W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Brygada Lotnictwa Bojowego

Brygada Lotnictwa Bojowego, czyli CAB (ang. Combat Aviation Brigade) trafiła do Europy w pierwszej połowie 2017 roku, aby wspierać operację Atlantic Resolve oraz inne szkolenia i misje. Jeden z zespołów zadaniowych CAB stacjonuje w Polsce.

Pierwszą, dziewięciomiesięczną rotację CAB zrealizowała 10. Brygada Lotnictwa Bojowego, 10. Górskiej Dywizji (Lekkiej Piechoty), stacjonująca na co dzień w Fort Drum w stanie Nowy Jork (USA). Drugą rotację realizuje 1. Brygada Kawalerii Powietrznej z 1. Dywizji Kawalerii stacjonującej na co dzień w Fort Hood w stanie Texas (USA).

CAB, w której służy około 1,9 tysiąca żołnierzy, ma na swoim wyposażeniu 89 statków powietrznych, w tym śmigłowce CH-47 Chinook, UH-60 Black Hawk i AH-64 Apache oraz śmigłowce ewakuacji medycznej.

Zespół zadaniowy bazujący w Powidzu dysponuje czterema śmigłowcami UH-60 Black Hawk oraz czterema śmigłowcami AH-64 Apache. Kwatera główna CAB znajduje się będzie w Illesheim (Niemcy), a część środków została dodatkowo przebazowana na Łotwę i do Rumunii.

Wśród zasadniczych zadań CAB są m.in. ewakuacja medyczna, wsparcie ćwiczeń i operacje powietrzne na terenie Europy, wszystko by poprawić interoperacyjność i wzmocnić powiązania pomiędzy siłami zbrojnymi poszczególnych państw.