W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja dot. rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 w Niemczech

02.12.2020

Osoby przebywające w Niemczech i podejrzewające u siebie objawy zakażenia (gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem) powinny kontaktować się telefonicznie z lekarzem rodzinnym, z infolinią lekarską pod numerem telefonu 116 117 lub właściwym urzędem ds. zdrowia (niem. Gesundheitsamt).

koronawirus info
Podstawowe informacje

Republika Federalna Niemiec podejmuje działania ograniczające rozprzestrzenianie się koronawirusa na terenie kraju. W ostatnim okresie sytuacja epidemiologiczna w NIemczech ulega pogorszeniu. W wielu miejscach, gdzie liczba zakażeń koronawirusem przekroczyła kolejne progi ostrzegawcze, wprowadzone zostały dodatkowe obostrzenia np. ograniczenie działalności restauracji, zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych, ograniczenia w ilości osób na uroczystościach prywatnych, obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz w miejscach, gdzie nie da się zachować odstępów. W powiatach o szczególnie wysokim wskaźniku zakażeń mogą obowiązywać ograniczenia w poruszaniu się np. zakaz opuszczania mieszkania bez posiadania ważnego powodu. Dodatkowe ograniczenia będą obowiązywały co najmniej do 20 grudnia.  

Ograniczenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa:

 • kontakty z innymi osobami powinny być ograniczone do niezbędnego minimum;
 • w przestrzeni publicznej należy zachować odstęp co najmniej 1,5 m;
 • obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach, gdzie nie da się zachować odległości 1,5 m;
 • w miejscach pracy należy przestrzegać zasad higieny – dotyczy to pracowników i osób odwiedzających;
 • również w przypadku prywatnych spotkań należy przestrzegać zasad higieny i zachować odstęp;
 • w niektórych krajach związkowych ograniczona lub zawieszona jest działalność miejsc, w których nie jest możliwe zastosowanie odpowiedniego reżimu sanitarnego;
 • wprowadzono ograniczenia w ilości osób mogących brać udział w zgromadzeniach lub gromadzić się w miejscach publicznych oraz prywatnych (w mieszkaniach);
 • duże wydarzenia są odwołane co najmniej do 31.12.2020 r. Kraje związkowe mają własne regulacje dotyczące mniejszych imprez, w tym uroczystości rodzinnych takich jak wesela lub pogrzeby;
 • wszelkie naruszenia ograniczeń dot. kontaktu są nadzorowane i sankcjonowane przez służby porządkowe i policję; łamanie zakazów może się wiązać z wysokimi mandatami.
Co najmniej do 20 grudnia obowiązują dodatkowe ograniczenia:
 • spotkania są dopuszczone w gronie do 5 osób z dwóch gospodarstw domowych. W niektórych krajach związkowych w okresie świąteczno-noworocznym dopuszczone zostaną spotkania do 10 osób. W liczbie osób nie uwzględnia się dzieci;
 • ograniczone podróży prywatnych: hotele nie będą przyjmowały turystów;
 • zamknięte pozostają restauracje: będzie możliwość zamiawiania posiłków na wynos;
 • zamknięte pozostają zakłady kosmetyczne, salony masażu itp. Salony fryzjerskie i fizjoterapeutyczne mają pozostać otwarte;
 • w sklepach obowiązuje ograniczenie w ilości klientów: 1 osoba na 10 m2 ​​​​(w dużych sklepach 1 osoba na 20 m2);
 • ograniczenie możliwości spędzania czasu wolnego: zamknięte teatry, filharmonie, opery, targi, kina, miejsca do uprawiania sportu amatorskiego, studia fitness itp.

Na chwilę obecną landy nie przewidują generalnego zamknięcia przedszkoli i szkół. Przypominamy, że szczegóły obostrzeń w życiu publicznym i wprowadzonych ograniczeń różnią się w zależności od kraju związkowego i powiatu.

Obowiązek zakrywania ust i nosa

Wszystkie kraje związkowe wprowadziły obowiązek zakrywania ust i nosa w komunikacji publicznej oraz podczas robienia zakupów. Nakaz może dotyczyć również restauracji, budynków użyteczności publicznych oraz otwartej przestrzeni, gdy nie da się zachować wymaganego odstępu 1,5 m (np. miejskie strefy piesze). Należy stosować się do umieszczanych informacji oraz śledzić ogłoszenia w lokalnych mediach. 

​​​​Większość krajów związkowych nie uznaje przyłbic, jako skutecznego zakrycia ust i nosa. W przypadku przebywania w miejscu, gdzie obowiązuje nakaz noszenia maseczki należy liczyć się z mandatem. Kwota mandatu jest zależna od regulacji danego kraju związkowego. 

WAŻNE! Podczas podróży samochodem przez Niemcy kierowca nie powinien mieć nałożonej maseczki. Twarz kierowcy musi być rozpoznawalna. Jeżeli w pojeździe znajdują się osoby z innego gospodarstwa domowego, zaleca się aby pozostałe osoby zakrywały usta i nos. 

Ograniczenia w podróżowaniu po Niemczech 

Co najmniej do 20 grodnia należy ograniczyć podróże do niezbędnych. Hotele i inne miejsca noclegowe nie będą przyjmować turystów. Dotyczy to zarówno turystów z Niemiec, jak i z innych krajów. W przypadku koniecznej podróży służbowej nocleg jest dopuszczalny. Należy wcześniej skontaktować się z hotelem. 

W niektórych krajach związkowych, osoby przyjeżdżające z krajowych obszarów podwyższonego ryzyka i chcące skorzystać z noclegu w hotelu lub innym miejscu noclegowym, muszą posiadać negatwyny wynik testu, który został wykonany 48 godzin przed wjazdem. Jeżeli mieszkają Państwo w Niemczech w powiecie, który został uznany za krajowy obszar podwyższonego ryzyka to przed planowaną podróżą należy skontaktować się z miejscem noclegowym lub lokalnym urzędem ds. zdrowia właściwym dla celu Państwa podróży. Uzyskają tam Państwo informację o aktualnie obowiązujących ograniczeniach. 

Niektóre kraje związkowe wprowadziły ograniczenia we wszystkich podróżach na ich teren z krajowych obszarów podwyższonego ryzyka (np. jednodniowa wycieczka turystyczna). Podstawą uznania danego powiatu lub dzielnicy miasta za krajowy obszar podwyższonego ryzyka jest wskaźnik przekracząjący 50 zakażeń na 100 tys. osób w przeciągu 7 dni. Informacje na temat powiatów o najwyższych wskaźnikach są dostępne w codziennych raportach sytuacyjnych Instytutu Roberta Kocha. 

W powiatach o wysokim wskaźniku zarażeń mogą obowiązywać ograniczenia w poruszaniu się np. zakaz opuszczania mieszkania bez posiadania ważnego powodu. 

