W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Baza obrony przeciwrakietowej w Redzikowie

Współpraca w dziedzinie obrony przeciwrakietowej (BMD) stanowi jeden z kluczowych elementów polsko-amerykańskiego partnerstwa strategicznego. W jej ramach, w kompleksie wojskowym w Redzikowie, od 2018 r. uruchomiona zostanie amerykańska instalacja BMD. Budowa bazy została rozpoczęta 13 maja 2016 r. Zapewni ona obronę Polski i dużej części europejskiego terytorium Sojuszu Północnoatlantyckiego przed ograniczonym atakiem rakietami balistycznymi.

Instalacja w Redzikowie będzie częścią amerykańskiej architektury BMD w Europie, tzw. European Phased Adaptive Approach (EPAA). Oprócz Polski elementy systemu zostały dyslokowane w Turcji i Rumunii. Ponadto w Hiszpanii ustanowiono stałą bazę dla okrętów USA biorących udział w tej misji. EPAA wdrażana jest w trzech etapach. W 2016 r., zgodnie z terminem, zakończono realizację II. fazy. Budowa systemu w Redzikowie rozpoczyna wdrażanie jej III. fazy. EPAA stanowi amerykański wkład do szerszego wysiłku sojuszniczego, tzw. systemu NATO BMD. System ten, stanowiąc ważny instrument odstraszania i obrony, wydatnie wzmacnia solidarność sojuszniczą i wspiera zdolności NATO do obrony kolektywnej.   

Rozmieszczenie bazy w Redzikowie przyniesie wymierne korzyści strategiczne i obronne dla RP. Po pierwsze, zapewni ona unikalne w skali NATO zdolności do obrony przed rakietami średniego i pośredniego zasięgu, które z uwagi na wysoki koszt i czasochłonność rozwoju posiada niewiele państw. Po drugie, stanowić będzie ważny element amerykańskiej i sojuszniczej obecności wojskowej w naszym kraju.  

Podstawą prawną dla rozmieszczenia Bazy jest Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki dotycząca rozmieszczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej antybalistycznych obronnych rakiet przechwytujących, sporządzona w Warszawie dnia 20 sierpnia 2008 r. oraz Protokół zmieniający Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki dotyczącą rozmieszczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej antybalistycznych obronnych rakiet przechwytujących, sporządzony w Krakowie dnia 3 lipca 2010 r. (Dz.U. z 2011 r. Nr 219, poz. 1298).

ZAŁĄCZNIKI

Materiały

Charakterystyka systemu Aegis Ashore
1​_charakterystyka​_2WjXuju.pdf 0.22MB
Współpraca Polski z USA w obszarze obrony przeciwrakietowe
2​_historia​_wspolpracy​_wPMlVwo.pdf 0.28MB
Mapa bazy
3​_mapa​_bazy.pdf 0.35MB
Możliwości dla polskich przedsiębiorców
4​_mozliwosci​_E9TLmRD.pdf 0.20MB
Pytania i odpowiedzi
5​_pytania.pdf 0.15MB
Umowa RP – USA o Bazie obrony przeciwrakietowej w Redzikowie
6​_opis​_umowy.pdf 0.19MB
Umowa
7​_umowa​_Yf4pCoy.pdf 7.98MB
Zasady użytkowania terenów i przestrzeni powietrznej wokół Bazy
8​_zasady​_uzytkowania.pdf 0.33MB