W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

COVID-19 w Norwegii

Przeczytaj informację w tej zakładce i w części COVID-19: pytania i odpowiedzi zanim skontaktujesz się z Ambasadą w sprawie warunków wjazdu do Norwegii.

Od 21 czerwca br. Polska jest krajem oznaczonym na zielono, a wiele krajów europejskich oznaczono na zielono 5 lipca br. Norwegia akceptuje unijne certyfikaty COVID z kodem QR (najlepiej okazać wersję cyfrową). Zobacz, jakie zasady wjazdu obowiązują Cię w zależności od sposobu podróżowania:

Lecę do Norwegii samolotem bezpośrednio z Polski (mieszkam w Polsce i w niej przebywałem w ciągu ostatnich 10 dni) - nie ma kwarantanny i nie trzeba mieć przy sobie negatywnego wyniku testu wykonanego 24h przed przylotem. Nadal natomiast trzeba rejestrować podróż i poddać się testowi na lotnisku po wylądowaniu. Z rejestracji podróży i testu zwolnione są osoby z unijnym certyfikatem COVID – koronasertifikat, w którym jest wpisane, że są w pełni zaszczepione lub przechorowały COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Lecę do Norwegii samolotem ale nie bezpośrednio z Polski (choć na stałe mieszkam w Polsce) – uwaga! – Twój wjazd zależy od tego, z jakiego kraju lecisz – sprawdź zasady przed podróżą. Jeżeli lecisz z kraju w czerwonej strefie, obowiązuje kwarantanna (do negatywnego testu PCR w 7. dniu pobytu), trzeba zarejestrować swoją podróż, mieć przy sobie negatywny wynik testu wykonanego 24h przed przylotem i poddać się testowi na lotnisku po wylądowaniu. Z kwarantanny, rejestracji podróży i testów zwolnione są osoby z unijnym certyfikatem COVID – koronasertifikat, w którym jest wpisane, że są w pełni zaszczepione lub przechorowały COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Jadę do Norwegii samochodem z Polski przez czerwoną strefę, korzystając z transportu publicznego, np. promów - obowiązuje kwarantanna (do negatywnego testu PCR w 7. dniu pobytu), trzeba zarejestrować swoją podróż, mieć przy sobie negatywny wynik testu wykonanego 24h przed wjazdem i poddać się testowi na przejściu granicznym. Z kwarantanny, rejestracji podróży i testów zwolnione są osoby z unijnym certyfikatem COVID – koronasertifikat, w którym jest wpisane, że są w pełni zaszczepione lub przechorowały COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Jadę do Norwegii samochodem z Polski przez czerwoną strefę, nie korzystam z transportu publicznego (np. z promów) i mogę to udokumentować, jadę bez noclegów i nie mam kontaktu z innymi osobami - nie ma kwarantanny i nie trzeba mieć przy sobie negatywnego wyniku testu wykonanego 24h przed wjazdem. Nadal natomiast trzeba rejestrować podróż i poddać się testowi na przejściu granicznym. Z rejestracji podróży i testu zwolnione są osoby z unijnym certyfikatem COVID – koronasertifikat, w którym jest wpisane, że są w pełni zaszczepione lub przechorowały COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Władze norweskie apelują o unikanie podróży do krajów poza UE/EOG, Szwajcarię i Wielką Brytanię, które nie są absolutnie konieczne. Zalecenie to będzie obowiązywać co najmniej do 10 sierpnia br.

Więcej informacji znajdziesz na stronach internetowych:

FHI – Narodowy Instytut Zdrowia:

https://www.fhi.no/nettpub/coronavirus/fakta/reiserad-knyttet-til-nytt-koronavirus-coronavirus/

Rząd:

https://www.regjeringen.no/en/topics/koronavirus-covid-19/id2692388/

https://www.regjeringen.no/no/aktuelt/innforer-de-strengeste-innreisereglene-til-norge-siden-mars-2020/id2830390/

https://www.regjeringen.no/no/aktuelt/begrenset-utvidelse-av-unntaksordningen-til-a-inkludere-spesialisert-arbeidskraft-som-bygger-drifter-eller-vedlikeholder-infrastruktur/id2839737/

