W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja projektu

25 maja 2018 r. Łukasz „Juras” Jurkowski udowodnił w Zegrzu, że nikt tak dobrze nie rozumie wojownika jak inny wojownik. „Chodźcie na matę. Zmęczymy się trochę”- zaczął pierwsze zajęcia z weteranami w ramach „Projektu Wojownik”.

PW w CSŁiI

Tak zainaugurowano pierwsze zajęcia edukacyjno-sportowe dla weteranów i żołnierzy sił  zbrojnych pod nazwą „Projekt Wojownik” w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, które organizuje Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Na matę wybiegło prawie pięćdziesięciu żołnierzy m.in. z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 1 Warszawskiej Brygady Pancernej czy Zegrzyńskiego Centrum.

Zajęcia rozpoczęły się od wykładu nt. stresu, jego źródeł, konsekwencji oddziaływania na naszą psychikę i organizm aż po sport i aktywność fizyczną jako elementy niwelujące jego oddziaływanie. Następnie uczestnicy zostali zapoznani z podstawami prawidłowego żywienia, a w szczególności z właściwym odżywianiem i nawadnianiem organizmu w sporcie.

Zajęcia praktyczne rozpoczęły się od prezentacji wyszkolenia żołnierzy z Krakowa, którzy na co dzień trenują pod okiem legendy polskiego MMA, pierwszego Polaka w UFC Tomasza Drwala. Zawodnik przedstawił zalety uprawiania mieszanych sztuk walki dla żołnierzy. „Jak żaden inny sport kształtują charakter, wolę walki czy odwagę.”- opowiadał Drwal, który jest ambasadorem sportowym „Projektu Wojownik”. Razem ze swoimi podopiecznymi, pomysłodawcą projektu płk Szczepanem Głuszczakiem oraz żołnierzami z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej zaprezentują walkę wręcz podczas centralnych obchodów „Dnia Weterana” w Kielcach.

Juras rozpoczął trening od mocnej rozgrzewki i kontynuował technikami walki w stójce oraz w parterze. Od samego początku nawiązał bardzo bezpośredni kontakt z ćwiczącymi i udowodnił tezę o wzajemnym zrozumieniu wojowników. Być może pomógł w tym fakt, że Łukasz Jurkowski ma spore wojskowe tradycje rodzinne. Doceniał zaangażowanie weteranów podczas treningu. „Tomasz Rożniatowski podczas misji w Afganistanie stracił rękę. Od kilku lat aktywnie trenuje Muay Thai i ma za sobą już pierwsze starty! Jest dla wielu inspiracją...również dla mnie. Wielka przyjemność dzielić matę z takimi wojownikami. Cieszę się, że mogłem podzielić się swoim dwudziestoletnim doświadczeniem w sportach walki.”- powiedział Juras.

Drugą część zajęć praktycznych, głównie techniki w parterze i elementy brazylijskiego Jiu-Jitsu poprowadził ppor. Filip Bątkowski, zawodnik i trener MMA, organizator gali Armia Fight Night. „Nadszedł bardzo dobry czas na sporty walki w wojsku. Coraz więcej inicjatyw podejmowanych w celu propagowania MMA. W tym przypadku jeszcze szczytny cel bo spotkania i ćwiczenie razem z weteranami. To wróży wiele dobrego i mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości mieszane sztuki walki będą pozycją obowiązkową w programie szkolenia każdego żołnierza.”-podsumował Bątkowski.

Następne spotkanie z „Projektem Wojownik” już za miesiąc 26 czerwca w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej.