W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja dot. rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 w Niemczech

09.09.2020

Osoby przebywające w Niemczech i podejrzewające u siebie objawy zakażenia (gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem) powinny kontaktować się telefonicznie z lekarzem rodzinnym, z infolinią lekarską pod numerem telefonu 116 117 lub właściwym urzędem ds. zdrowia (niem. Gesundheitsamt).

koronawirus info
Podstawowe informacje

Republika Federalna Niemiec podejmuje działania ograniczające rozprzestrzenianie się koronawirusa na terenie kraju. Wraz z poprawą sytuacji epidemiologicznej w Niemczech następuje stopniowa likwidacja wprowadzonych obostrzeń.

WAŻNE! Szczegóły obostrzeń w życiu publicznym i wprowadzonych ograniczeń różnią się w zależności od kraju związkowego. W Niemczech to landy są odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe i regulacje dot. ograniczeń w życiu społecznym. Z tego względu zalecamy bieżące śledzenie stron internetowych rządów krajów związkowych.

Ogólne ograniczenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa:

 • kontakty z innymi osobami powinny być ograniczone do niezbędnego minimum;
 • w przestrzeni publicznej należy zachować odstęp co najmniej 1,5 m;
 • obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach, gdzie nie da się zachować odległości 1,5 m;
 • w miejscach pracy należy przestrzegać zasad higieny – dotyczy to pracowników i osób odwiedzających;
 • również w przypadku prywatnych spotkań należy przestrzegać zasad higieny i zachować odstęp;
 • w niektórych krajach związkowych ograniczona lub zawieszona jest działalność miejsc, w których nie jest możliwe zastosowanie odpowiedniego reżimu sanitarnego;
 • duże wydarzenia są odwołane co najmniej do 31.12.2020 r. Kraje związkowe mają własne regulacje dotyczące mniejszych imprez, w tym uroczystości rodzinnych np. wesela lub pogrzeby;
 • wszelkie naruszenia ograniczeń dot. kontaktu są nadzorowane i sankcjonowane przez służby porządkowe i policję; łamanie zakazów może się wiązać z wysokimi mandatami.

Władze lokalne rezerwują sobie prawo do ponownego zaostrzenia obostrzeń, gdy w danym powiecie znacząco wzrośnie liczba zachorowań tj. 50 nowych przypadków na 100 tys. mieszkańców w przeciągu 7 dni. 

Obowiązek zakrywania ust i nosa

Wraz ze stopniowym znoszeniem niektórych ograniczeń w życiu publicznym, wszystkie kraje związkowe wprowadziły obowiązek zakrywania ust i nosa w komunikacji publicznej oraz podczas robienia zakupów. Nakaz może dotyczyć również budynków użyteczności publicznych. Należy stosować się dou mieszczanych informacji. Nakaz obowiązuje:

 • od 20.04.2020 r.: w Saksonii;
 • od 23.04.2020 r.: w Saksonii-Anhalt;
 • od 24.04.2020 r.: w Turyngii;
 • od 27.04.2020 r.: w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Berlinie, Brandenburgii, Bremie, Dolnej Saksonii, Hamburgu, Hesji, Kraju Saary, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Nadrenii-Palatynacie, Nadrenii Północnej-Westfalii;
 • od 29.04.2020 r.: w Szlezwiku-Holsztynie. 

Większość krajów związkowych nie uznaje przyłbic, jako skutecznego zakrycia ust i nosa. W przypadku przebywania w miejscu, gdzie obowiązuje nakaz noszenia maseczki, bez jej posiadania, należy liczyć się z mandatem w wysokości 50-500 EUR. Kwota jest zależna od regulacji danego kraju związkowego. 

WAŻNE! Podczas podróży samochodem przez Niemcy kierowca nie powinien mieć nałożonej maseczki. Twarz kierowcy musi być rozpoznawalna. 

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Niemczech

Informacje na temat aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Niemczech dostępne są też na stronach:

Powołano federalny sztab antykryzysowy, chociaż kompetencje ws. zwalczania zagrożeń epidemiologicznych posiadają landy i władze lokalne. Federalne Ministerstwo Zdrowia uruchomiło infolinię na temat koronawirusa pod numerem telefonu: +49 (0) 30 34 64 65 100.

