W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Niemcy: zasady wjazdu i tranzytu

26.11.2020

Wjazd i tranzyt przez terytorium Niemiec są możliwe.

Koronawirus_uwaga
Kontrole graniczne

Władze niemieckie nie prowadzą regularnych kontroli granicznych z krajami strefy Schengen.

Przez cały czas obowiązywania obostrzeń władze niemieckie nie zapowiedziały wprowadzenia regularnych kontroli granicznych z Polską. 

Władze niemieckie rezerwują sobie prawo do powrotu do systematycznych kontroli granicznych, gdy w regionach przygranicznych znacząco wzrośnie liczba zachorowań. 

Wjazd (przyjazd) do Niemiec

Przyjazd do Niemiec z Polski, innych krajów Unii Europejskiej, strefy Schengen, Wielkiej Brytanii oraz krajów z tzw. listy pozytywnej jest możliwy. Władze niemieckie nie prowadzą regularnych kontroli granicznych z krajami strefy Schengen. Od 2 listopada do co najmniej 20 grudnia hotele w Niemczech nie przyjmują turystów.

WAŻNE! W przypadku przyjazdu do Niemiec z obszaru podwyższonego ryzyka obowiązują przepisy dotyczące kwarantanny. 

Wjazd (przyjazd) do Niemiec spoza terenu Unii Europejskiej, strefy Schengen lub Wielkiej Brytanii podlega ograniczeniom. Należy posiadać tzw. ważny powód. ​​​​​​​​​​​Katalog ważnych powodów, które zezwalają w takim przypadku na przyjazd do Niemiec, jest otwarty. Należą do nich m.in. wykonywanie pracy, powrót do stałego miejsca zamieszkania, niezbędny zabieg lekarski, opieka nad członkami rodziny, odwiedziny bliskiej rodziny, odwiedziny partnera, udział w uroczystościach rodzinnych, pobieranie nauki itd. W przypadku żądania funkcjonariusza granicznego, należy być w stanie podać powód wjazdu do Niemiec i go udokumentować. To do funkcjonariusza granicznego należy ostateczna ocena, czy powód wjazdu na terytorium Niemiec jest dostatecznie ważny. Z posiadania ważnego powodu wjazdu na terytorium Niemiec zwolnieni są podróżujący z krajów UE, strefy Schengen, Wielkiej Brytanii, jak i wybranych krajów trzecich (stan na 09.10.2020 r.: Australia, Kanada, Nowa Zelandia, Tajlandia, Urugwaj). Szczegółowe informacje i aktualną listę krajów trzecich, z których podróż nie wymaga posiadania ważnego powodu, można znaleźć na stronie Policji Federalnej

Więcej informacji o tranzycie przez Niemcy poniżej.

Tranzyt (przejazd) przez Niemcy 

Tranzyt (przejazd) przez Niemcy jest możliwy

Obywatele polscy, którzy podróżują przez Niemcy z krajów lub regionów uznawanych przez władze niemieckie jako obszary podwyższonego ryzyka (w tym z Polski) nie podlegają kwarantannie na terenie Niemiec i nie muszą posiadać negatywnego wyniku testu. Władze niemieckie uznają za podróż tranzytową m.in. przejazd drogą lądową, przesiadkę na lotnisku, przypłynięcie statkiem i udanie się w dalszą podróż drogą lądową, wylądowanie na lotnisku i udanie się w dalszą podróż drogą lądową. W dalszą podróż należy udać się bezpośrednio oraz w miarę możliwości unikać kontaktu z innymi osobami. Podczas tranzytu nie można dokonywać zbędnych postojów oraz nie powinno korzystać się z noclegów. Od 2 listopada do co najmniej 20 grudnia hotele nie przyjmują turystów. 

Obywatele polscy, którzy lądują na niemieckich lotniskach z krajów nienależących do Unii Europejskiej, strefy Schengen lub Wielkiej Brytanii, powinni być w stanie udowodnić, że udają się dalej do Polski. Tranzyt jest uznawany przez władze niemieckie za ważny powód wjazdu na swoje terytorium, jednak w przypadku gdy funkcjonariusz graniczny będzie miał wątpliwości co do deklarowanego powodu wjazdu, może zażądać udokumentowania dalszych etapów podróży. Za udokumentowanie dalszej podróży uznawane są m.in. bilety na połączenia lotnicze, autobusowe lub kolejowe do Polski lub potwierdzenie najmu samochodu. 

Obywatelom polskim, którzy decydują się wracać do Polski przez Niemcy spoza terenu Unii Europejskiej, strefy Schengen lub Wielkiej Brytanii, sugerujemy w pierwszej kolejności korzystanie z funkcjonujących połączeń lotniczych między Niemcami a Polską.

Przed podróżą należy zapoznać się również z przepisami wyjazdowymi obowiązującymi w kraju rozpoczęcia podróży, jak i w ewentualnych innych krajach tranzytowych. 

Obywatele polscy, którzy podróżują tranzytem przez terytorium Niemiec do innego kraju, powinni się upewnić, że mogą kontynuować podróż po opuszczeniu Niemiec.


Więcej informacji na stronie Policji Federalnej (j. niemiecki) oraz Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny (j. angielski). 

Informacje nt. ograniczeń wprowadzonych w Niemczech.

 

Zalecamy śledzenie informacji na stronach polskich placówek dyplomatycznych w:

 

Treść strony jest aktualizowana na bieżąco od 16.03.2020 r.