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Niemczech

Informacje na temat aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Niemczech dostępne są też na stronach:

Powołano federalny sztab antykryzysowy, chociaż kompetencje ws. zwalczania zagrożeń epidemiologicznych posiadają landy i władze lokalne. Federalne Ministerstwo Zdrowia uruchomiło infolinię na temat koronawirusa pod numerem telefonu: +49 (0) 30 34 64 65 100.

Kontrole graniczne, zasady wjazdu i tranzytu 

Władze niemieckie nie prowadzą regularnych kontroli granicznych z krajami strefy Schengen. 

Prosimy o zapoznanie się ze szczegółowymi informacjami na temat zasad wjazdu (przyjazdu) oraz tranzytu (przejazdu) tutaj.

Kwarantanna w Niemczech

   W Niemczech obowiązują przepisy o obowiązkowej kwarantannie dla osób wjeżdżających z obszarów, na których współczynnik zachorowań wynosi ponad 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców w przeciągu 7 dni. Decyzja o uznaniu danego terytorium jako obszar podwyższonego ryzyka jest podejmowana po wspólnej analizie Instytutu Roberta Kocha z Federalnym Ministerstwem Zdrowia, Federalnym Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Federalnym Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny. 

Przed przyjazdem do Niemiec należy sprawdzić, czy nie podróżujemy z obszaru podwyższonego ryzyka. Aktualna lista krajów i obszarów, z których po przyjeździe do Niemiec należy udać się na kwarantannę jest dostępna na stronie Instytutu Roberta Kocha

 

Jeżeli planujesz podróż z obszaru podwyższonego ryzyka do Niemiec

 1. Ustal do jakiego kraju związkowego w Niemczech jedziesz. W Niemczech jest 16 krajów związkowych (landów) i to władze krajów związkowych ustalają szczegółowe przepisy dotyczące kwarantanny.
 2. Zapoznaj się z regułami dotyczącymi obowiązkowej kwarantanny w docelowym landzie. Zapoznaj się z ogólnymi zasadami dotyczącymi kwarantanny
  WAŻNE! Niektóre landy wprowadziły w swoich rozporządzeniach różnice w stosunku do ujednoliconych zasad, w szczególności jeżeli chodzi o grupy osób wyłączonych z obowiązku odbywania kwarantanny. Oprócz informacji ogólnych zapoznaj się z informacjami na temat poszczegółnych landów oraz z sekcją pytania i odpowiedzi. W przypadku wątpliwości należy kontaktować się z właściwym urzędem ds. zdrowia w Niemczech. 
 3. Zarejestruj elektronicznie swój przyjazd do Niemiec na stronie www.einreiseanmeldung.de. Dane podane podczas rejestracji zostaną przekazane do właściwego urzędu ds. zdrowia.
  WAŻNE! Elektroniczna rejestracja podróżnych nie dotyczy tylko tych osób, które przejeżdżają przez Niemcy w tranzycie, podróżują w ramach ruchu przygranicznego do 24 godz. oraz osób przewożących zawodowo ludzi, towary lub dobra (tj. kierowców zawodowych oraz pracowników firm transportowych). Wszystkie inne osoby są zobowiązane do dokonywawania elektronicznej rejestracji wjazdu do Niemiec. Więcej informacji w sekcji pytania i odpowiedzi
 4. Jeżeli w ciągu odbywania kwarantanny zauważysz u siebie objawy zachorowania na COVID-19, bezzwłocznie zgłoś się do urzędu ds. zdrowia lub lekarza rodzinnego. 

 

Kwarantanna - ogólne zasady

Aktualna lista krajów i obszarów, z których po przyjeździe do Niemiec należy wykonać test oraz udać się na kwarantannę jest dostępna na stronie Instytutu Roberta Kocha. Cała Polska jest uznawana za obszar podwyższonego ryzyka od 24 października 2020 r. 

W większości krajów związkowych obowiązują ogólne zasady kwarantanny. Obowiązek 10-dniowej kwarantanny dotyczy generalnie wszystkich osób, które wjeżdżają do Niemiec, a które w okresie 10 dni przed wjazdem na teren Niemiec znajdowały się na obszarze podwyższonego ryzyka. Podczas kwarantanny zabronione jest przyjmowanie wizyt osób spoza własnego gospodarstwa domowego. Istnieje możliwośc skrócenia kwarantanny, gdy po 5 dniach od jej rozpoczęcia uzyskasz negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Kwarantanna nie obowiązuje na okres wykonywania testu. 

Mimo ujednolicenia długości trwania kwarantanny i warunków jej zakończenia, ciągle występują różnice w grupach niepodlegających obowiązkowi kwarantannie w zależności od przepisów danego kraju związkowego. Negatywny wynik testu wykonany 48 godzin przed wjazdem do Niemiec zwalnia z obowiązku kwarantanny tylko w szczególnych przypadkach. 

Osoby podlegające kwarantannie powinny po wjeździe do Niemiec udać się bezpośrednio do miejsca przeznaczonego na kwarantannę podanego w elektronicznej rejestracji podróży na stronie www.einreiseanmeldung.de

WAŻNE! Jeżeli w ciągu odbywania kwarantanny zauważysz u siebie objawy zachorowania na COVID-19, bezzwłocznie zgłoś się do urzędu ds. zdrowia lub lekarza rodzinnego. 

Pamiętaj, że to właściwy urząd ds. zdrowia decyduje o zwolnieniu z kwarantanny. 

Według ogólnych zasad przy braku symptomów zachorowania na COVID-19 obowiązkowej kwarantannie NIE podlegają:

