W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja dot. rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 w Niemczech

16.10.2020

Osoby przebywające w Niemczech i podejrzewające u siebie objawy zakażenia (gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem) powinny kontaktować się telefonicznie z lekarzem rodzinnym, z infolinią lekarską pod numerem telefonu 116 117 lub właściwym urzędem ds. zdrowia (niem. Gesundheitsamt).

koronawirus info
Podstawowe informacje

Republika Federalna Niemiec podejmuje działania ograniczające rozprzestrzenianie się koronawirusa na terenie kraju. W ostatnich dniach sytuacja epidemiologiczna w NIemczech ulega pogorszeniu. W wielu miejscach, gdzie liczba zakażeń koronawirusem przekroczyła kolejne progi ostrzegawcze (35 i 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców w przeciągu 7 dni), wprowadzone zostały dodatkowe obostrzenia np. ograniczenie działalności restauracji w godzinach nocnych, ograniczenia w ilości osób na uroczystościach prywatnych, obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz, gdy nie da się zachować odstępów. Sugerujemy śledzenie informacji w lokalnych mediach.  

W Berlinie w godz. 23.00 - 6.00 ograniczono zgromadzenia do pięciu osób obecnych w tym samym czasie z różnych gospodarstw domowych lub z dwóch gospodarstw domowych. Sklepy, kawiarnie i restauracje pozostają w tym czasie zamknięte. Stacje benzynowe mogą w tym czasie oferować części zamienne do pojazdów silnikowych w zakresie, w jakim jest to niezbędne do utrzymania lub przywrócenia gotowości do jazdy, jak również materiały eksploatacyjne. Apteki mogą w tym okresie wydawać leki i towary powszechnie wydawane w aptekach. Prywatne imprezy i spotkania w zamkniętych pomieszczeniach, w których przebywa więcej niż dziesięć osób, są zabronione.

WAŻNE! Szczegóły obostrzeń w życiu publicznym i wprowadzonych ograniczeń różnią się w zależności od kraju związkowego. W Niemczech to landy są odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe i regulacje dot. ograniczeń w życiu społecznym. Z tego względu zalecamy bieżące śledzenie stron internetowych rządów krajów związkowych.

Ogólne ograniczenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa:

 • kontakty z innymi osobami powinny być ograniczone do niezbędnego minimum;
 • w przestrzeni publicznej należy zachować odstęp co najmniej 1,5 m;
 • obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach, gdzie nie da się zachować odległości 1,5 m;
 • w miejscach pracy należy przestrzegać zasad higieny – dotyczy to pracowników i osób odwiedzających;
 • również w przypadku prywatnych spotkań należy przestrzegać zasad higieny i zachować odstęp;
 • w niektórych krajach związkowych ograniczona lub zawieszona jest działalność miejsc, w których nie jest możliwe zastosowanie odpowiedniego reżimu sanitarnego;
 • duże wydarzenia są odwołane co najmniej do 31.12.2020 r. Kraje związkowe mają własne regulacje dotyczące mniejszych imprez, w tym uroczystości rodzinnych np. wesela lub pogrzeby;
 • wszelkie naruszenia ograniczeń dot. kontaktu są nadzorowane i sankcjonowane przez służby porządkowe i policję; łamanie zakazów może się wiązać z wysokimi mandatami.

 

Obowiązek zakrywania ust i nosa

Wraz ze stopniowym znoszeniem niektórych ograniczeń w życiu publicznym, wszystkie kraje związkowe wprowadziły obowiązek zakrywania ust i nosa w komunikacji publicznej oraz podczas robienia zakupów. Nakaz może dotyczyć również restauracji, budynków użyteczności publicznych oraz otwartej przestrzeni, gdy nie da się zachować wymaganego odstępu (np. miejskie strefy piesze). Należy stosować się do umieszczanych informacji oraz śledzić ogłoszenia w lokalnych mediach. Nakaz obowiązuje:

 • od 20.04.2020 r.: w Saksonii;
 • od 23.04.2020 r.: w Saksonii-Anhalt;
 • od 24.04.2020 r.: w Turyngii;
 • od 27.04.2020 r.: w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Berlinie, Brandenburgii, Bremie, Dolnej Saksonii, Hamburgu, Hesji, Kraju Saary, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Nadrenii-Palatynacie, Nadrenii Północnej-Westfalii;
 • od 29.04.2020 r.: w Szlezwiku-Holsztynie. 

