Skazy​_Krwotoczne​_2019-2023.pdf 1.75MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
28.01.2020 09:03 Monika Rutkowska
Pierwsza publikacja:
28.06.2019 14:49 Weronika Kalwasińska