 • osoby, które podróżują przez Niemcy w tranzycie. Tranzyt powinien odbywać się bez zbędnych postojów oraz noclegu;
 • osoby, których pobyt w Niemczech lub w kraju graniczącym z Niemcami uznanym za obszar podwyższonego ryzyka trwa do 24 godzin;
 • przy pobycie w Niemczech lub w obszarze podwyższonego ryzyka do 72 godzin:
  • osoby odwiedzające najbliższą rodzinę (pierwszego stopnia), partnerów życiowych nienależących do tego samego gospodarstwa domowego lub podróżujące w celu opieki nad osobami pod kuratelą;
  • przy zachowaniu odpowiednich standardów higieny i reżimu sanitarnego:
   • pracownicy służby zdrowia po poświadczeniu niezbędności takiej podróży przez pracodawcę/zleceniodawcę;
   • osoby przewożące zawodowo osoby, towary lub dobra;
   • członkowie korpusu dyplomatycznego i konsularnego, parlamentarzyści i przedstawiciele rządu.
 • przy zachowaniu odpowiednich standardów higieny i reżimu sanitarnego oraz z zaświadczeniem o niezbędności podróży od pracodawcy, zleceniodawcy lub dyrekcji szkoły:
  • osoby, które w celu wykonywania pracy lub kształcenia się (uczniowie, studenci) regularnie (jednak co najmniej raz w tygodniu) wjeżdżają z Niemiec na obszar podwyższonego ryzyka;
  • osoby, które w celu wykonywania pracy lub kształcenia się (uczniowie, studenci) regularnie (jednak co najmniej raz w tygodniu) wjeżdżają z obszaru podwyższonego ryzyka do Niemiec.
 • z zaświadczeniem o niezbędności podróży od pracodawcy, zleceniodawcy lub dyrektora szkoły oraz negatywnym wynikiem testu wykonanego 48 godzin przed wjazdem:
  • osoby, które w pilnych celach zawodowych lub kształcenia wjeżdżają na teren Niemiec lub na obszar podwyższonego ryzyka i pobyt nie przekracza 5 dni;
  • osoby pracujące w służbie zdrowia;
  • osoby zapewniające bezpieczeństwo publiczne (np. policjanci);
  • osoby zapewniające funkcjonowanie przedstawicielstw dyplomatycznych i konsularnych;
  • osoby zapewniające funkcjonowanie systemu prawnego;
  • osoby zapewniające funkcjonowanie rządów, administracji federalnej, administracji rządowej ora samorządów;
  • osoby zapewniające funkcjonowanie organów UE oraz instytucji międzynarodowych.
 • z negatywnym wynikiem testu wykonanego 48 godzin przed wjazdem:
  • osoby wjeżdżające na terytorium Niemiec w celu:
   • odwiedzin członków rodziny pierwszego lub drugiego stopnia, odwiedzin partnerów życiowych nienależących do tego samego gospodarstwa domowego lub podróżujące w celu opieki nad osobami pod kuratelą;
   • wykonania pilnego zabiegu medycznego;
   • towarzyszenia osobom wymagającym opieki;
   • powrotu z misji międzynarodowej (np. policjanci).
  • osoby, którzy wjeżdżają na teren Niemiec w związku ze sportowymi zawodami międzynarodowymi.
  • osoby wracające z urlopu, gdy taką możliwość daje umowa zawarta pomiędzy Niemcami a krajem trzecim, sytuacja epidemiologiczna w danym obszarze wskazuje na obowiązek kwarantanny oraz gdy dla danego obszaru nie zostało ogłoszone ostrzeżenie o podróży przez niemiecki MSZ w związku z sytuacją epidemiologiczną.
 • pracownicy sezonowi (min. 3 tygodniowy pobyt)  po spełnieniu wymogów i warunków sanitarnych ustalonych z właściwym urzędem ds. zdrowia.
 • żołnierze Bundeswehry i wojsk sprzymierzonych.
 • wszystkie inne osoby, które zostały zwolnione z obowiązku kwarantanny przez właściwy urząd ds. zdrowia. 

Jeżeli należysz do grupy osób, które mogą skorzystać ze zwolnienia z kwarantanny po przedstawieniu negatywnego wyniku testu, to test musi spełniać wymogi Instytutu Roberta Kocha i być wykonany 48 godzin przed wjazdem do Niemiec. Aktualnie wymogi spełniają testy PCR i szybkie testy antygenowe. Szybkie testy antygenowe muszą jednak spełniać kryteria porównywalne z testami PCR tj. wrażliwość ≥ 80%, dokładność ≥ 97%. Informacje o producencie oraz kryteriach wykrywalności testu antygenowego powinny jednoznacznie wynikać z dokumentacji/certyfikatu. W przypadku gdy szybki test antygenowy nie spełnia powyższych kryteriów to nie będzie on akceptowany przez urzędy ds. zdrowia. Wynik testu powinien być w jęz. angielskim, francuskim i niemieckim oraz powinno być dołączone zaświadczenie lekarskie. 

Jeżeli w ramach obowiązujących zasad jesteś zwolniony z odbywania kwarantanny z uwagi np. na pobyt krótszy niż 24 godz. w strefie ryzyka lub w Niemczech należy to wiarygodnie udokumentować – np. poprzez bilety lotnicze, bilety kolejowe lub smsy od operatora sieci przy przekraczaniu granicy.

Zapoznaj się z informacjami poniżej oraz w sekcji pytania i odpowiedzi

Informacje na temat poszczególnych krajów związkowych

Badenia-Wirtembergia

Obowiązują ogólne zasady kwarantanny

Bawaria

Obowiązują ogólne zasady kwarantanny

WAŻNE! 24.11.2020 r. Bawarski Sąd Administracyjny zawiesił stosowanie przepisów dotyczących obowiązku wysyłania przez pracowników transgranicznych raz w tygodniu negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa do właściwego urzędu ds. zdrowia. Od 01.12.2020 r. wprowadzono ograniczenie możliwości wyjazdu poza Bawarię w ramach małego ruchu granicznego (do 24 godz.) tylko w przypadku posiadania ważnego powodu, tj. z przyczyn zawodowych, biznesowych, służbowych, szkolnych, medycznych, rodzinnych albo w celu zaspokojenia codziennych potrzeb. Ważnym powodem nie są cele turystyczne ani sportowe.

Berlin

Obowiązują ogólne zasady kwarantanny

WAŻNE! W Berlinie obowiązują przepisy, które dopuszczają odwiedziny bez kwarantanny do 72 godzin rodziny do drugiego stopnia pokrewieństwa (a nie jak w ogólnych zasadach kwarantanny tylko pierwszego stopnia).

W przypadku wątpliwości należy kontaktować się z właściwym urzędem ds. zdrowia w Berlinie. Lista miejsc, w których można wykonać test po przyjeździe jest dostępna na stronie związku lekarzy w Berlinie. 

Brandenburgia

Obowiązują ogólne zasady kwarantanny

WAŻNE! Osoby, które w pilnych celach zawodowych lub kształcenia wjeżdżają na teren Brandenburgii do 5 dni są zwolninie z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu.

Osoby chcące wykonać test po przyjeździe do Brandenburgii powinny zwrócić się do właściwego urzędu ds. zdrowia lub do swojego lekarza rodzinnego. 

Brema

Obowiązują ogólne zasady kwarantanny

Dolna Saksonia

Obowiązują ogólne zasady kwarantanny

Hamburg

Obowiązują ogólne zasady kwarantanny

Osoby chcące wykonać bezpłatny test mogą zwracać się do centrum testowania na Hauptbahnhof lub do swojego lekarza.

Hesja

Obowiązują ogólne zasady kwarantanny. Szczegóły na podstronie Konsulatu Generalnego RP w Kolonii

Meklemburgia-Pomorze Przednie

Obowiązują ogólne zasady kwarantanny (10 dni kwarantanny), jednak występują znaczące różnice w stosunku do osób zwolnionych z kwarantanny. Nie ma możliwości zwolnienia z kwarantanny bez wykonywania testu w przypadku przekraczania granicy w ramach małego ruchu granicznego (do 24 godz.), dla pracowników transgranicznych lub w przypadku odwiedzin najbliższej rodziny w Polsce do 72 godz. Pracownicy transgraniczni podróżujący regularnie powinni raz w tygodniu wykonywać test na obecność koronariwusa oraz składać oświadczenia pracodawcy o braku występowania symptomów zachorowania na COVID-19. W przypadku odwiedzin rodziny z Polski w MV z obowiązkowej kwarantanny zwalnia negatywny wynik testu wykonanego 48 godz. przed wjazdem. Więcej informacji w sekcji Meklemburgia - Pomorze Przednie

Nadrenia Północna-Westfalia

WAŻNE! 20.11.2020 r. Wyższy Sąd Administracyjny w Münster zawiesił stosowanie przepisów dotyczących kwarantanny przy wjeździe z zagranicznych obszarów ryzyka. Wg informacji rządu kraju związkowego, zawieszenie przepisów dotyczących kwarantanny nie zwalnia z obowiązku elektronicznej rejestracji podróży na stronie www.einreiseanmeldung.de. Szczegóły na podstronie Konsulatu Generalnego RP w Kolonii

Nadrenia-Palatynat

Obowiązują ogólne zasady kwarantanny. Szczegóły na podstronie Konsulatu Generalnego RP w Kolonii

Kraj Saary

Obowiązują ogólne zasady kwarantanny. Szczegóły na podstronie Konsulatu Generalnego RP w Kolonii

Saksonia

Obowiązują ogólne zasady kwarantanny.

WAŻNE! Od 17.11.2020 r. zwolnieniu z obowiązkowej kwarantanny podlegają osoby, których pobyt w Saksonii lub w kraju graniczącym z Niemcami wynosi do 12 godzin, a nie jak w zasadach ogólnych do 24 godzin. Ponadto, taki pobyt nie może służyć zakupom, prywatnemu udziałowi w wydarzeniach kulturalnych lub sportowych oraz innych formach spędzania czasu wolnego. 

WAŻNE! Osoby, które w pilnych celach zawodowych lub kształcenia wjeżdżają na teren Saksonii lub na obszar podwyższonego ryzyka nie podlegają kwarantannie, jeżeli ich pobyt nie przekracza 72 godzin, a nie jak w zasadach ogólnych do 5 dni. W przypadku takiej podróży rozporządzenie zwalnia z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu.

Lista miejsc, w których można wykonać test po przyjeździe jest dostępna na stronie związku lekarzy w Saksonii. 

Saksonia-Anhalt

Obowiązują ogólne zasady kwarantanny.

Lista miejsc, w których można wykonać test po przyjeździe jest dostępna na stronie związku lekarzy w Saksonii-Anhalt. 

Szlezwik-Holsztyn

Obowiązują ogólne zasady kwarantanny

WAŻNE! Zwolnienie z kwarantanny dla osób podróżujących w ruchu przygranicznym przy do 24 godz. dotyczy tylko podróży z/do Danii. W landzie nie są zwolnione z obowiązku kwarantanny również te osoby, które wjeżdżają do 72 godz. na obszar podwyższonego ryzyka w celu odwiedzin najbliższej rodziny i wracają do Szlezwiku-Holsztyna. Zwolnienie z kwarantanny w przypadku odwiedzin rodziny do 72 godzin obowiązuje tylko, gdy odwiedza się rodzinę w Szlezwiku-Holsztynie. W przypadku wątpliwości należy kontaktować się z właściwym urzędem ds. zdrowia

Turyngia

Obowiązują ogólne zasady kwarantanny.

W celu uzyskania informacji, gdzie można wykonać test po przyjeździe, należy zwrócić się do właściwego urzędu ds. zdrowia

 

Pytania i odpowiedzi

Najczęstsze pytania i odpowiedzi w przypadku podróży do Meklemburgii - Pomorza Przedniego znajdziesz niżej. 

Czy muszę rejestrować swój wjazd do Niemiec na portalu www.einreiseanmeldung.de

Każda osoba wjeżdżająca do Niemiec, która przebywała w obszarze podwyższonego ryzyka 10 dni przed wjazdem do Niemiec, powinna elektronicznie zgłosić swój przyjazd na stronie www.einreiseanmeldung.de. Elektroniczna rejestracja podróżnych zastępuje papierowe karty lokalizacji podróżnych oraz obowiązek zgłoszenia się do właściwego urzędu ds. zdrowia po przyjeździe do Niemiec. Dane podane podczas rejestracji zostaną przekazane automatycznie do właściwego urzędu ds. zdrowia.

Elektroniczna rejestracja podróżnych NIE dotyczy tylko tych osób, które:

 • przejeżdżają przez Niemcy w tranzycie, 
 • podróżują w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 godzin, 
 • przewożą zawodowo ludzi, towary lub dobra (tj. kierowców zawodowych oraz pracowników firm transportowych).

Wszystkie inne osoby powinny elektronicznie rejestrować swój wjazd do Niemiec. Dotyczy to też osób, które są zwolnione z kwarantanny na podstawie przepisów landowych (np. odwiedziny najbliższej rodziny do 72 godz. lub pilny wjazd służbowy do Niemiec). Do działań urzędów ds. zdrowia należy sprawdzanie, czy osoby, które korzystają z określonych wyjątków od obowiązku kwarantanny, są rzeczywiście do tego uprawnione. Na podstawie przekazanych danych urząd ds. zdrowia ma możliwość bezpośredniego kontaktu z osobą, która wjechała do Niemiec. 

Potwierdzenie elektronicznej rejestracji może być wymagane przez przewoźnika oraz będzie wymagane przez funkcjonariusza granicznego w przypadku kontroli.

Tylko w przypadku problemów technicznych można korzystać z zastępczych, papierowych kart lokalizacji podróżnych, które należy przekazać przewoźnikowi lub podczas kontroli granicznej. Obowiązek elektronicznej rejestracji podróżnych wynika z zarządzenia Federalnego Ministra Zdrowia

Więcej informacji o elektronicznej rejestracji można znaleźć na stronie Federalnego Ministerstwa Zdrowia.

Mieszkam w obszarze podwyższonego ryzyka i pracuję w Niemczech. Czy obowiązuje mnie kwarantanna?

Kwarantanna według ogólnych zasad nie obowiązuje, gdy podróżujesz do Niemiec codziennie (pobyt w Niemczech w ramach ruchu przygranicznego) lub podróżujesz do Niemiec regularnie (co najmniej raz w tygodniu). Jeżeli podróżujesz raz w tygodniu, to poproś swojego pracodawcę lub zleceniodawcę o odpowiednie zaświadczenie.

