W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja dot. rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 w Niemczech

23.04.2020

W Niemczech coraz więcej krajów związkowych wprowadza obowiązek zakrywania ust i nosa. Osoby przebywające w Niemczech i podejrzewające u siebie objawy zakażenia (gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem) powinny kontaktować się telefonicznie z lekarzem rodzinnym, z infolinią lekarską pod numerem telefonu 116 117 lub właściwym urzędem ds. zdrowia (niem. Gesundheitsamt).

koronawirus info
Podstawowe informacje

Republika Federalna Niemiec podejmuje działania ograniczające rozprzestrzenianie się koronawirusa na terenie kraju. Wraz z poprawą sytuacji epidemiologicznej w Niemczech następuje stopniowa likwidacja wprowadzonych obostrzeń.

WAŻNE! Szczegóły obostrzeń w życiu publicznym i wprowadzonych ograniczeń różnią się w zależności od kraju związkowego. W Niemczech to landy są odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe i regulacje dot. ograniczeń w życiu społecznym. Z tego względu zalecamy bieżące śledzenie stron internetowych rządów krajów związkowych.

Ogólne ograniczenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa:

 • kontakty z innymi osobami powinny być ograniczone do niezbędnego minimum;
 • ograniczenia w kontaktach społecznych - zakaz przebywania w przestrzeni publicznej grup powyżej 10 osób (niektóre kraje związkowe zniosły te ograniczenia);
 • w przestrzeni publicznej należy zachować odstęp co najmniej 1,5 m;
 • w miejscach pracy należy przestrzegać zasad higieny – dotyczy to pracowników i osób odwiedzających;
 • również w przypadku prywatnych spotkań należy przestrzegać zasad higieny i zachować odstęp;
 • w niektórych krajach związkowych ograniczona lub zawieszona jest działalność klubów, dyskotek, teatrów, opery, sali koncertowych, muzeów, targów, galerii, kin, parków rozrywki, ogrodów zoologicznych, kasyn, salonów gier, domów publicznych, obiektów sportowych, pływalni, saun, centrów fitness, placów zabaw oraz innych miejsc handlu specjalistycznego i detalicznego;
 • w niektórych krajach związkowych ograniczona lub zawieszona jest działalność miejsc, w których świadczy się usługi związane z pielęgnacja ciała, w tym salony fryzjerskie i studia kosmetyczne oraz tatuażu; prowadzenie zabiegów niezbędnych z medycznego punktu widzenia jest możliwe;
 • duże wydarzenia są odwołane co najmniej do 31.08. Kraje związkowe mają własne regulacje dotyczące mniejszych imprez, w tym uroczystości rodzinnych np. wesela lub pogrzeby;
 • nie należy podejmować podróży, które nie są konieczne – ciągle istnieją lokalne obostrzenia w podróżach w celach turystycznych po terytorium Niemiec np. w Meklemburgii - Pomorzu Przednim;
 • wszelkie naruszenia ograniczeń dot. kontaktu są nadzorowane i sankcjonowane przez służby porządkowe i policję; łamanie zakazów może się wiązać z wysokimi mandatami.

Władze lokalne rezerwują sobie prawo do ponownego zaostrzenia obostrzeń, gdy w danym powiecie znacząco wzrośnie liczba zachorowań tj. 50 nowych przypadków na 100 tys. mieszkańców w przeciągu 7 dni.

W związku z podniesieniem we wszystkich krajach związkowych limitu osób, które mogą się spotykać w przestrzeni publicznej (co najmniej do 10), nie obowiązują już zasady dot. ograniczenia ilości osób w samochodach osobowych.

Obowiązek zakrywania ust i nosa

Wraz ze stopniowym znoszeniem niektórych ograniczeń w życiu publicznym, wszystkie kraje związkowe wprowadziły obowiązek zakrywania ust i nosa w komunikacji publicznej oraz podczas robienia zakupów. Nakaz obowiązuje:

 • od 20.04.2020 r.: w Saksonii;
 • od 23.04.2020 r.: w Saksonii-Anhalt;
 • od 24.04.2020 r.: w Turyngii;
 • od 27.04.2020 r.: w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Berlinie, Brandenburgii, Bremie, Dolnej Saksonii, Hamburgu, Hesji, Kraju Saary, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Nadrenii-Palatynacie, Nadrenii Północnej-Westfalii;
 • od 29.04.2020 r.: w Szlezwiku-Holsztynie. 

WAŻNE! Podczas podróży samochodem przez Niemcy kierowca nie powinien mieć nałożonej maseczki. Twarz kierowcy musi być rozpoznawalna. Władze niemieckie zalecają jednak noszenie maseczek tym pasażerom, którzy nie należą do tego samego gospodarstwa domowego co kierowca.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Niemczech

Informacje na temat aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Niemczech dostępne są też na stronach:

Powołano federalny sztab antykryzysowy, chociaż kompetencje ws. zwalczania zagrożeń epidemiologicznych posiadają landy i władze lokalne. Federalne Ministerstwo Zdrowia uruchomiło infolinię na temat koronawirusa pod numerem telefonu: +49 (0) 30 34 64 65 100.

