W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powrót z Niemiec do Polski

09.04.2020

15 marca 2020 r. Polska przywróciła kontrole graniczne na wszystkich granicach i ograniczyła możliwość wjazdu na swoje terytorium dla cudzoziemców. Międzynarodowy osobowy transport kolejowy i lotniczy z Polską został zawieszony. Dla ruchu osobowego między Niemcami a Polską otwartych jest 10 przejść dla pojazdów oraz 4 przejścia piesze. Aktualnie ograniczenia obowiązują do 26 kwietnia 2020 r. z możliwością kolejnych przedłużeń.

infolinia Amb Berlin

Osoby wracające z Niemiec do Polski samochodem, busem lub autokarem mogą korzystać z poniższych przejść granicznych:

 Nazwa przejścia granicznego  Nr drogi  Rodzaj przejścia
 Jędrzychowice  A4  osobowy; towarowy
 Görlitz – Zgorzelec    osobowy (do 7,5 t)
 Forst (A15) – Olszyna (A18)  A15/A18  osobowy, towarowy
 Guben – Gubin    osobowy
 Frankfurt n. Odrą – Świecko  A12/A2  osobowy, towarowy
 Frankfurt n. Odrą – Słubice  B5/DK29  osobowy (do 7,5 t)
 Kietz – Kostrzyn n. Odrą  B1/DK22  osobowy (do 7,5 t)
 Schwedt – Krajnik Dolny  B166/DK26  osobowy (do 7,5 t)
 Pomellen – Kołbaskowo  A11/A6  osobowy, towarowy
 Garz – Świnoujście  B110/DK93  osobowy

 

Straż Graniczna informuje o możliwych korkach tworzących się przed przejściami granicznymi z Polską. Zalecamy wzięcie na podróż dodatkowego prowiantu.

Podczas podróży samochodem przez Niemcy w aucie powinien znajdować się tylko kierowca lub członkowie jednego gospodarstwa domowego. W przypadku innych środków transportu należy zachować odstęp co najmniej 1,5 m. 

Osoby wracające z Niemiec do Polski mogą również korzystać z czterech otwartych przejść granicznych dla pieszych. Do wszystkich miejscowości granicznych można dojechać koleją niemiecką:

 • Kietz – Kostrzyn n. Odrą:
  • Dojazd pociągiem RB26 ze stacji Berlin-Ostkreuz lub Berlin-Lichtenberg do stacji Küstrin-Kietz. Pociąg kursuje co godzinę;
  • Ze stacji Küstrin-Kietz do przejścia granicznego są ok. 3 km. Po niemieckiej stronie granicy nie funkcjonuje komunikacja publiczna;
  • Z Kostrzyna n. Odrą funkcjonują bezpośrednie połączenia kolejowe w głąb kraju m.in. do Gorzowa Wlkp., Katowic, Lublina, Poznania, Szczecina, Warszawy, Wrocławia, Zielonej Góry.
 • Frankfurt n. Odrą – Słubice:
  • Dojazd pociągiem RE1 ze stacji Berlin Hauptbahnhof do stacji Frankfurt (Oder). Pociągi kursują co pół godziny;
  • Ze stacji Frankfurt (Oder) do przejścia granicznego jest ok. 1,5 km. W mieście Frankfurt n. Odrą funkcjonuje komunikacja publiczna. Osoby z ograniczoną mobilnością ruchową mogą z dworca kolejowego dojechać tramwajem linii nr 4 (kier. Lebuser Vorstadt) do przystanku Magistrale, który znajduje się przy moście granicznym ze Słubicami;
  • Ze Słubic nie ma połączeń kolejowych w głąb kraju. Ze Słubic można udać się do stacji kolejowej w Rzepinie (ok. 20 km), a następnie pociągiem m.in. do Poznania, Szczecina, Warszawy, Wrocławia, Zielonej Góry.
 • Guben – Gubin:
  • Dojazd pociągiem RB 11 ze stacji Cottbus (Chociebuż) do stacji Guben. Pociągi kursują co godzinę;
  • Ze stacji Guben do przejścia granicznego jest ok. 1,5 km;
  • Z Gubina nie ma połączeń kolejowych w głąb kraju. Istnieją jedynie pojedyncze lokalne połączenia autobusowe (głównie w dni robocze), m.in. do Zielonej Góry.
 • Görlitz – Zgorzelec:
  • Dojazd pociągiem RE1 lub RB60 ze stacji Dresden Hauptbahnhof (Drezno) do stacji Görlitz. Pociągi kursują co godzinę;
  • Ze stacji Görlitz do przejścia granicznego jest ok. 1 km;
  • Ze Zgorzelca funkcjonują bezpośrednie połączenia kolejowe w głąb kraju m.in. do Wrocławia, Warszawy.

Kolej w Niemczech funkcjonuje z ograniczeniami, jednak ciągle jest możliwy dojazd z całego terytorium Niemiec do granicy z Polską. Informacje o połączeniach można znaleźć na stronie kolei niemieckich www.bahn.de. Bilet do stacji granicznej można kupić z każdej miejscowości w Niemczech.

Informacje o połączeniach regionalnych w Berlinie i okolicach można uzyskać na stronie Związku Komunikacyjnego Berlina i Brandenburgii VBB: www.vbb.de.

Informacje jak dostać się z berlińskich lotnisk do dworców kolejowych na terenie Berlina można znaleźć po polsku na stronach internetowych lotnisk (Tegel, Schönefeld). Na lotniskach działają również punkty informacji turystycznej. Na lotnisku Tegel czerwone automaty kolei niemieckich znajdują się na przystankach autobusowych. Na lotnisku Schönefeld czerwone automaty kolei niemieckich są ustawione na stacji kolejowej. W tych automatach można kupić bilet bezpośrednio do stacji granicznej (obsługa również po polsku).

Transport publiczny w Polsce funkcjonuje z ograniczeniami. Zawieszony został tylko międzynarodowy osobowy transport kolejowy i lotniczy. Informacje o połączeniach kolejowych w Polsce można znaleźć na stronie www.rozklad-pkp.pl.

Wyjazd z Polski do Niemiec odbywa się bez przeszkód. Informacja nt. kontroli na granicach wprowadzonych przez władze niemieckie.

Informacje o osobach uprawnionych do powrotu do Polski oraz szczegółach czternastodniowej kwarantanny znajdują się na stronie: www.gov.pl/web/niemcy/przeciwdzialanie-epidemii-koronawirusa;   

 

 

Treść strony jest aktualizowana na bieżąco od 15.03.2020 r.