Należy pamiętać, że prawnie wiążące są rozporządzenia poszczególnych landów dot. kwarantanny i ciągle możliwe są różnice w stosunku do ogólnych grup wyjątków. Landy mogą w swoich rozporządzeniach doprecyzować, które kraje graniczne są objęte zwolnieniem w przypadku wjazdu na okres do 24 godz. W Meklemburgii - Pomorzu Przednim będziesz zobowiązany do wykonywania testu na obecność koronawirusa raz w tygodniu oraz składania oświadczeń pracodawcy o braku symptomów zachorowania na COVID-19. W przypadku wątpliwości należy kontaktować się z właściwym urzędem ds. zdrowia.

Muszę przyjechać służbowo do Niemiec na 3 dni. Czy obowiązuje mnie kwarantanna?

Kwarantanna według ogólnych zasad nie obowiązuje, gdy przyjedziesz w pilnych celach zawodowych, których nie można przełożyć, na mniej niż 5 dni. Powinieneś posiadać przy sobie zaświadczenie od pracodawcy lub zleceniodawcy oraz negatywny wynik testu w języku angielskim, niemieckim lub francuskim wykonany 48 godzin przed wjazdem. 

Jeżeli będziesz w Niemczech ponad 24 godziny, to pamiętaj o elektronicznej rejestracji wjazdu do Niemiec na portalu www.einreiseanmeldung.de

Należy pamiętać, że prawnie wiążące są rozporządzenia poszczególnych landów dot. kwarantanny i ciągle możliwe są różnice w stosunku do ogólnych grup wyjątków. Landy mogą w swoich rozporządzeniach doprecyzować, czy taki test jest konieczny i tak np. Brandenburgia i Saksonia nie wymagają posiadania negatywnego wyniku testu w przypadku pilnego wjazdu w celach służbowych lub kształcenia. W Saksonii taki pobyt może jednak trwać tylko do 72 godz. W Meklemburgii - Pomorzu Przednim zwolnienie z kwarantanny z powodu pilnej podróży służbowej nie obowiązuje. Więcej informacji o zasadach w MV poniżej. W przypadku wątpliwości należy kontaktować się z właściwym urzędem ds. zdrowia

Mieszkam w Polsce i chcę przyjechać do Niemiec np. na zakupy. Czy obowiązuje mnie kwarantanna?

​​​​​Kwarantanna według ogólnych zasad nie obowiązuje gdy przyjedziesz do Niemiec na mniej niż 24 godziny w ramach ruchu przygranicznego (np. do Berlina lub do Brandenburgii).

Od 17 listopada 2020 r. w Saksonii zwolnieniu z kwarantanny podlegają te osoby, których pobyt w Saksonii wynosi do 12 godzin, a nie jak w zasadach ogólnych do 24 godzin. Ponadto, taki pobyt nie może służyć zakupom, prywatnemu udziałowi w wydarzeniach kulturalnych lub sportowych oraz innych formach spędzania czasu wolnego. W Meklemburgii - Pomorzu Przednim obowiązują zasady kwarantanny, które nie zezwalają na wjazd w dowolnym celu do 24 godzin bez kwarantanny. 

Jeżeli w ramach obowiązujących zasad jesteś zwolniony z odbywania kwarantanny z uwagi np. na pobyt krótszy niż 24 godz. w strefie ryzyka lub w Niemczech należy to wiarygodnie udokumentować – np. poprzez bilety lotnicze, bilety kolejowe lub smsy od operatora sieci przy przekraczaniu granicy.

Należy pamiętać, że prawnie wiążące są rozporządzenia poszczególnych landów dot. kwarantanny i ciągle możliwe są różnice w stosunku do ogólnych grup wyjątków. Landy mogą w swoich rozporządzeniach doprecyzować, które kraje graniczne są objęte zwolnieniem w przypadku wjazdu na okres do 24 godz, określić cel podróży lub zmniejszyć okres pobytu. W przypadku wątpliwości należy kontaktować się z właściwym urzędem ds. zdrowia

Mieszkam w obszarze podwyższonego ryzyka. Chcę przyjechać do Niemiec odwiedzić rodzinę. Czy obowiązuje mnie kwarantanna?

Kwarantanna według ogólnych zasad nie dotyczy osób, które wjeżdżają do Niemiec w celu odwiedzin członków rodziny (pokrewieństwo pierwszego stopnia), odwiedzin partnerów życiowych nienależących do tego samego gospodarstwa domowego lub wjeżdżają w celu opieki nad osobami pod kuratelą gdy ich pobyt nie przekracza 72 godzin.

W przypadku przyjazdu na okres powyżej 72 godzin w celu zwolnienia z kwarantanny może być wymagany negatywny wynik testu na koronawirusa w języku angielskim, niemieckim lub francuskim wykonany 48 godzin przed wjazdem do Niemiec. Negatywny wynik testu powinieneś przesłać do właściwego urzędu ds. zdrowia. 

Jeżeli będziesz w Niemczech ponad 24 godziny, to pamiętaj o rejestracji wjazdu do Niemiec na portalu www.einreiseanmeldung.de

Należy pamiętać, że prawnie wiążące są rozporządzenia poszczególnych landów dot. kwarantanny i ciągle możliwe są różnice w stosunku do ogólnych grup wyjątków. W przypadku wątpliwości należy kontaktować się z właściwym urzędem ds. zdrowia. W Meklemburgii - Pomorzu Przednim powyższy wyjątek nie obowiązuje. Zwolnienie z kwarantanny jest tylko możliwe w przypadku wykonania testu. Więcej informacji o zasadach w MV poniżej

Mieszkam w Niemczech i chcę pojechać do Polski. Czy po powrocie obowiązuje mnie kwarantanna?

​​​​​Kwarantanna według ogólnych zasad nie obowiązuje gdy będziesz w Polsce mniej niż 24 godziny w ramach ruchu przygranicznego (np. z Berlina do woj. lubuskiego). 

Od 17 listopada 2020 r. w Saksonii zwolnieniu z kwarantanny podlegają osoby, których pobyt w kraju graniczącym z Niemcami uznanym za obszar podwyższonego wyniósł do 12 godzin, a nie jak w zasadach ogólnych do 24 godzin. Ponadto, taka podróż nie może służyć zakupom, prywatnemu udziałowi w wydarzeniach kulturalnych lub sportowych oraz innych formach spędzania czasu wolnego. W Meklemburgii - Pomorzu Przednim obowiązują zasady kwarantanny, które nie zezwalają na wjazd w dowolnym celu do 24 godzin bez kwarantanny. 

Należy pamiętać, że prawnie wiążące są rozporządzenia poszczególnych landów dot. kwarantanny i ciągle możliwe są różnice w stosunku do ogólnych grup wyjątków. Landy mogą w swoich rozporządzeniach doprecyzować, które kraje graniczne są objęte zwolnieniem w przypadku wjazdu na okres do 24 godz, określić cel podróży lub zmniejszyć okres pobytu. W przypadku wątpliwości należy kontaktować się z właściwym urzędem ds. zdrowia

Mieszkam w Niemczech. Chcę pojechać do obszaru podwyższonego ryzyka odwiedzić najbliższą rodzinę. Czy po powrocie do Niemiec obowiązuje mnie kwarantanna?

Kwarantanna według ogólnych zasad nie dotyczy osób, które odwiedzają najbliższą rodzinę (pierwszego stopnia pokrewieństwa), partnerów życiowych nienależących do tego samego gospodarstwa domowego lub podróżujące w celu opieki nad osobami pod kuratelą. Jednak w takim przypadku Twój pobyt w obszarze podwyższonego ryzyka nie może przekroczyć 72 godzin. 

Pamiętaj, żeby wiarygodnie udokumentować, że pobyt nie przekroczył 72 godz. – np. poprzez bilety lotnicze, bilety kolejowe lub sms-y od operatora sieci przy przekraczaniu granicy. Jeżeli będziesz w Polsce ponad 24 godziny, to przed powrotem zarejestruj swój wjazd do Niemiec na portalu www.einreiseanmeldung.de. Potwierdzenie elektronicznej rejestracji może być wymagane przez przewoźnika lub w przypadku kontroli po wjeździe do Niemiec.

Należy pamiętać, że prawnie wiążące są rozporządzenia poszczególnych landów dot. kwarantanny i niektóre landy mogą zwalniać z kwarantanny tylko osoby odwiedzające najbliższą rodzinę w (np. Szlezwik-Holsztyn) albo stosować inne definicje najbliższej rodziny (np. Berlin dopuszcza odwiedziny rodziny pierwszego i drugiego stopnia pokrewieństwa). W przypadku wątpliwości skontaktuj się ze swoim urzędem ds. zdrowia w Niemczech czy po powrocie będziesz podlegać kwarantannie. 

WAŻNE W Meklemburgii - Pomorzu Przednim powyższe zwolnienie z kwarantanny nie obowiązuje. Więcej informacji o zasadach w MV poniżej

Mieszkam w obszarze podwyższonego ryzyka. Jestem kierowcą zawodowym i chcę jechać do Niemiec. Czy muszę udać się na kwarantannę po wjeździe do Niemiec? 

Kwarantanna według ogólnych zasad nie obowiązuje, jeżeli zachowujesz odpowiednie standardy higieny i reżim sanitarny oraz wjeżdżasz do Niemiec na mniej niż 72 godziny. Nie musisz posiadać negatywnego wyniku testu przed wjazdem. 

Czy jest możliwość, aby uzyskać zwolnienie z obowiązku kwarantanny po wjeździe do Niemiec z obszaru podwyższonego ryzyka? 

Jeżeli nie podlegasz pod żadną z grup osób wyłączonych z obowiązku kwarantanny zgodnie z odpowiednimi przepisami landowymi, to takie zwolnienie możesz uzyskać tylko we właściwym urzędze ds. zdrowia dla miejsca pobytu w Niemczech. Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne w Niemczech nie mogą występować w imieniu polskich obywateli o zwolnienie z kwarantanny, jak i dokonywać wykładni niemieckich przepisów. 

W jaki sposób rozumieć zachowanie odpowiednich standardów higieny i reżimu sanitarnego?

Dokładne informacje o odpowiednich standardach higieny i reżimu sanitarnego uzyskasz we właściwym urzędzie ds. zdrowia.

Przyjeżdżam do Niemiec z obszaru podwyższonego ryzyka. Czy zostanie mi wskazane miejsce gdzie mam odbyć kwarantannę? 

To osoba wjeżdżająca do Niemiec z obszaru podwyższonego ryzyka ma obowiązek zapewnić sobie właściwe miejsce do odbywania kwarantanny. Jeżeli planujesz odbywać kwarantannę w hotelu lub innym miejscu noclegowym, to ustal to wcześniej z miejscem noclegowym. Jeżeli zauważysz u siebie objawy zachorowania na COVID-19 podczas odbywania kwarantanny, masz obowiązek zgłosić się do urzędu ds. zdrowia i wykonać test. WAŻNE! Od 2 listopada do co najmniej 20 grudnia hotele nie będą przyjmowały turystów. 

W jaki sposób udowodnić, że byłam/-em w obszarze podwyższonego ryzyka?

Za potwierdzenie podróży z obszaru podwyższonego ryzyka może służyć karta pokładowa, bilet kolejowy lub autobusowy, potwierdzenie noclegu w hotelu w obszarze podwyższonego ryzyka. Jeżeli podróżujesz własnym samochodem, często wystarczy oświadczenie, że przyjechałaś/-eś z obszaru podwyższonego ryzyka.

Po przyjeździe do Niemiec zauważyłam/-em u siebie objawy COVID-19. Co mam robić?

Skontaktuj się telefonicznie z lekarzem rodzinnym, z infolinią lekarską pod numerem telefonu 116 117 lub właściwym urzędem ds. zdrowia. W takim przypadku, urząd ds. zdrowia może zlecić wykonanie testu i przedłużyć kwarantannę.

Wynik mojego testu był pozytywny. Jak długo muszę przebywać w kwarantannie?

Laboratorium ma obowiązek przekazania informacji o pozytywnym wyniku testu do właściwego urzędu ds. zdrowia. Podczas kwarantanny należy stosować się do zaleceń urzędu ds. zdrowia. Kwarantanna w takim przypadku może trwać do 10 dni. Należy pamiętać, że urząd ds. zdrowia może zlecić powtórzenie wykonania testu lub przedłużyć kwarantannę.

Po wjeździe z obszaru podwyższonego ryzyka do Niemiec nie zgłosiłam/-em swojego przyjazdu do urzędu ds. zdrowia, mimo że nie należę do grupy osób, których nie dotyczy obowiązek kwarantanny. Czy grozi mi kara?

Łamanie przepisów dotyczących kwarantanny może wiązać się z karą administracyjną wynoszącą do 25 000 EUR.

Będę jechać przez Niemcy przejazdem (np. samochodem z Holandii do Polski, ląduję z Hiszpanii na niemieckim lotnisku i jadę dalej autobusem do Polski). Czy podlegam kwarantannie w Niemczech?

Nie. We wszystkich krajach związkowych osoby podróżujące w tranzycie (przejazdem), są zwolnione z obowiązku wykonywania testu i związanej z tym kwarantanny. Podróż tranzytowa powinna się odbywać bez zbędnych postojów i noclegów. W przypadku podróży tranzytowej nie ma obowiązku wcześniejszej elektronicznej rejestracji podróży.