Większość krajów związkowych nie uznaje przyłbic, jako skutecznego zakrycia ust i nosa. W przypadku przebywania w miejscu, gdzie obowiązuje nakaz noszenia maseczki, bez jej posiadania, należy liczyć się z mandatem. Kwota mandatu jest zależna od regulacji danego kraju związkowego. 

WAŻNE! Podczas podróży samochodem przez Niemcy kierowca nie powinien mieć nałożonej maseczki. Twarz kierowcy musi być rozpoznawalna. 

Ograniczenia w podróżowaniu po Niemczech 

Niektóre kraje związkowe wprowadziły ograniczenia w podróżach na ich teren z krajowych obszarów podwyższonego ryzyka. Podstawą uznania danego powiatu lub dzielnicy miasta za krajowy obszar podwyższonego ryzyka jest wskaźnik przekracząjący 50 zakażeń na 100 tys. osób w przeciągu 7 dni. Informacje na temat powiatów o najwyższych wskaźnikach są dostępne w codziennych raportach sytuacyjnych Instytutu Roberta Kocha. Raporty są dostępne po niemiecku i angielsku.

Meklemburgia-Pomorze Przednie, Szlezwik-Holsztyn, Nadrenia-Palatynat stosują obowiązkową kwarantannę dla osób podróżujących do tych landów z krajowych obszarów podwyższonego ryzyka. Obowiązują wyjątki z kwarantanny np. praca w przedsiębiorstwach tranpsortowych, przejazd tranzytowy, wjazd w celu wykonywania pracy itp. 

W wielu krajach związkowych, osoby przyjeżdżające z krajowych obszarów podwyższonego ryzyka i chcące skorzystać z noclegu w hotelu lub schronisku, muszą posiadać negatwyny wynik testu, który został wykonany 48 godzin przed wjazdem do danego kraju związkowego. 

Jeżeli mieszkają Państwo w NIemczech w powiecie, który został uznany za krajowy obszar podwyższonego ryzyka to przed planowaną odróżą należy skontaktować się z miejscem noclegowym lub lokalnym urzędem ds. zdrowia właściwym dla celu Państwa podróży. Uzyskają tam Państwo informację o aktualnie obowiązujących ograniczeniach. 

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Niemczech

Informacje na temat aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Niemczech dostępne są też na stronach:

Powołano federalny sztab antykryzysowy, chociaż kompetencje ws. zwalczania zagrożeń epidemiologicznych posiadają landy i władze lokalne. Federalne Ministerstwo Zdrowia uruchomiło infolinię na temat koronawirusa pod numerem telefonu: +49 (0) 30 34 64 65 100.

Kontrole graniczne, zasady wjazdu i tranzytu 

Władze niemieckie nie prowadzą regularnych kontroli granicznych z krajami strefy Schengen. 

Prosimy o zapoznanie się ze szczegółowymi informacjami na temat zasad wjazdu (przyjazdu) oraz tranzytu (przejazdu) tutaj.

Testy i kwarantanna w Niemczech

Władze niemieckie zastrzegają sobie prawo do wprowadzenia obowiązkowej kwarantanny dla osób wjeżdżających z obszarów, na których współczynnik zachorowań wynosi ponad 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców w przeciągu 7 dni. Decyzja o uznaniu danego terytorium jako obszar podwyższonego ryzyka jest podejmowana po wspólnej analizie Instytutu Roberta Kocha z Federalnym Ministerstwem Zdrowia, Federalnym Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Federalnym Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny.  Obszary podwyższonego ryzyka są aktualizowane na bieżąco na stronie Instytutu Roberta Kocha

Przed przyjazdem do Niemiec należy sprawdzić, czy nie podróżujemy do Niemiec z obszaru podwyższonego ryzyka. 

 

Jeżeli planujesz podróż z obszaru podwyższonego ryzyka do Niemiec

 1. Ustal do jakiego kraju związkowego w Niemczech jedziesz. W Niemczech jest 16 krajów związkowych (landów) i to władze krajów związkowych ustalają szczegółowe przepisy dotyczące kwarantanny.
 2. Zapoznaj się z przepisami obowiązującymi w docelowym landzie: Badenia-Wirtembergia, BawariaBerlin, Brandenburgia, Brema, Dolna SaksoniaHamburg, Hesja, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat, Saara, Saksonia, Saksonia-Anhalt, Szlezwik-Holsztyn, Turyngia. Poniżej znajdziesz również ogólne informacje po polsku.
 3. Sprawdź czy należysz do grupy osób, której nie dotyczy obowiązek wykonania testu i kwarantanny. Do takich grup należą z reguły osoby przewożące towary i ludzi oraz pracownicy przygraniczni. Jeżeli pracujesz w Niemczech, to ustal ze swoim pracodawcą czy będziesz podlegał obowiązkowi wykonania testu i kwarantanny po przyjeździe. Dokładne informacje uzyskasz również we właściwym urzędzie ds. zdrowia.
 4. Jeżeli nie należysz do grupy tych osób, to musisz wykonać test na obecność koronawirusa 48 godz. przed wjazdem do Niemiec lub wykonać taki test bezpośrednio po wjeździe do Niemiec. Listę punktów przeprowadzających testy w Niemczech znajdziesz na stronach internetowych kraju związkowego lub uzyskasz we właściwym urzędzie ds. zdrowia. Miejsce i data wykonania testu po wjeździe może być wskazana przez urząd ds. zdrowia. W wielu przypadkach test może być wykonany przez lekarza rodzinnego. Testy wykonywane w Niemczech są bezpłatne. Wynik testu wykonanego przed wjazdem do Niemiec musi być w języku angielskim lub niemieckim. Zachowaj wynik przez co najmniej 14 dni.
 5. Udaj się do miejsca, w którym planujesz spędzić kwarantannę. Podczas podróży unikaj zbędnego kontaktu z innymi osobami. 
 6. Zgłoś swój przyjazd we właściwym urzędzie ds. zdrowia. Takiego zgłoszenia możesz dokonać telefonicznie lub mailowo. Niektóre urzędy ds. zdrowia przygotowały do tego specjalne formularze. Na zwolnienie z kwarantanny musisz czekać co najmniej do uzyskania negatywnego wyniku testu, a w niektórych krajach związkowych istnieje obowiązek powtórzenia testu po 5 dniach. Jeżeli masz negatywny wynik testu wykonanego przed wjazdem do Niemiec, to poinformuj o tym urząd ds. zdrowia.
 7. Pamiętaj, że to urząd ds. zdrowia decyduje o zwolnieniu z kwarantanny. Nawet wtedy, gdy otrzymasz negatywny wynik testu, urząd ds. zdrowia może zlecić dłuższą kwarantannę.

Pytania i odpowiedzi

Mieszkam w województwie, które NIE zostało uznane za obszar podwyższonego ryzyka i planuje podróż do Niemiec. Czy muszę wykonać test i obowiązuje mnie kwarantanna?

Nie.

Mieszkam w województwie, które NIE zostało uznane za obszar podwyższonego ryzyka, ale przejeżdżam przez województwo, które za taki obszar zostało uznane. Czy muszę wykonać test i obowiązuje mnie kwarantanna?

O tym, czy podlegasz obowiązkowi wykoanania testu i kwarantannie decyduje z reguły miejsce rozpoczęcia podróży. Jeżeli jednak lecisz do Niemiec z obszaru podwyższonego ryzyka, to będziesz podlegał takiemu obowiązkowi. W przypadku wątpliwości, skontaktuj się z urzędem ds. zdrowia. 

Mieszkam w województwie, które zostało uznane za obszar podwyższonego ryzyka. Chcę przyjechać do Niemiec turystycznie (np. odwiedzić rodzinę). Czy mogę to zrobić?

Tak. Obowiązek wykonania testu oraz kwarantanny nie oznacza zakazu wjazdu do Niemiec dla osób z obszarów podwyższonego ryzyka. Należy wykonać test oraz udać się na kwarantannę. 

Na stałe mieszkam w Niemczech, ale jestem na urlopie w województwie, które zostało uznane za obszar podwyższonego ryzyka. Czy po powrocie do Niemiec obowiązuje mnie kwarantanna?

Tak. Obowiązek wykonania testu i kwarantanny obowiązuje od ogłoszenia danego terytorium za obszar podwyższonego ryzyka. Skontaktuj się z właściwym dla miejsca pobytu w Niemczech urzędem ds. zdrowia.

Mieszkam w województwie, które zostało uznane za obszar podwyższonego ryzyka. Jeżdżę codziennie do pracy w Niemczech. Czy muszę mieć jakieś zaświadczenie od pracodawcy, żeby nie podlegać kwarantannie?

W niektórych landach pracownicy przekraczający granicę i dojeżdżający do pracy są zwolnieni z obowiązku wykonywania testu i z kwarantanny. Skontaktuj się ze swoim pracodawcą i ustal z nim, czy regulacje kraju związkowego zwalniają z obowiązku wykonywania testu i kwarantanny oraz czy potrzebujesz ewentualne zaświadczenie od pracodawcy. W przypadku wątpliwości skontaktuj się z właściwym urzędem ds. zdrowia. 

Mieszkam w województwie, które zostało uznane za obszar podwyższonego ryzyka. Jestem kierowcą zawowodowym i pracuję w Niemczech. Czy muszę wykonać test i udać się na kwarantannę? 

Prawie we wszystkich krajach związkowych istnieją przepisy, które zwalniają osoby pracujące w przedsiębiorstwach transportowych z obowiązku wykonywania testu i z kwarantanny. Skontaktuj się ze swoim pracodawcą i ustal z nim, czy regulacje kraju związkowego zwalniają z obowiązku wykonywania testu i kwarantanny oraz czy potrzebujesz ewentualne zaświadczenie od pracodawcy. W przypadku wątpliwości skontaktuj się z właściwym urzędem ds. zdrowia. 

Przyjeżdżam do Niemiec z rodziną z województwa, które zostało uznane za obszar podwyższonego ryzyka. Czy wystarczy, że tylko jedna osoba wykona test? 

Nie. Obowiązek testowania i kwarantanny dotyczy wszystkich osób. 

W jaki sposób udowodnić, że byłam/-em w obszarze podwyższonego ryzyka, aby test w Niemczech był bezpłatny?

Za potwierdzenie podróży z obszaru podwyższonego ryzyka może służyć karta pokładowa, bilet kolejowy lub autobusowy, potwierdzenie noclegu w hotelu w obszarze podwyższonego ryzyka. Jeżeli podróżujesz własnym samochodem, często wystarczy oświadczenie, że przyjechałaś/-eś z obszaru podwyższonego ryzyka.

Wynik mojego testu był negatywny, jednak po kilku dniach zauważyłam/-em u siebie objawy COVID-19. Co mam robić?

Skontaktuj się telefonicznie z lekarzem rodzinnym, z infolinią lekarską pod numerem telefonu 116 117 lub właściwym urzędem ds. zdrowia. W takim przypadku, urząd ds. zdrowia może zlecić ponowne wykonanie testu i przedłużyć kwarantannę.

Wynik mojego testu był pozytywny. Jak długo muszę przebywać w kwarantannie?

Laboratorium ma obowiązek przekazania informacji o pozytywnym wyniku testu do właściwego urzędu ds. zdrowia. Podczas kwarantanny należy stosować się do zaleceń urzędu ds. zdrowia. Kwarantanna w takim przypadku może trwać do 14 dni. Należy pamiętać, że urząd ds. zdrowia może zlecić powtórzenie wykonania testu lub przedłużyć kwarantannę.

Po wjeździe z obszaru podwyższonego ryzyka do Niemiec nie wykonałam/-em testu i nie zgłosiłam/-em swojego przyjazdu do urzędu ds. zdrowia. Czy grozi mi kara?

Łamanie przepisów dotyczących obowiązku wykonania testu i kwarantanny może wiązać się z karą administracyjną wynoszącą do 25 000 EUR.

Będę jechać przez Niemcy przejazdem (np. samochodem z Holandii do Polski, ląduję z Hiszpanii na niemieckim lotnisku i jadę dalej autobusem do Polski). Czy muszę wykonać test? 

Nie. We wszystkich krajach związkowych osoby podróżujące w tranzycie (przejazdem), są zwolnione z obowiązku wykonywania testu i związanej z tym kwarantanny. Podróż tranzytowa powinna się odbywać bez zbędnych postojów. W przypadku podróży samolotem, w karcie lokalizacyjnej należy wskazać, że znajdują się Państwo w tranzycie. 

Gdzie mogę uzyskać dodatkowe informacje na temat kwarantanny?

Dokładne informacje o przepisach i warunkach kwarantanny (w tym wykładnie konkretnych przepisów landowych) uzyskasz we właściwym urzędzie ds. zdrowia.

Informacje na temat przepisów dotyczących kwarantanny w poszczególnych krajach związkowych

Badenia-Wirtembergia

Z kwarantanny wyłączone są osoby, które podróżują tranzytem lub przedstawiły negatywny wynik testu na obecność COVID-19, wykonanego nie wcześniej niż 48h przed przyjazdem. Obowiązek odbycia kwarantanny nie dotyczy także zawodowych kierowców transportu międzynarodowego oraz pracowników firm transportowych, osób które przyjeżdżają do Badenii-Wirtembergii w pilnym i niecierpiącym zwłoki celu zawodowym lub medycznym, osób które przebywały za granicą w obszarze podwyższonego ryzyka krócej niż 48 godz. oraz osób, które mają inny ważny powód do przyjazdu na teren landu, szczególnie dotyczy to potrzeby opieki nad osobami pod kuratelą.

Bawaria

Z kwarantanny wyłączone są osoby, które podróżują tranzytem lub przedstawiły negatywny wynik testu, wykonanego nie wcześniej niż 48 godz. przed przyjazdem. Obowiązek odbycia kwarantanny nie dotyczy także zawodowych kierowców transportu międzynarodowego oraz pracowników firm transportowych, osób które przyjeżdżają w pilnym i niecierpiącym zwłoki celu zawodowym lub medycznym, osób które przebywały za granicą w obszarze podwyższonego ryzyka krócej niż 48 godz. oraz osób, które mają inny ważny powód do przyjazdu na teren landu, szczególnie dotyczy to potrzeby opieki nad osobami pod kuratelą.

Berlin

Z kwarantanny wyłączone są osoby, które podróżują tranzytem lub przedstawiły negatywny wynik testu, wykonanego nie wcześniej niż 48 godz. przed przyjazdem. Z kwarantanny zwolnieni są także kierowcy i pracownicy przedsiębiorstw transportowych, których pobyt w obszarze ryzyka nie przekroczył 72 godz. lub którzy przyjeżdżają do Berlina na mniej niż 48 godzin. W Berlinie test można wykonać na lotniskach (TXL, SXF/BER), głównym dworcu kolejowym oraz głównym dworcu autobusowym (ZOB).

Brandenburgia

Z kwarantanny wyłączone są osoby, które podróżują tranzytem lub przedstawiły negatywny wynik testu, wykonanego nie wcześniej niż 48 godz. przed przyjazdem. Z kwarantanny zwolnieni są także kierowcy i pracownicy przedsiębiorstw transportowych oraz osoby, które codziennie lub na okres do 5 dni wjeżdżają na teren landu w celu wykonywania koniecznej pracy lub kształcenia.

Brema

Z kwarantanny wyłączone są osoby, które podróżują tranzytem lub przedstawiły negatywny wynik testu, wykonanego nie wcześniej niż 48 godz. przed przyjazdem. W uzasadniony przypadkach, na wniosek pracodawcy, z kwarantanny mogą być zwolnione osoby, których działalność polega na utrzymywaniu stosunków dyplomatycznych i konsularnych.

Dolna Saksonia

Z kwarantanny wyłączone są osoby, które podróżują tranzytem lub przedstawiły negatywny wynik testu, wykonanego nie wcześniej niż 48 godz. przed przyjazdem. Z kwarantanny zwolnione są także osoby zajmujące się przewozem towarów i osób, pracownicy służy zdrowia, osoby których pobyt w strefie ryzyka nie przekroczył 48 godz. lub które przyjeżdżają na mniej niż 24 godz.

Hamburg

Z kwarantanny wyłączone są osoby, które podróżują tranzytem lub przedstawiły negatywny wynik testu, wykonanego nie wcześniej niż 48 godz. przed przyjazdem.

Hesja

Z kwarantanny wyłączone są osoby, które podróżują tranzytem lub przedstawiły negatywny wynik testu, wykonanego nie wcześniej niż 48 godz. przed przyjazdem. Osoby, które przybywają z obszarów ryzyka na teren kraju związkowego przez międzynarodowy port lotniczy we Frankfurcie (FRA) zobowiązane są do wykonania testu na lotnisku, o ile nie wykonały go w ciągu 48 godz. przed wyjazdem. Z kwarantanny zwolnione są także osoby zajmujące się przewozem towarów i osób.