Kontrole graniczne, zasady wjazdu i tranzytu 

Informacje na temat kontroli granicznych wprowadzonych przez władze niemieckie, zasad wjazdu oraz tranzytu można znaleźć tutaj.

Kwarantanna w Niemczech

 

 

Władze niemieckie zastrzegają sobie prawo do przywrócenia obowiązkowej kwarantanny dla osób wjeżdżających z obszarów, na których współczynnik zachorowań wyniesie ponad 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców w przeciągu 7 dni. Aktualna lista krajów i obszarów, po powrocie z których do Niemiec należy poddać się obowiązkowej kwarantannie jest dostępna na stronie Instytutu Roberta Kocha. Przed wjazdem (przyjazdem) powrotem do Niemiec należy sprawdzić, czy nie przyjeżdżamy do Niemiec z obszaru o podwyższonym ryzyku. 

Kwarantanna dla osób wracających do Niemiec z obszarów o podwyższonym ryzyku

W przypadku wjazdu do Niemiec z obszaru podwyższonego ryzyka należy zgłosić ten fakt do lokalnego urzędu ds. zdrowia oraz odbyć kwarantannę, a od 8 sierpnia 2020 r. należy się poddać testowi na obecność koronawirusa bezpośrednio po powrocie (np. na lotnisku) lub w ciągu 72 godzin po powrocie do Niemiec. Z obowiązku poddania się testowi po powrocie zwalnia negatywny wynik testu zrobionego 48 godzin przed przyjazdem do Niemiec, który został wykonanu w kraju UE lub w kraju wskazanym na liście instytutu Roberta Kocha. Obowiązek testowania nie dotyczy osób, które nie podlegają obowiązkowi kwarantanny na podstawie właściwych przepisów krajów związkowych, czyli np. pracowników przedsiębiorstw transportowych czy osób podróżujących w tranzycie.

Więcej informacji na temat obowiązkowych testów na obecność koronawirusa po przyjeździe do Niemiec można znaleźć na stronie Federalnego Ministerstwa Zdrowia (język niemieckijęzyk angielski). 

Przepisy dotyczące kwarantanny po powrocie z obszaru podwyższonego ryzyka mogą się nieznacznie różnić w zależności od kraju związkowego (np. niektóre urzędy ds. zdrowia wymagają powtórzenia testu przed zwolnieniem z obowiązkowej kwarantanny). Dlatego zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z lokalnymi urzędami ds. zdrowia oraz zapoznania się z informacjami umieszczonymi na stronach krajów związkowych.

W przypadku gdy podlega się obowiązkowej kwarantannie, to po wjeździe do Niemiec należy niezwłocznie i bezpośrednio udać się do swojego mieszkania lub miejsca zakwaterowania zapewnionego na pobyt w Niemczech w celu odbycia 14-dniowej kwarantanny oraz zgłosić swój przyjazd lokalnemu urzędowi ds. zdrowia. Jeżeli test nie został wykonany przed przyjazdem do Niemiec lub na lotnisku/w porcie to należy taki test wykonać w ciągu 72 godzin. 

Podczas odbywania kwarantanny należy przebywać w mieszkaniu i postępować według zaleceń policji oraz lokalnych urzędów ds. zdrowia. Nie można np. przyjmować odwiedzin osób spoza gospodarstwa domowego. W miarę możliwości osoba podlegająca kwarantannie powinna przebywać w osobnym pokoju i być oddzielona od reszty domowników.  

Przepisy dotyczące kwarantanny po powrocie z obszaru podwyższonego ryzyka mogą się nieznacznie różnić w zależności od kraju związkowego (np. niektóre urzędy ds. zdrowia wymagają powtórzenia testu przed zwolnieniem z obowiązkowej kwarantanny). Dlatego zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z lokalnymi urzędami ds. zdrowia oraz zapoznania się z informacjami umieszczonymi na stronach krajów związkowych.