 

Kontrole graniczne, zasady wjazdu i tranzytu 

Informacje na temat kontroli granicznych wprowadzonych przez władze niemieckie, zasad wjazdu oraz tranzytu można znaleźć tutaj.

Kwarantanna w Niemczech

WAŻNE! Obszary podwyższonego ryzyka są aktualizowane na bieżąco na stronie Instytutu Roberta Kocha

 

Zwolnienie z kwarantanny dla osób przyjeżdżających z krajów UE, strefy Schengen i Wielkiej Brytanii

We wszystkich krajach związkowych obowiązują przepisy, które zwalniają z obowiązku 14-dniowej domowej kwarantanny osoby przyjeżdżające do Niemiec z krajów Unii Europejskiej, państw strefy Schengen (Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria) oraz Wielkiej Brytanii. 

WAŻNE! Władze niemieckie zastrzegają sobie prawo do przywrócenia obowiązkowej kwarantanny dla osób wjeżdżających z obszarów, na których współczynnik zachorowań wyniesie ponad 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców w przeciągu 7 dni. Aktualna lista krajów i obszarów, po powrocie z których do Niemiec należy poddać się obowiązkowej kwarantannie jest dostępna na stronie Instytutu Roberta Kocha. Przed powrotem do Niemiec należy sprawdzić, czy nie przyjeżdżamy do Niemiec z obszaru o podwyższonym ryzyku. 

Zwolnienie z obowiązkowej kwarantanny dotyczy wszystkich podróży tranzytowych przez Niemcy tzn. jeżeli obywatel Polski ląduje w Niemczech i udaje się dalej do Polski (nawet po wylądowaniu z obszaru podwyższonego ryzyka), to nie podlega kwarantannie w Niemczech. 

W przypadku pytań odnośnie do przepisów dot. kwarantanny w Niemczech prosimy o bezpośredni kontakt z lokalnym urzędem ds. zdrowia.

Kwarantanna dla osób wracających do Niemiec z krajów trzecich lub obszarów o podwyższonym ryzyku

W przypadku powrotu do Niemiec z krajów o podwyższonym ryzyku od 8 sierpnie istnieje obowiązek poddania się testowi na koronawirusa. Można skorzystać z testów na koronawirusa przy wjeździe (np. na lotnisku/dworcach kolejowych i autobusowych) lub w przeciągu 72 godzin od powrotu. Zwolnienie z obowiązku testowania zapewnia również negatywny wynik testu przeprowadzonego 48 godzin przed przyjazdem. Negatywny wynik testu może doprowadzić do zwolnienia z kwarantanny przez lokalny urząd ds. zdrowia. Więcej informacji udzielają na ten temat lokalne urzędy ds. zdrowia (niem. Gesundheitsamt). Obowiązek testowania nie dotyczy osób, które nie podlegają kwarantannie na podstawie właściwych przepisów krajów związkowych, czyli np. pracowników transgranicznych, pracowników przedsiębiorstw transportowych czy osób podróżujących w tranzycie. 

W przypadku gdy należy się do grupy osób podlegającej obowiązkowej kwarantannie, po wjeździe na terytorium Niemiec, należy niezwłocznie i bezpośrednio udać się do swojego mieszkania lub miejsca zakwaterowania zapewnionego na pobyt w Niemczech w celu odbycia 14-dniowej kwarantanny oraz zgłosić swój przyjazd lokalnemu urzędowi ds. zdrowi . 

Podczas odbywania kwarantanny należy przebywać w mieszkaniu i postępować według zaleceń policji oraz lokalnych urzędów ds. zdrowia. Nie można np. przyjmować odwiedzin osób spoza gospodarstwa domowego. W miarę możliwości osoba podlegająca kwarantannie powinna przebywać w osobnym pokoju i być oddzielona od reszty domowników.  

Do grup wyjętych spod obowiązku odbywania kwarantanny w przypadku braku symptomów po wjeździe do Niemiec należą:

 • osoby przewożące towary i ludzi (np. kierowcy, maszyniści);
 • osoby pracujące w firmach transportowych i przekraczające granice z powodów służbowych (np. konduktorzy, marynarze);
 • osoby regularnie przekraczające granicę w celu dojazdu do pracy (niem. Ein- und Auspendler) lub przyjeżdżające do Niemiec do pracy lub na konieczne leczeniena do 5 dni;
 • osoby powracające z zagranicy w przeciągu 48 h od wyjazdu z Niemiec;
 • osoby, które wjeżdżają do Niemiec z bardzo ważnego powodu (np. współdzielenie opieki nad dzieckiem, opieka nad osobami potrzebującymi);
 • osoby, które wjeżdżają do Niemiec z krajów UE, strefy Schengen lub Wielkiej Brytanii;
 • osoby udające się przez Niemcy w tranzycie.

WAŻNE! Zawsze należy mieć przy sobie odpowiednie dokumenty potwierdzające powód wjazdu do Niemiec (lub przejazdu przez Niemcy) do okazania podczas kontroli. 