Meklemburgia-Pomorze Przednie

Z kwarantanny wyłączone są osoby, które podróżują tranzytem lub przedstawiły negatywne wyniki dwóch testów wykonanych w odstępie 5-7 dni. Oznacza to, że po wjeździe należy przebywać w kwarantannie co najmniej do czasu uzyskania drugiego negatywnego wyniku. Z kwarantanny zwolnieni są także kierowcy i pracownicy przedsiębiorstw transportowych, pracownicy wybranych sektorów (np. policjanci), pracownicy wjeżdżający na teren landu codziennie lub na okres do 48 godz. w celu wykonywania pracy, osoby przyjeżdżające na zabieg medyczny, jak i uczniowie oraz studenci.

Nadrenia Północna-Westfalia

Z kwarantanny wyłączone są osoby, które podróżują tranzytem lub przedstawiły zaświadczenie lekarskie o negatywnym wyniku testu (w języku niemieckim lub angielskim), wykonanego nie wcześniej niż 48 godz. przed przyjazdem (czas liczy się od chwili uzyskania wyniku testu, nie zaś od jego wykonania). Z kwarantanny zwolnione są także osoby zajmujące się przewozem towarów i osób, osoby sprawujące funkcje dyplomatyczne lub konsularne, a także osoby przyjeżdżające na mniej niż 24 godz. lub mogące udowodnić, że przebywały na obszarze ryzyka przez czas krótszy niż 24 godz. Istnieje możliwość wykonania testu na terenie portów lotniczych Kolonia-Bonn (CGN) i Düsseldorf (DUS) oraz w mobilnych punktach np. przy dworcu głównym w Kolonii i Düsseldorfie.

Nadrenia-Palatynat

Z kwarantanny wyłączone są osoby, które podróżują tranzytem lub przedstawiły negatywny wynik, wykonanego nie wcześniej niż 48 godz. przed przyjazdem. Istnieje możliwość wykonania testu po przylocie na lotnisku w Hahn (HHN), a także w godzinach 10-18 w wyznaczonych punktach w pobliżu granicy z Francją, Luksemburgiem oraz Belgią.

Saara

Z kwarantanny wyłączone są osoby, które podróżują tranzytem lub przedstawiły zaświadczenie lekarskie (w języku niemieckim lub angielskim) o braku zakażenia Covid-19, bazujące na teście wykonanym w ciągu 48 godzin przed przyjazdem. 

Saksonia

Z kwarantanny wyłączone są osoby, które podróżują tranzytem lub przedstawiły negatywny wynik testu, wykonanego nie wcześniej niż 48 godz. przed przyjazdem. Z kwarantanny zwolnione są również osoby przyjeżdżające na mniej niż 24 godziny, kierowcy i pracownicy przedsiębiorstw transportowych, pracownicy regularnie przekraczający granicę, osoby przyjeżdżające na konieczny zabieg medyczny.

Saksonia-Anhalt

Z kwarantanny wyłączone są osoby, które podróżują tranzytem lub przedstawiły negatywny wynik testu, wykonanego nie wcześniej niż 48 godz. przed przyjazdem. Z kwarantanny zwolnieni są także kierowcy i pracownicy przedsiębiorstw transportowych, osoby przyjeżdżające na konieczny zabieg medyczny.

Szlezwik-Holsztyn

Z kwarantanny wyłączone są osoby, które podróżują tranzytem lub przedstawiły negatywne wyniki dwóch testów wykonanych w odstępie co najmniej 5 dni. Oznacza to, że po wjeździe należy przebywać w kwarantannie co najmniej do czasu uzyskania drugiego negatywnego wyniku. Z kwarantanny są zwolnione także osoby zajmujące się przewozem towarów i osób, osoby których pobyt w strefie ryzyka nie przekroczył 48 godz. lub które przyjeżdżają na mniej niż 48 godzin.

Turyngia

Z kwarantanny wyłączone są osoby, które podróżują tranzytem lub przedstawiły negatywny wynik testu, wykonanego nie wcześniej niż 48 godz. przed przyjazdem. Z kwarantanny zwolnieni są także kierowcy i pracownicy przedsiębiorstw transportowych, osoby przyjeżdżające na konieczny zabieg medyczny.

 

Informacje na temat obowiązkowych testów na obecność koronawirusa po przyjeździe do Niemiec można znaleźć rónież na stronie Federalnego Ministerstwa Zdrowia (język niemieckijęzyk angielski). 