Jeżeli lecisz do Niemiec samolotem i dalej udajesz się do Polski drogą lądową, skontaktuj się z przewoźnikiem. W przypadku gdy przewoźnik będzie przed wejściem na pokład samolotu wymagał potwierdzenia elektronicznej rejestracji, podaj w karcie lokalizacji podróżnego, że znajdujesz się w tranzycie. 

Gdzie mogę uzyskać dodatkowe informacje na temat obowiązkowych testów i kwarantanny?

Dokładne informacje o przepisach i warunkach kwarantanny uzyskasz we właściwym urzędzie ds. zdrowia.

 

Meklemburgia - Pomorze Przednie

Jakie zasady obowiązują w Meklemburgii - Pomorzu Przednim? 

Zgodnie z rozporządzeniem Meklemburgii - Pomorza Przedniego  (stan na 29.11.2020) przy wjeździe na teren landu należy poddać się 10-dniowej kwarantannie. Podczas kwarantanny zabronione jest przyjmowanie wizyt osób spoza własnego gospodarstwa domowego. Istnieje możliwośc skrócenia kwarantanny, gdy po 5 dniach od jej rozpoczęcia uzyskasz negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Kwarantanna nie obowiązuje na okres wykonywania testu. 

Z kwarantanny oraz obowiązku testu wyłączone są osoby, które podróżują przez land tranzytem. Ponadto, przy braku symptomów zachorowania na COVID-19 obowiązkowej kwarantannie w Meklemburgii - Pomorzu Przednim NIE podlegają:

 • po złożeniu oświadczenia pracodawcy/zleceniodawcy lub dyrekcji szkoły o braku symptomów zachorowania na COVID-19:
  • osoby zawodowo przewożące osoby, towary, pocztę lub dobra;
  • uczniowie.
   Zwolnienie dotyczy również opiekunów prawnych lub inne osoby odwożące uczniów do szkoły. 
 • z negatywnym wynikiem testu wykonanego 48 godzin przed wjazdem do Meklemburgii - Pomorza Przedniego:
  • deputowani do parlamentów krajów związkowych, Bundestagu, Parlamentu Europejskiego, członkowie rządów krajów związkowych i rządu federalnego;
  • osoby, które wjeżdżają w celu wykonania pilnego zabiegu medycznego;
  • osoby podróżujące w celu odwiedzin członków rodziny pierwszego lub drugiego stopnia, odwiedzin partnerów życiowych nienależących do tego samego gospodarstwa domowego lub podróżujące w celu opieki nad osobami pod kuratelą.
 • z negatywnym wynikiem testu wykonanego 48 godzin przed wjazdem do Meklemburgii - Pomorza Przedniego oraz oświadczeniem złożonym pracodawcy/zleceniodawcy lub dyrekcji szkoły o braku symptomów zachorowania na COVID-19:
  • pracownicy przedsiębiorstw transportowych lub pracownicy firm serwisowych dla przedsiębiorstw transportowych (np. pracownicy stoczni);
  • osoby zapewniające funkcjonowanie rolnictwa lub branży spożywczej;
  • osoby zapewniające funkcjonowanie służby zdrowia lub systemu opieki;
  • osoby dbające o porządek i bezpieczeństwo publiczne;
  • osoby zapewniające utrzymanie stosunków dyplomatycznych i konsularnych;
  • osoby zapewniające funkcjonowanie systemu prawnego;
  • osoby zapewniające funkcjonowanie parlamentów, rządów, administracji federalnej, krajów związkowych i gmin;
  • osoby zapewniające funkcjonowanie organów UE oraz instytucji międzynarodowych;
  • osoby zapewniające funkcjonowanie systemu szkolnictwa wyższego i powszechnego, miejsc opieki nad dziećmi oraz instytucji pomocowych;
  • osoby zapewniające funkcjonowanie usług publicznych;
  • uczniowie szkół zawodowych (niem. Berufsausbildung) oraz studenci; 
  • osoby towarzyszące osobom wymagającym opieki (np. opiekunowie prawni), którzy mogą być zwolnieni z kwarantanny na podstawie wyjątków. 
 • z negatywnym wynikiem testu wykonywanym co najmniej 7 dni przed wjazdem oraz oświadczeniem złożonym pracodawcy/zleceniodawcy lub dyrekcji szkoły:
  • osoby podróżujące regularnie przez granicę w celu wykonywania pracy w Meklemburgii - Pomorzu Przednim lub w obszarze podwyższonego ryzyka. 
 • pracownicy sezonowi (min. 3 tygodniowy pobyt) po spełnieniu wymogów i warunków sanitarnych ustalonych z właściwym urzędem ds. zdrowia.
 • żołnierze Bundeswehry i wojsk sprzymierzonych.
 • wszystkie inne osoby, które zostały zwolnione z obowiązku kwarantanny przez właściwy urząd ds. zdrowia. 

Czy mogę wjechać z Polski na teren Meklemburgii - Pomorza Przedniego na mniej niż 24 godziny w ramach ruchu przygranicznego i nie podlegać kwarantannie? 

Na chwilę obecną taki wjazd do Meklemburgii - Pomorza Przedniego nie jest możliwy.

Mieszkam lub pracuję w Meklemburgii - Pomorzu Przednim i chcę pojechać do Polski na mniej niż 24 godziny w ramach ruchu przygranicznego? 

Aktualne rozporządzenie nie przewiduje zwolnienia z kwarantanny przy takiej podróży do Polski. 

Pracuję w Meklemburgii - Pomorzu Przednim i chcę pojechać do Polski odwiedzić rodzinę np. na weekend. Czy po powrocie muszę być w kwarantannie? 

W MV nie obowiązuje zwolnienie z kwarantanny bez wykonywania testu przy odwiedzinach rodziny do 72 godz. w obszarze ryzyka. Jeżeli jednak pracujesz w wybranych branżach, to podstawą zwolnienia z obowiązkowej kwarantanny może być test wykonany na 48 godzin przed powrotem na teren Meklemburgii - Pomorza Przedniego. Skontaktuj się z urzędzem ds. zdrowia dla miejsca pobytu w Meklemburgii - Pomorzu Przednim i upewnij się, że w takiej sytuacji negatywny wynik testu zwolni z kwarantanny.

Moja najbliższa rodzina z Polski chce mnie odwiedzić w Meklemburgii - Pomorzu Przedniego. Czy muszą być w kwarantannie? 

Osoby podróżujące w celu odwiedzin członków rodziny pierwszego lub drugiego stopnia, odwiedzin partnerów życiowych nienależących do tego samego gospodarstwa domowego lub podróżujące w celu opieki nad osobami pod kuratelą są zwolnione z kwarantanny jeżeli wykonają test  na obecność koronawirusa 48 godz. przed wjazdem na teren MV. Wynik negatywnego testu należy zatrzymać przez 10 dni od wjazdu i okazać na wezwanie właściwego urzędu ds. zdrowia.