Urząd ds. cudzoziemców UDI:

https://www.udi.no/en/about-the-corona-situation/

Ustawa covidowa:

https://lovdata.no/dokument/SF/forskrift/2020-03-27-470#KAPITTEL_6 (szczególnie ważny załącznik - vedlegg C)

Informacje Arbeidstilsynet – Inspekcji Pracy o warunkach wjazdu pracowników do Norwegii:

https://www.arbeidstilsynet.no/pl/tema/biologiske-faktorer/coronavirus-tiltak-i-arbeidslivet-mot-smitte/zagraniczni-pracownicy-i-przedsibiorcy-podroujcy-do-norwegii/

https://www.facebook.com/175314542488408/posts/4016041415082349?dco_ad_id=23846992422460717

Sjøfartsdirektoratet, Urząd ds. morskich (wydający zgody na wjazd pracowników wjeżdżających do Norwegii ze strefy czerwonej):

https://www.sdir.no/aktuelt/korona/soknad-om-unntak-fra-innreiserestriksjoner/personell-med-spesialisert-kompetanse-som-er-strengt-nodvendig-for-a-hindre-driftsstans/

Landbruksdirektoratet - Ministerstwo Rolnictwa (wydające zgody na wjazd pracowników wjeżdżających do Norwegii ze strefy czerwonej):

Dokumentasjonsordning for grøntnæringen ved behov for utenlandsk arbeidskraft - Landbruksdirektoratet

W Norwegii obowiązuje trzystopniowa skala restrykcji regionalnych: tiltaksnivå A (særlig høyt - bardzo wysoki), tiltaksnivå B (høyt - wysoki) i tiltaksnivå C (ganske høyt - dość wysoki). Aktualnie w żadnej z norweskich gmin nie obowiązuje podniesiony poziom restrykcji A, B czy C. Informacja oficjalna: https://www.regjeringen.no/no/tema/Koronasituasjonen/sporsmal-og-svar-om-koronasituasjonen/tiltaksniva-ved-lokale-smitteutbrudd/id2831989/

Szczegóły na temat sytuacji w Oslo znajdziesz tu: https://www.oslo.kommune.no/koronavirus/rad-og-regler-i-oslo/

Na tej stronie znajdują się szczegóły dot. COVID-19 w norweskich gminach:

https://www.helsenorge.no/en/coronavirus/lokal-koronainformasjon/#A

Jeśli masz pytania lub wątpliwości, zadzwoń na norweską infolinię COVID-19, która jest obsługiwana również w języku polskim. Telefon jest odbierany od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 15:30. Jeśli jesteś w Norwegii, zadzwoń na numer 815-55-015. Jeśli jesteś poza Norwegią, zadzwoń na numer 0047-21-89-80-42. Aby porozmawiać po polsku, po połączeniu wybierz najpierw 9 a potem 2.

Infolinia norweska do spraw rejestracji wjazdu i zmiany miejsca kwarantanny w Norwegii: 0047-33-41-28-70.

Podróżujący do Norwegii – zasady dotyczące kwarantanny i testów

Szczegółowe informacje dotyczące zasad podróży, rejestracji pobytu, kwarantanny oraz testów dostępne są na stronie Helsenorge.no pod linkami:

https://www.helsenorge.no/en/coronavirus/polish/

https://www.helsenorge.no/pl/coronavirus/travel-to-norway/

Informacja dot. wymogów wjazdu do Norwegii:

- rejestracja podroży internetowo na stronie https://reg.entrynorway.no/ (najwcześniej 72h przed przyjazdem) – przy wszystkich podróżach. W przypadku podróży przez strefę czerwoną przy rejestracji należy zadeklarować miejsce odbywania kwarantanny. Z rejestracji podróży zwolnione są tylko osoby z certyfikatem COVID – koronasertifikat (np. polskim czy norweskim), w którym jest wpisane, że są w pełni zaszczepione lub przechorowały COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy,

- wykonanie testu na COVID-19 nie wcześniej niż 24h przed wjazdem i okazać negatywny wynik tego testu na przejściu granicznym – tylko przy podróżach lotniczych/lądowych przez czerwoną strefę. Z tego wymogu zwolnione są tylko osoby z certyfikatem COVID – koronasertifikat (np. polskim czy norweskim), w którym jest wpisane, że są w pełni zaszczepione lub przechorowały COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy,

