W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Brygadowa Grupa Bojowa

Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, czyli ABCT (ang. Armored Brigade Combat Team), stanowi część sił amerykańskich, które trafiły do Polski z początkiem 2017 roku. Oprócz ABCT siły amerykańskie w Polsce tworzą m.in. Brygada Lotnictwa Bojowego i pododdziały logistyczne.

Amerykanie zostali przebazowani do Europy w ramach inicjatywy wzmocnienia regionu, tzw. European Deterrence Initiative (EDI) realizowanej poprzez operację Atalntic Resolve, a ich pobyt ma charakter ciągły i rotacyjny. Wojska amerykańskie, choć rozmieszczone głównie w zachodniej Polsce, ćwiczą i szkolą się na terenie całej Polski oraz działają w całym regionie, w pozostałych państwach wschodniej flanki NATO.

Pierwszą rotację ABCT tworzyła 3. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa z 4. Dywizji Piechoty stacjonująca na co dzień w Fort Carson w stanie Colorado w Stanach Zjednoczonych. Dowództwo brygady oraz batalion inżynieryjny i wsparcia brygady, 3. Batalion 29. Pułku Artylerii i 4. Batalion 10. Pułku Kawalerii stacjonowały w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. Z Polski część elementów ABCT trafiła do innych lokalizacji na wschodniej flance NATO. Jeden batalion został przemieszczony do państw bałtyckich, jeden do Bułgarii i Rumunii, a jeden do Niemiec.

Obecnie w Polsce przebywa kolejna, trzecia już rotacja ABCT. Jest ona realizowana przez 1 Pancerną Brygadową Grupę Bojową z 1 Dywizji Piechoty, stacjonującą w Fort Riley w stanie Kansas. Podobnie jak w poprzednich rotacjach, ABCT liczy ok. 3,5 tys. żołnierzy i jest wyposażona m.in. w czołgi Abrams, wozy piechoty Bradley i samobieżne haubice Paladin. Komponenty ABCT są rozmieszczone w Żaganiu, Poznaniu, Świętoszowie, Skwierzynie, Bolesławcu, Powidzu i Toruniu.