W przypadku poniższych grup pracowników zwolnionych z obowiązków kwarantanny przy braku występowania symptomów potrzebne jest posiadanie zaświadczenia o pilnej potrzebie wjazdu do Niemiec. To do pracodawcy lub zleceniodawcy należy obowiązek sprawdzenia, czy wjazd na terytorium Niemiec jest pilnie potrzebny. Takie zaświadczenie jest potrzebne dla pracowników odpowiedzialnych za:

 • funkcjonowanie systemu zdrowia;
 • bezpieczeństwo i porządek publiczny;
 • funkcjonowanie placówek dyplomatyczno-konsularnych;
 • funkcjonowanie systemu prawnego;
 • funkcjonowanie niemieckich instytucji federalnych, landowych i lokalnych (gmin);
 • funkcjonowanie instytucji UE i organizacji międzynarodowych.

Ponadto, z obowiązku kwarantanny będą zwolnieni:

 • pracownicy sezonowi, gdy przez pierwsze dwa tygodnie pracodawca zapewni podobne warunki, jak podczas odbywania kwarantanny tj. praca i mieszkanie w małych grupach oraz brak kontaktu z innym osobami. Zgodę musi wydać odpowiedni urząd zdrowia przed przyjazdem pracowników sezonowych.

Również odpowiednie urzędy ds. zdrowia (niem. Gesundheitsamt) będą mogły zwalniać osoby z obowiązku odbycia kwarantanny.​​​​​​ 

 

Kwestie pracownicze w Niemczech w czasie pandemii koronawirusa

Jeżeli mieszkasz i pracujesz w Niemczech, informacje w języku polskim o przysługujących prawach (w tym prawach pracowniczych) znajdziesz na stronach:

Informacje na temat praw pracowniczych można też znaleźć na stronie programu Uczciwa mobilność - Faire Mobilität ​​​​​​lub w związkach zawodowych.

Oddział związku zawodowego DGB w Saksonii prowadzi poradnictwo dla pracowników transgranicznych w języku polskim

Wsparcie w czasie pandemii koronawirusa

#Polonia4Neighbours #P4N #solidarityPL

Berliński Okręg Konsularny

Rodzina w Berlinie. Wsparcie w czasie pandemii COVID-19

 • darmowa infolinia/telefon zaufania w czasach koronawirusa SARS-CoV-2;
 • infolinia czynna w: poniedziałki (16:00-18:00), wtorki (16:00-18:00), środy (12:00-14:00);
 • szczegóły na stronie: www.rodzinawberlinie.de

SprachCafé Polnisch e.V. - Polska Kafejka Językowa w Berlinie

 • pomoc w robieniu zakupów i/lub załatwianiu ważnych spraw;
 • możliwość skorzystania z miejsca do pracy w pomieszczeniach kafejki (na określonych warunkach);
 • wsparcie psychologiczne dla osób samotnych;
 • pomoc w nauce dla dzieci i młodzieży szkolnej

Koloński Okręg Konsularny

Akcja szycia maseczek ochronnych

 • Konsulat Generalny RP w Kolonii koordynuje akcję szycia maseczek ochronnych dla lokalnych społeczności; szczegóły można znaleźć na profilu Facebook;
 • maseczki będą przekazywane uczniom, osobom potrzebującym i bezdomnym;
 • placówka prześle odpowiednie materiały do stworzenia maski: instrukcję, materiał bawełniany, gumkę, nici, a także jednorazowe rękawiczki; koszty przesyłki i materiałów pokrywa KG RP w Kolonii;
 • kontakt z placówką: kolonia.polonia@msz.gov.pl .

Monachijski Okręg Konsularny

Polskojęzyczny pierwszy kontakt psychologiczny

 • darmowe wsparcie interwencyjne i porady psychologiczne;
 • pomoc przez Skype, telefon i mailowo;
 • terminy porad: poniedziałki (18:00-20:00), wtorki (19:00-21), środy (21:00-23:00), czwartki (14:00-15:00), piątki (18:00-20:00).
Szczegółowe informacje nt. krajów związkowych 

Badenia-Wirtembergia

Bawaria

Berlin

Brandenburgia

Brema

Dolna Saksonia

Hamburg

Hesja

Kraj Saary

Meklemburgia-Pomorze Przednie

Nadrenia-Palatynat

Nadrenia Północna-Westfalia

Saksonia

Saksonia-Anhalt

Szlezwik-Holsztyn

Turyngia

Lokalne urzędy ds. zdrowia (Gesundheitsamt)

Urzędy ds. zdrowia (niem. Gesundheitsamt):
Urząd zdrowia właściwy dla miejsca zamieszkania w Niemczech można znaleźć na stronie Instytutu Roberta Kocha. Należy wpisać kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Informacje nt. koronawirusa w języku polskim są także dostępne na stronach federalnego Ministerstwa Zdrowia.

Powrót z Niemiec do Polski

informacje na temat możliwości powrotu z Niemiec do Polski znajdują się tutaj

 

Treść strony jest aktualizowana na bieżąco od 12.03.2020 r. 

Materiały

Pytania z zakresu prawa pracy (źródło: Bundesministerium für Arbeit und Soziales - stan na 08.04.2020)
Pytania z zakresu prawa pracy - 08.04.2020.pdf 0.40MB