- poddanie się testowi na przejściu granicznym (również dzieci poniżej 12 l.). Na wynik tego testu trzeba czekać w punkcie testowania. Nie opuszczaj tego miejsca zanim nie dostaniesz wyniku testu - przy wszystkich podróżach. Z tego wymogu zwolnione są tylko osoby z certyfikatem COVID – koronasertifikat (np. polskim czy norweskim), w którym jest wpisane, że są w pełni zaszczepione lub przechorowały COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy,

-  odbycie 10-dniowej kwarantanny - przy podróżach drogą lotniczą/lądową przez czerwoną strefę. Z tego wymogu zwolnione są tylko osoby z certyfikatem COVID – koronasertifikat (np. polskim czy norweskim), w którym jest wpisane, że są w pełni zaszczepione lub przechorowały COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Pracodawcy muszą wcześniej zatwierdzić miejsce na kwarantannę dla swoich pracowników, powracających z zagranicy. Pracodawca występuje o to za pośrednictwem Arbeidstilsynet (Inspekcji Pracy). Tu znajdziesz dokładne informacje: https://www.arbeidstilsynet.no/tema/innkvartering-av-arbeidstakere/godkjenning-av-innkvartering-for-arbeidstakere-i-innreisekarantene/

Osoby, które przyjechały do Norwegii ze strefy czerwonej i są w kwarantannie, muszą poddać się testowi na COVID-19 metodą PCR w 7. dniu kwarantanny. Test ten zapewniają gminy (kommune). Jeśli wynik testu będzie negatywny, można zakończyć kwarantannę. W każdym innym przypadku należy wystąpić o zgodę na skrócenie kwarantanny - dispensasjon - do lekarza gminnego lub do szpitala, w którym planowana jest wizyta u osoby ciężko chorej (Avdeling for smittevern). Jest ona udzielana tylko w sytuacjach losowych, np choroba lub pogrzeb bliskiej osoby.

Jeśli obowiązuje Cię kwarantanna w Norwegii, pamiętaj, że w jej czasie powinieneś unikać kontaktu z innymi osobami i korzystać z osobnej sypialni, łazienki i kuchni (lub zamawiać posiłki do pokoju). W 7. dobie kwarantanny trzeba wykonać test PCR - jeśli wynik tego testu będzie negatywny, możesz zakończyć kwarantannę.

Jeśli masz koronasertifikat, w którym wpisane jest że dostałeś pierwszą dawkę szczepionki 3-15 tygodni temu, możesz zwolnić się z kwarantanny po otrzymaniu negatywnego testu PCR po 3. dobie.

Jeśli masz mniej niż 18 lat możesz zwolnić się z kwarantanny po otrzymaniu negatywnego testu PCR po 3. dobie.

Sprawdzaj informacje na bieżąco na tych stronach internetowych:

https://www.fhi.no/nettpub/coronavirus/fakta/reiserad-knyttet-til-nytt-koronavirus-coronavirus/

https://www.regjeringen.no/no/tema/Koronasituasjonen/oversikt-over-hovedreglene-for-karantene-og-karantenehotell/id2853712/

Sprawdź, jakie zasady kwarantanny obowiązują Cię w Norwegii (informacja też po polsku): Karantenesjekken: Se hvilke regler som gjelder for deg - Helsedirektoratet

Osoby, które nie mieszkają w Norwegii i wjeżdżają do tego kraju przez strefę czerwoną z uwagi na udokumentowane silne względy socjalne (np. przyjazd do Norwegii żeby odwiedzić ciężko chorą osobę albo na pogrzeb - możliwość ta dotyczy małżonków/konkubentów - samboere, dzieci, rodziców i rodzeństwa), muszą uzyskać akceptację norweskiego Urzędu ds. cudzoziemców (UDI) na wybrane miejsce kwarantanny: https://www.udi.no/om-koronasituasjonen/soknad-om-unntak-for-opphold-pa-karantenehotell-ved-sterke-velferdsgrunner-nar-du-reiser-til-norge/ Odpowiednie miejsce na odbycie kwarantanny dla pracowników podróżujących samochodem może też zapewnić pracodawca. Miejsce to powinno dawać gwarancję odseparowania od innych osób: pracownik powinien mieć do dyspozycji osobną łazienkę i kuchnię lub posiłki zamawiane oraz własny pokój z TV i dostępem do Internetu. Pracodawcy będą karani za niedopełnienie tego obowiązku. Lokal musi zostać wcześniej zatwierdzony przez Arbeidstilsynet - Inspekcję Pracy na wniosek pracodawcy: https://www.arbeidstilsynet.no/tema/innkvartering-av-arbeidstakere/godkjenning-av-innkvartering-for-arbeidstakere-i-innreisekarantene/