 

 

Kwestie pracownicze w Niemczech w czasie pandemii koronawirusa

Jeżeli mieszkasz i pracujesz w Niemczech, informacje w języku polskim o przysługujących prawach (w tym prawach pracowniczych) znajdziesz na stronach:

Informacje na temat praw pracowniczych można też znaleźć na stronie programu Uczciwa mobilność - Faire Mobilität ​​​​​​lub w związkach zawodowych.

Oddział związku zawodowego DGB w Saksonii prowadzi poradnictwo dla pracowników transgranicznych w języku polskim

Wsparcie w czasie pandemii koronawirusa

#Polonia4Neighbours #P4N #solidarityPL

Berliński Okręg Konsularny

Rodzina w Berlinie. Wsparcie w czasie pandemii COVID-19

 • darmowa infolinia/telefon zaufania w czasach koronawirusa SARS-CoV-2;
 • infolinia czynna w: poniedziałki (16:00-18:00), wtorki (16:00-18:00), środy (12:00-14:00);
 • szczegóły na stronie: www.rodzinawberlinie.de

SprachCafé Polnisch e.V. - Polska Kafejka Językowa w Berlinie

 • pomoc w robieniu zakupów i/lub załatwianiu ważnych spraw;
 • możliwość skorzystania z miejsca do pracy w pomieszczeniach kafejki (na określonych warunkach);
 • wsparcie psychologiczne dla osób samotnych;
 • pomoc w nauce dla dzieci i młodzieży szkolnej

Koloński Okręg Konsularny

Akcja szycia maseczek ochronnych

 • Konsulat Generalny RP w Kolonii koordynuje akcję szycia maseczek ochronnych dla lokalnych społeczności; szczegóły można znaleźć na profilu Facebook;
 • maseczki będą przekazywane uczniom, osobom potrzebującym i bezdomnym;
 • placówka prześle odpowiednie materiały do stworzenia maski: instrukcję, materiał bawełniany, gumkę, nici, a także jednorazowe rękawiczki; koszty przesyłki i materiałów pokrywa KG RP w Kolonii;
 • kontakt z placówką: kolonia.polonia@msz.gov.pl .

Monachijski Okręg Konsularny

Polskojęzyczny pierwszy kontakt psychologiczny

 • darmowe wsparcie interwencyjne i porady psychologiczne;
 • pomoc przez Skype, telefon i mailowo;
 • terminy porad: poniedziałki (18:00-20:00), wtorki (19:00-21), środy (21:00-23:00), czwartki (14:00-15:00), piątki (18:00-20:00).
Szczegółowe informacje nt. krajów związkowych 

Badenia-Wirtembergia

Bawaria

Berlin

Brandenburgia

Brema

Dolna Saksonia

Hamburg

Hesja

Kraj Saary

Meklemburgia-Pomorze Przednie

Nadrenia-Palatynat

Nadrenia Północna-Westfalia

Saksonia

Saksonia-Anhalt

Szlezwik-Holsztyn

Turyngia

Lokalne urzędy ds. zdrowia (Gesundheitsamt)

Urzędy ds. zdrowia (niem. Gesundheitsamt):
Urząd zdrowia właściwy dla miejsca zamieszkania w Niemczech można znaleźć na stronie Instytutu Roberta Kocha. Należy wpisać kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Informacje nt. koronawirusa w języku polskim są także dostępne na stronach federalnego Ministerstwa Zdrowia.

Powrót z Niemiec do Polski

informacje na temat możliwości powrotu z Niemiec do Polski znajdują się tutaj

 

Treść strony jest aktualizowana na bieżąco od 12.03.2020 r. 

Materiały

Nowy koronawirus SARS-CoV-2 w Niemczech - informacje po polsku (źródło: Federalne Ministerstwo Zdrowia)
Federalne Ministerstwo Zdrowia - informacje po polsku.pdf 0.32MB
Pytania z zakresu prawa pracy (źródło: Federalne Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych)
Pytania z zakresu prawa pracy - 02.06.2020 .pdf 0.32MB