Aktualnie wymogi Instytutu Roberta Kocha spełniają testy PCR i szybkie testy antygenowe. Szybkie testy antygenowe muszą jednak spełniać kryteria porównywalne z testami PCR tj. wrażliwość ≥ 80%, dokładność ≥ 97%. Informacje o producencie oraz kryteriach wykrywalności testu antygenowego powinny jednoznacznie wynikać z dokumentacji/certyfikatu. W przypadku gdy szybki test antygenowy nie spełnia powyższych kryteriów to nie będzie on akceptowany przez urzędy ds. zdrowia. Wynik testu powinien być w jęz. angielskim, francuskim i niemieckim oraz powinno być dołączone zaświadczenie lekarskie. 

Należy pamiętać, żeby wjazd do Niemiec zarejestrować na stronie www.einreiseanmeldung.de.

Muszę pilnie wjechać służbowo do Meklemburgii - Pomorza Przedniego na kilkanaście godzin. Czy obowiązuje mnie kwarantanna? 

Skontaktuj się z docelowym urzędzem ds. zdrowia dla miejsca docelowego podróży służbowej w Meklemburgii - Pomorzu Przednim. Jeżeli pracujesz w wybranych branżach, to podstawą zwolnienia z kwarantanny może być test wykonany na 48 godzin przed wjazdem na teren Meklemburgii - Pomorza Przedniego. Dodatkowo musisz złożyć swojemu pracodawcy lub zleceniodawcy oświadczenie, że nie masz symptomów zachorowania na COVID-19. Skontaktuj się z urzędzem ds. zdrowia dla miejsca pobytu w Meklemburgii - Pomorzu Przednim i upewnij się, że w takiej sytuacji negatywny wynik testu zwalnia z kwarantanny.

Czy jest możliwość, aby uzyskać zwolnienie z obowiązku wykonywania testu i kwarantanny po wjeździe do Meklemburgii - Pomorza Przedniego z obszaru podwyższonego ryzyka? 

Takie zwolnienie możesz jedynie uzyskać we właściwym urzędze ds. zdrowia dla miejsca pobytu w Meklemburgii - Pomorzu Przednim. 

Gdzie mogę uzyskać dodatkowe informacje na temat zasad wjazdu?

Dokładne informacje o przepisach i warunkach kwarantanny w Meklemburgii - Pomorzu Przednim uzyskasz we właściwym urzędzie ds. zdrowia oraz na stronie rządu krajowego

 

 

Kwestie pracownicze w Niemczech w czasie pandemii koronawirusa

Jeżeli mieszkasz i pracujesz w Niemczech, informacje w języku polskim o przysługujących prawach (w tym prawach pracowniczych) znajdziesz na stronach:

Informacje na temat praw pracowniczych można też znaleźć na stronie programu Uczciwa mobilność - Faire Mobilität ​​​​​​lub w związkach zawodowych.

Oddział związku zawodowego DGB w Saksonii prowadzi poradnictwo dla pracowników transgranicznych w języku polskim

Wsparcie w czasie pandemii koronawirusa

#Polonia4Neighbours #P4N #solidarityPL

Berliński Okręg Konsularny

Rodzina w Berlinie. Wsparcie w czasie pandemii COVID-19

 • darmowa infolinia/telefon zaufania w czasach koronawirusa SARS-CoV-2;
 • infolinia czynna w: poniedziałki (16:00-18:00), wtorki (16:00-18:00), środy (12:00-14:00);
 • szczegóły na stronie: www.rodzinawberlinie.de

SprachCafé Polnisch e.V. - Polska Kafejka Językowa w Berlinie

 • pomoc w robieniu zakupów i/lub załatwianiu ważnych spraw;
 • możliwość skorzystania z miejsca do pracy w pomieszczeniach kafejki (na określonych warunkach);
 • wsparcie psychologiczne dla osób samotnych;
 • pomoc w nauce dla dzieci i młodzieży szkolnej

Koloński Okręg Konsularny

Akcja szycia maseczek ochronnych

 • Konsulat Generalny RP w Kolonii koordynuje akcję szycia maseczek ochronnych dla lokalnych społeczności; szczegóły można znaleźć na profilu Facebook;
 • maseczki będą przekazywane uczniom, osobom potrzebującym i bezdomnym;
 • placówka prześle odpowiednie materiały do stworzenia maski: instrukcję, materiał bawełniany, gumkę, nici, a także jednorazowe rękawiczki; koszty przesyłki i materiałów pokrywa KG RP w Kolonii;
 • kontakt z placówką: kolonia.polonia@msz.gov.pl .

Monachijski Okręg Konsularny

Polskojęzyczny pierwszy kontakt psychologiczny

 • darmowe wsparcie interwencyjne i porady psychologiczne;
 • pomoc przez Skype, telefon i mailowo;
 • terminy porad: poniedziałki (18:00-20:00), wtorki (19:00-21), środy (21:00-23:00), czwartki (14:00-15:00), piątki (18:00-20:00).
Informacje krajów związkowych 

Badenia-Wirtembergia

Bawaria

Berlin

Brandenburgia

Brema

Dolna Saksonia

Hamburg

Hesja

Saara

Meklemburgia-Pomorze Przednie

Nadrenia-Palatynat

Nadrenia Północna-Westfalia

Saksonia

Saksonia-Anhalt

Szlezwik-Holsztyn

Turyngia

Lokalne urzędy ds. zdrowia (Gesundheitsamt)

Urzędy ds. zdrowia (niem. Gesundheitsamt):
Urząd zdrowia właściwy dla miejsca zamieszkania w Niemczech można znaleźć na stronie Instytutu Roberta Kocha. Należy wpisać kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Informacje nt. koronawirusa w języku polskim są także dostępne na stronach federalnego Ministerstwa Zdrowia.

Przyjazd z Niemiec do Polski

Władze polskie zdecydowały o zniesieniu kontroli granicznej na swoich granicach wewnętrznych od 13 czerwca 2020 r.​​​​​​ Więcej informacji na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dlatego przyjazd z Niemiec do Polski odbywa się bez ograniczeń. Między Niemcami a Polską funkcjonują regularne międzynarodowe połączenia lotnicze, kolejowe oraz autobusowe. Prosimy o bezpośredni kontakt z przewoźnikami.

Informacje o aktualnych zasadach i ograniczeniach w Polsce można uzyskać na stronie www.gov.pl/koronawirus

 

Treść strony jest aktualizowana na bieżąco od 12.03.2020 r. 

Materiały

Nowy koronawirus SARS-CoV-2 w Niemczech - informacje po polsku (źródło: Federalne Ministerstwo Zdrowia)
Federalne Ministerstwo Zdrowia - informacje po polsku.pdf 0.32MB
Pytania z zakresu prawa pracy (źródło: Federalne Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych)
Pytania z zakresu prawa pracy - 02.06.2020 .pdf 0.32MB