Kwestie pracownicze w Niemczech w czasie pandemii koronawirusa

Jeżeli mieszkasz i pracujesz w Niemczech, informacje w języku polskim o przysługujących prawach (w tym prawach pracowniczych) znajdziesz na stronach:

Informacje na temat praw pracowniczych można też znaleźć na stronie programu Uczciwa mobilność - Faire Mobilität ​​​​​​lub w związkach zawodowych.

Oddział związku zawodowego DGB w Saksonii prowadzi poradnictwo dla pracowników transgranicznych w języku polskim

Wsparcie w czasie pandemii koronawirusa

#Polonia4Neighbours #P4N #solidarityPL

Berliński Okręg Konsularny

Rodzina w Berlinie. Wsparcie w czasie pandemii COVID-19

 • darmowa infolinia/telefon zaufania w czasach koronawirusa SARS-CoV-2;
 • infolinia czynna w: poniedziałki (16:00-18:00), wtorki (16:00-18:00), środy (12:00-14:00);
 • szczegóły na stronie: www.rodzinawberlinie.de

SprachCafé Polnisch e.V. - Polska Kafejka Językowa w Berlinie

 • pomoc w robieniu zakupów i/lub załatwianiu ważnych spraw;
 • możliwość skorzystania z miejsca do pracy w pomieszczeniach kafejki (na określonych warunkach);
 • wsparcie psychologiczne dla osób samotnych;
 • pomoc w nauce dla dzieci i młodzieży szkolnej

Koloński Okręg Konsularny

Akcja szycia maseczek ochronnych

 • Konsulat Generalny RP w Kolonii koordynuje akcję szycia maseczek ochronnych dla lokalnych społeczności; szczegóły można znaleźć na profilu Facebook;
 • maseczki będą przekazywane uczniom, osobom potrzebującym i bezdomnym;
 • placówka prześle odpowiednie materiały do stworzenia maski: instrukcję, materiał bawełniany, gumkę, nici, a także jednorazowe rękawiczki; koszty przesyłki i materiałów pokrywa KG RP w Kolonii;
 • kontakt z placówką: kolonia.polonia@msz.gov.pl .

Monachijski Okręg Konsularny

Polskojęzyczny pierwszy kontakt psychologiczny

 • darmowe wsparcie interwencyjne i porady psychologiczne;
 • pomoc przez Skype, telefon i mailowo;
 • terminy porad: poniedziałki (18:00-20:00), wtorki (19:00-21), środy (21:00-23:00), czwartki (14:00-15:00), piątki (18:00-20:00).
Informacje krajów związkowych 

Badenia-Wirtembergia

Bawaria

Berlin

Brandenburgia

Brema

Dolna Saksonia

Hamburg

Hesja

Saara

Meklemburgia-Pomorze Przednie

Nadrenia-Palatynat

Nadrenia Północna-Westfalia

Saksonia

Saksonia-Anhalt

Szlezwik-Holsztyn

Turyngia

Lokalne urzędy ds. zdrowia (Gesundheitsamt)

Urzędy ds. zdrowia (niem. Gesundheitsamt):
Urząd zdrowia właściwy dla miejsca zamieszkania w Niemczech można znaleźć na stronie Instytutu Roberta Kocha. Należy wpisać kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Informacje nt. koronawirusa w języku polskim są także dostępne na stronach federalnego Ministerstwa Zdrowia.

Przyjazd z Niemiec do Polski

Władze polskie zdecydowały o zniesieniu kontroli granicznej na swoich granicach wewnętrznych od 13 czerwca 2020 r.​​​​​​ Więcej informacji na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dlatego przyjazd z Niemiec do Polski odbywa się bez ograniczeń. Między Niemcami a Polską funkcjonują regularne międzynarodowe połączenia lotnicze, kolejowe oraz autobusowe. Prosimy o bezpośredni kontakt z przewoźnikami.

Informacje o aktualnych zasadach i ograniczeniach w Polsce można uzyskać na stronie www.gov.pl/koronawirus

 

Treść strony jest aktualizowana na bieżąco od 12.03.2020 r. 

Materiały

Nowy koronawirus SARS-CoV-2 w Niemczech - informacje po polsku (źródło: Federalne Ministerstwo Zdrowia)
Federalne Ministerstwo Zdrowia - informacje po polsku.pdf 0.32MB
Pytania z zakresu prawa pracy (źródło: Federalne Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych)
Pytania z zakresu prawa pracy - 02.06.2020 .pdf 0.32MB