Można korzystać z nowej norweskiej aplikacji na telefon komórkowy pozwalającej kontrolować zarażenia - Smittestop. Jest to dobrowolne, ale zalecane. Informacja w języku norweskim: https://www.fhi.no/nyheter/2020/ny-smittestopp-app-klar-for-nedlasting/

Infolinia norweskich władz nt. pandemii, czynna w godz. 8:00 - 15:30 - 815-55-015 (dla osób dzwoniących z Norwegii) i 0047-21-93-78-40 (dla osób dzwoniących z zagranicy), możliwa rozmowa w języku polskim.

Dalsze informacje:

Kontrole na granicach 

W związku z wybuchem pandemii rząd Norwegii wprowadził tymczasowe kontrole na granicach kraju.

Wzmacnianie liczebności patroli jest elementem działalności prewencyjnej Policji w ramach przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa nie tylko na ulicach miast, ale także na lotniskach, w portach oraz lądowych przejściach granicznych. Policja, tym samym, będzie odpowiednio reagować na wszystkie przypadki oczywistego łamania zasad, w tym kwarantanny i będzie nakładać stosownie do zaistniałych przypadków kary pieniężne w postępowaniu mandatowym. 

Informacje dot. podróży, wjazdu do Norwegii dla obywateli UE i EOG – w języku angielskim na stronie Urzędu ds. Cudzoziemców (UDI): https://www.udi.no/en/about-the-corona-situation/eueaa-national-or-family-member/#link-18189

Z uwagi na fakt, że każdy kraj UE/Schengen wprowadził własne zasady dotyczące przekraczania swoich granic (również w tranzycie powietrznym, co powoduje duże niejasności dla podróżnych), poniżej zamieszczone zostały linki, które mogą być użyteczne przy planowaniu podróży:

·        link https://reopen.europa.eu/pl/ , który umożliwia dostęp do różnych informacji w zakresie poruszania się po krajach Schengen (wybierz cel podróży → ruszaj w drogę → w kolumnie po prawej stronie pokazują się ikonki z różnymi informacjami). Link najlepiej otwierać przez wyszukiwarkę Chrome;

link do strony IATA https://www.iatatravelcentre.com/international-travel-document-news/1580226297.htm , gdzie opisane są zasady wpuszczania podróżnych na terytorium poszczególnych państw. Na tej stronie zweryfikujesz samemu, czy można wjechać lub przejechać tranzytem przez dany kraj. Wystarczy najechać myszką na dany kraj, kliknąć 2 razy lewym przyciskiem i po prawej stronie wyświetli się stosowna informacja. UWAGA! – planując podróż należy na własną rękę weryfikować z władzami danego kraju (np. w Polsce w konsulacie lub ambasadzie kraju, do którego się udajemy lub przez który będziemy przejeżdżać) czy informacja jest wciąż aktualna. 

Po przybyciu do Norwegii każda osoba powyżej 12 roku życia powinna nosić maseczkę w miejscach publicznych oraz tam, gdzie nie ma mozliwości utrzymania zalecanego dystansu min. 1 metra.

Pracodawcy muszą wcześniej zatwierdzić miejsce na kwarantannę dla swoich pracowników wjeżdżających do Norwegii przez czerwoną strefę. Pracodawca występuje o to za pośrednictwem Arbeidstilsynet (Inspekcji Pracy). Tu znajdziesz dokładne informacje: https://www.arbeidstilsynet.no/tema/innkvartering-av-arbeidstakere/godkjenning-av-innkvartering-for-arbeidstakere-i-innreisekarantene/

Jeśli podczas kwarantanny wystąpią objawy COVID-19, należy poddać się izolacji i skontaktować się z lokalną służbą zdrowia pod numerem +47116117 w celu wykonania testu.

