W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Batalion wsparcia bojowego

Batalion Wsparcia Bojowego (CSSB – ang. Combat Sustainment Support Battalion) to logistyczna jednostka dysponująca ponad 750-osobowym personelem i 160 elementami wyposażenia. CSSB został przerzucony do Polski i innych państw wschodniej flanki NATO, by wzmocnić możliwości wsparcia logistycznego działań prowadzonych w ramach operacji Atlantic Resolve.

Na ukompletowanie CSSB składa się 17 jednostek służby czynnej, Rezerw Sił Lądowych USA i Gwardii Narodowej USA. Jednostka wspiera działania wojsk operacyjnych w szerokim zakresie usług m.in. transportu amunicji, kontroli ruchu, napraw, konserwacji, zaopatrzenia, obsługi pocztowej, a także w ramach zabezpieczenia działań przez policję wojskową.

CSSB stacjonuje głównie w Polsce. Działania na całej wschodniej flance NATO realizuje dodatkowo przy pomocy ośrodka logistycznego w Rumuni i zespołu wsparcia na Litwie. W narodowym łańcuchu dowodzenia CSSB podlega 16. Brygadzie Wsparcia.

CSSB dotarł do Europy pod koniec marca 2017 r., a jego zasadnicze siły poprzez lotnisko w Poznaniu i port w Gdańsku trafiły do Powidza.