W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Niemcy: zasady wjazdu i tranzytu

09.09.2020

Wjazd i tranzyt przez terytorium Niemiec są możliwe.

Koronawirus_uwaga
Kontrole graniczne

Władze niemieckie nie prowadzą regularnych kontroli granicznych z krajami strefy Schengen.

Przez cały czas obowiązywania obostrzeń władze niemieckie nie zapowiedziały wprowadzenia regularnych kontroli granicznych z Polską. 

Władze niemieckie rezerwują sobie prawo do powrotu do systematycznych kontroli granicznych, gdy w regionach przygranicznych znacząco wzrośnie liczba zachorowań. 

Wjazd (przyjazd) do Niemiec

Wjazd (przyjazd) do Niemiec jest dozwolony

Władze niemieckie nie prowadzą regularnych kontroli granicznych z krajami strefy Schengen.

W przypadku wjazdu (przyjazdu) do Niemiec z obszaru podwyższonego ryzyka należy zgłosić ten fakt do lokalnego urzędu ds. zdrowia oraz odbyć kwarantannę, a od 8 sierpnia 2020 r. należy się poddać testowi na obecność koronawirusa bezpośrednio po powrocie (np. na lotnisku) lub w ciągu 72 godzin po powrocie do Niemiec. Z obowiązku poddania się testowi po powrocie zwalnia negatywny wynik testu zrobionego 48 godzin przed przyjazdem do Niemiec, który został wykonany w kraju UE lub w kraju wskazanym na liście Instytutu Roberta Kocha. Obowiązek testowania nie dotyczy osób, które nie podlegają obowiązkowi kwarantanny na podstawie właściwych przepisów krajów związkowych, czyli np. pracowników przedsiębiorstw transportowych, pracowników transgranicznych czy osób podróżujących przez Niemcy w tranzycie.

Więcej informacji na temat obowiązkowych testów na obecność koronawirusa po przyjeździe do Niemiec można znaleźć na stronie Federalnego Ministerstwa Zdrowia (język niemiecki, język angielski). 

Przepisy dotyczące obowiązkowej kwarantanny po przyjeździe z obszaru podwyższonego ryzyka mogą się różnić w zależności od kraju związkowego (np. powtórzenie testu przed zwolnieniem z obowiązkowej kwarantanny). Dlatego zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z lokalnymi urzędami ds. zdrowia oraz zapoznania się z informacjami umieszczonymi na stronach krajów związkowych.

Wjazd (przyjazd) do Niemiec spoza terenu Unii Europejskiej, strefy Schengen lub Wielkiej Brytanii podlega ograniczeniom. Należy posiadać tzw. ważny powód. ​​​​​​​​​​​Katalog ważnych powodów, które zezwalają w takim przypadku na przyjazd do Niemiec, jest otwarty. Należą do nich m.in. wykonywanie pracy, powrót do stałego miejsca zamieszkania, niezbędny zabieg lekarski, opieka nad członkami rodziny, odwiedziny bliskiej rodziny, odwiedziny partnera, udział w uroczystościach rodzinnych, pobieranie nauki itd. W przypadku żądania funkcjonariusza granicznego, należy być w stanie podać powód wjazdu do Niemiec i go udokumentować. To do funkcjonariusza granicznego należy ostateczna ocena, czy powód wjazdu na terytorium Niemiec jest dostatecznie ważny. Z posiadania ważnego powodu wjazdu na terytorium Niemiec zwolnieni są podróżujący z krajów UE, strefy Schengen, Wielkiej Brytanii, jak i wybranych krajów trzecich (stan na 09.09.2020 r.: Australia, Gruzja, Kanada, Nowa Zelandia, Tajlandia, Tunezja, Urugwaj). Szczegółowe informacje i aktualną listę krajów trzecich, z których podróż nie wymaga posiadania ważnego powodu, można znaleźć na stronie Policji Federalnej

Więcej informacji o tranzycie przez Niemcy poniżej.

Tranzyt (przejazd) przez Niemcy 

Tranzyt (przejazd) przez Niemcy jest dozwolony

Władze niemieckie uznają za podróż tranzytową m.in. przejazd drogą lądową, przesiadkę na lotnisku, przypłynięcie statkiem i udanie się w dalszą podróż drogą lądową, wylądowanie na lotnisku i udanie się w dalszą podróż drogą lądową. 

Obywatele polscy, którzy wracają przez Niemcy z krajów lub regionów uznawanych przez władze niemieckie jako obszary podwyższonego ryzyka i udają się dalej do Polski również nie podlegają obowiązkowi odbywania kwarantanny na terenie Niemiec, a co za tym idzie nie podlegają obowiązkowemu testowi na obecność koronawirusa po znalezieniu się na terytorium Niemiec. W dalszą podróż należy udać się bezpośrednio oraz w miarę możliwości unikać kontaktu z innymi osobami. 

Obywatele polscy, którzy lądują na niemieckich lotniskach z krajów nienależących do Unii Europejskiej, strefy Schengen lub Wielkiej Brytanii, powinni być w stanie udowodnić, że udają się dalej do Polski. Tranzyt jest uznawany przez władze niemieckie za ważny powód wjazdu na swoje terytorium, jednak w przypadku gdy funkcjonariusz graniczny będzie miał wątpliwości co do deklarowanego powodu wjazdu, może zażądać udokumentowania dalszych etapów podróży. Za udokumentowanie dalszej podróży uznawane są m.in. bilety na połączenia lotnicze, autobusowe lub kolejowe do Polski oraz potwierdzenie najmu samochodu. 

Obywatelom polskim, którzy decydują się wracać do Polski przez Niemcy spoza terenu Unii Europejskiej, strefy Schengen lub Wielkiej Brytanii, sugerujemy w pierwszej kolejności korzystanie z funkcjonujących połączeń lotniczych między Niemcami a Polską.

Przed podróżą należy zapoznać się również z przepisami wyjazdowymi obowiązującymi w kraju rozpoczęcia podróży, jak i w ewentualnych innych krajach tranzytowych. 

Obywatele polscy, którzy podróżują tranzytem przez terytorium Niemiec do innego kraju, powinni się upewnić, że mogą kontynuować podróż po opuszczeniu Niemiec.


Więcej informacji na stronie Policji Federalnej (j. niemiecki) oraz Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny (j. angielski). 

Informacje jak dostać się w Niemczech do granicy z Polską.

Szczegółowe informacje nt. kwarantanny i ograniczeń wprowadzonych w Niemczech.

 

Zalecamy śledzenie informacji na stronach polskich placówek dyplomatycznych w:

 

Treść strony jest aktualizowana na bieżąco od 16.03.2020 r.