Jeśli nie masz odpowiedniego miejsca na spędzenie kwarantanny po wjeździe do Norwegii z czerwonej strefy, możesz zatrzymać się w hotelu kwarantannowym, do którego kieruje policja na przejściu granicznym. Za hotel kwarantannowy musisz zapłacić wkład własny (egenandel) - 500 NOK za dobę dla osoby dorosłej i 250 NOK za dziecko w wielu 10-18 lat, mieszkające w pokoju z rodzicami.

Zapoznaj się z informacjami na tych oficjalnych stronach norweskich:

https://www.regjeringen.no/no/aktuelt/flere-ma-pa-karantenehotell-og-innreiserestriksjonene-forlenges/id2838529/

https://www.regjeringen.no/no/aktuelt/regjeringen-innforer-strengere-nasjonale-tiltak/id2841039/

Dane osób w kwarantannie są umieszczone w specjalnym rejestrze. Prowadzone są liczne kontrole dot. kwarantanny (policja, inspekcja pracy, Helfo) i nakładane wysokie kary za nieprzestrzeganie kwarantanny – min. 10 tys. NOK.

Zaleca się, aby osoby należące do gospodarstwa domowego osób w kwarantannie również były w kwarantannie (jeśli przyjezdny nie ma osobnej sypialni i łazienki lub jeśli nie jest możliwe utrzymywać 2m dystansu) i poddały się testowi na COVID-19 w 7. dniu kwarantanny.

Zasady kwarantanny po przekroczeniu granicy przy wjazdach do Norwegii ze strefy czerwonej:

 • kwarantannę należy odbyć w odpowiednim miejscu, deklarowanym w formularzu rejestracyjnym wypełnianym przed wjazdem. 
 • poza miejscem kwarantanny można przebywać tylko wtedy, jeżeli wyjdzie się na spacer lub jeśli jest to absolutnie konieczne (np. niezbędne zakupy) i uniknie się bliskich kontaktów z innymi osobami.
 • nie można przebywać w miejscu pracy, w szkole lub przedszkolu.
 • nie można korzystać z transportu publicznego, z wyjątkiem do / z lotniska, portu itp. w trakcie wjazdu lub wyjazdu do / z Norwegii. W takim przypadku osoby powyżej 12 roku życia mają obowiązek noszenia maseczki.

Uwaga: Od 12 sierpnia 2020 r. obowiązuje obowiązek kwarantanny dla wszystkich, którzy mieli bliski kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie Covid19.

Testy w kierunku COVID-19

Testy i laboratoria wykonujące testy

Każdy, kto wjeżdża do Norwegii, jest zobowiązany do poddania się testowi na COVID-19, można wjeżdżać tylko przez przejścia, oferujące testy. 

Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy COVID-19, musisz poddać się izolacji się i skontaktować z lokalną służbą zdrowia pod numerem +47116117 w celu wykonania testu. 

Zaświadczenie o ujemnym wyniku testu w kierunku COVID-19

Cudzoziemcy, którzy przybywają do Norwegii z regionu objętego obowiązkiem kwarantanny, muszą przedstawić zaświadczenie o ujemnym wyniku testu w kierunku COVID-19. Brak okazania testu będzie skutkować odmową wjazdu do Norwegii. 

 • Od wykonania testu do przekroczenia granicy Norwegii nie może upłynąć więcej niż 24 godziny.
 • Dopuszczalne są wyniki testów metodą PCR lub za pomocą szybkiego testu antygenowego.
 • Zaświadczenie musi być sporządzone w języku norweskim, szwedzkim, duńskim, angielskim, francuskim lub niemieckim.

Nieliczne osoby są zwolnione z wymogu przedstawienia zaświadczenia o negatywnym wyniku testu wykonanego przed wjazdem do Norwegii, np.:

 1. dzieci poniżej 12 roku życia;
 2. osoby pracujące przy komercyjnym przewozie towarów i pasażerów lub będące w drodze do wykonania takiego zlecenia lub po jego wykonaniu;
 3. osoby w tranzycie;
 4. osoby, które mają norweski koronasertifikat, w którym wpisane jest, że są w pełni zaszczepione Na razie Norwegia nie honoruje w tym celu zaświadczeń o szczepieniach pochodzących z innych krajów;
 5. osoby, które udokumentują, że przeszły  COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Należy okazać norweski koronasertifikat lub pozytywny wynik testu wykonanego w momencie przechodzenia choroby - test PCR lub antygenowy. Zaświadczenie o przeciwciałach ani zaświadczenie lekarskie nie są wystarczające. Test musi być wykonany co najmniej 2 tygodnie przed wjazdem a wynik powinien być sformułowany w jednym z sześciu języków - norweskim, szwedzkim, duńskim, niemieckim, francuskim lub angielskim;
 6. osoby, wykonujące krytyczne funkcje społeczne jeśli ich wjazd jest związany z ochroną życia i zdrowia;
 7. osoby, którzy regularnie przybywają do Norwegii ze Szwecji lub Finlandii, żeby pracować lub studiować (personel medyczny ma osobne wymogi);
 8. osoby ubiegające się o azyl.

Krajowe restrykcje związane z COVID-19 w skrócie:

Krajowe restrykcje związane z COVID-19 w skrócie:
- odradza się podróży zagranicznych o ile nie są absolutnie konieczne, za wyjątkiem podróży do Szwecji i Danii;

- zezwala się na podróże krajowe. Osoby, które nie są chronione (ikke beskyttet), muszą wykazywać szczególną ostrożność;

- należy utrzymywać dystans min. 1m od innych osób. Osoby chronione (w pełni zaszczepione, zaszczepione pierwszą dawką po 3 tygodniach i tzw. ozdrowieńcy – osoby, które chorowały na COVID-19 w czasie ostatnich 6 miesięcy) mogą zbliżać się na odległość mniejszą niż 1 m do innych osób chronionych i osób niechronionych spoza grup ryzyka;

- najlepiej spotykać się ze znajomymi na zewnątrz;
- w mieszkaniach prywatnych można przyjmować nie więcej niż 20 gości spoza gospodarstwa domowego. Nie wlicza się w to osób chronionych;

- dzieci i młodzież poniżej 20 l. mogą trenować i brać udział w zawodach bez ograniczeń w pomieszczeniach i na świeżym powietrzu, również w różnych gminach;

- dorośli mogą brać udział w zorganizowanych zajęciach sportowych i kulturalnych – do 30 osób w zamkniętych pomieszczeniach, do 40 osób na świeżym powietrzu;

- grupowe zajęcia zorganizowane w lecie (np. obozy) – do 300 uczestników, podzielonych na grupy po 40 osób;

- limity dot. liczby uczestników imprez grupowych zależą od koronasertifikat/testowania, dostępności zamontowanych siedzeń i miejsca, w którym odbywa się spotkanie;

- maksymalnie 100 osób na prywatnych spotkaniach (private arrangementer) poza domem, np. na urodzinach w wynajętym lokalu (w pomieszczeniach zamkniętych i poza nimi);

- uniwersytety – więcej nauczania stacjonarnego i regularne testowanie;

- szkoły i przedszkola – funkcjonują w zależności od poziomu restrykcji w regionie (zielony, żółty lub czerwony);
- częściowo praca zdalna lub/i elastyczny czas pracy;

- serwowanie alkoholu w lokalach do północy. Miejsca siedzące, limity w liczbie gości.

Przegląd zaleceń krajowych związanych z pandemią COVID-19:

https://www.regjeringen.no/no/tema/Koronasituasjonen/oversikt-over-nasjonale-tiltak/id2826828/

Poszczególne gminy mogą wprowadzać zaostrzone restrykcje – sprawdź to na stronie urzędu gminy, która Cię interesuje.

Ogólne informacje Folkehelseinstitut o COVID-19 w języku polskim:

https://www.fhi.no/contentassets/37298bcaf6724377b68018cfd7db4309/vedlegg/polsk_generell-informasjon-korona.pdf

Najczęściej zadawane pytania dotyczące sytuacji w Norwegii w języku angielskim:

https://www.regjeringen.no/en/topics/koronavirus-covid-19/Questions-and-answers-coronavirus-situation-in-Norway/id2694028/

Informacja na stronach Oslo kommune wraz z telefonami alarmowymi w sprawach związanych z koronawirusem w Norwegii:

https://www.oslo.kommune.no/getfile.php/13364417-1584219973/Tjenester%20og%20tilbud/Koronavirus/Informasjon%20p%C3%A5%20flere%20spr%C3%A5k/Informasjon%20om%20koronavirus%20-%20polsk.pdf

Permittering (świadczenia socjalne) - w kwestiach permitteringu właściwą instytucją do kontaktu jest NAV. Ogólne informacje dla osób objętych permitteringiem można znaleźć na stronie NAV pod linkami: https://www.nav.no/arbeid/dagpenger/permittert 

Ogólne informacje dla pracodawców można znaleźć na stronie NAV pod linkiem: https://www.nav.no/no/bedrift/innhold-til-bedrift-forside/nyheter/permitteringer-som-folge-av-koronaviruset

 Strona w języku norweskim z poradami i ocena ryzyka infekcji COVID-19

https://koronasjekk.no/

Strony poszczególnych gmin norweskich zamieszczają bieżące informacje dot. sytuacji i wprowadzanych ograniczeń – najczęściej w jęz. norweskim. Przykładowe strony:

https://www.helsenorge.no/en/coronavirus/lokal-koronainformasjon/#

Numery telefonów, gdzie można uzyskać informacje o epidemii koronawirusa

Numer krajowy:

 • infolinia COVID-19 Dyrekcji Zdrowia (Helsedirektoratet), obsługiwana również w języku polskim. Telefon jest odbierany w godz. 8:00 - 15:30. Jeśli dzwonisz z Norwegii, zadzwoń na numer 815-55-015. Jeśli dzwonisz spoza Norwegii, zadzwoń na numer 0047-21-89-80-42. Aby porozmawiać w języku polskim, po połączeniu trzeba wybrać najpierw 9 a potem 2.

www.helsedirektoratet.no/english/corona

www.helsedirektoratet.no/tema/beredskap-og-krisehandtering/koronavirus

 • Numer alarmowy 113 i pogotowie ratunkowe 116 117. Numerów tych nie należy używać do ogólnych pytań dotyczących koronawirusa

Numery gminne:

 • Bergen: 55 56 77 00 (godz. 8–21 dni robocze, godz. 9–17 sobota i niedziela)
 • Bodø: 75 59 33 10 (godz. 10–18)
 • Bærum: 67 50 59 99 / koronalegevakt@baerum.kommune.no.
 • Drammen:  32 26 56 04 od 8 do 23 lub 32 25 41 78
 • Fredrikstad and Hvaler: 69 38 11 08
 • Haugesund: smittevernkontoret@haugesund.kommune.no
 • Indre Østfold: 477 80110 (10-21 dni roboczych, 12-18 sobota i niedziela)
 • Karmøy: 52 81 23 60 / corona@karmoy.kommune.no (godz. 8-22)
 • Kristiansand: 948 09 041 (godz. 10-15, dni robocze)
 • Moss, Vestby, Våler i Råd: 404 04 919 dla podejrzanych o infekcję (godz. 8-20)
 • Nord-Fron: 480 75 383
 • Oslo: 21 80 21 82, dla podejrzanych o infekcję (godz. 12–21, dni robocze, godz. 12.30–19.30 sobota i niedziela)
 • Sarpsborg: 902 62 442 (godz. 8-23)
 • Sel: 46 90 83 42 lub 46 86 31 67
 • Stavanger i Sandnes: 51 50 72 20 (godz. 9–18 dni robocze, godz.10–16 sobota i niedziela)
 • Sola: 51 91 40 30 (godz. 9-22)
 • Trondheim: 905 09 052 (godz. 8-19, dni robocze)
 • Volda: 970 11 773 (godz.11.00-15.00, dni robocze)

Informacje Norweskich Władz Medycznych  

Informacje nt. aktualnego stanu epidemiologicznego w Norwegii i szczegółowe porady na temat koronawirusa można znaleźć na stronach helsenorge.no

https://www.fhi.no/en/id/infectious-diseases/coronavirus/

Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu 815 55 015, który jest czynny w dni powszednie w godz. 8:00 - 15:30.

Link do informacji w jęz. angielskim: www.fhi.no/en/news/2020/norwegian-directorate-of-health-im

Akcja LOTdoDomu

Podsumowanie projektu LOTdoDomu realizowanego z PLL LOT zamieszczone zostało na stronie www.lotdodomu.pl 

 

 

Materiały

Informacje dla podroznych
Reiseråd​_fra​_helsenorgeno​_ENG.docx 0.05MB