W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pilotażowe szkolenie dla nauczycieli klas mundurowych z zakresu przetrwania w warunkach środowiska naturalnego

10 – 14 czerwca 2019 r., Ustka

Uprzejmie informujemy, że Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON wraz z Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce i 6. Wojskowym Oddziałem Gospodarczym w Ustce, w dniach 10 – 14 czerwca 2019 r. organizują Pilotażowe szkolenie dla nauczycieli klas mundurowych z zakresu przetrwania w warunkach środowiska naturalnego (elementy SERE).

Głównym celem szkolenia jest wzbogacenie procesu szkolenia młodzieży klas mundurowych o zajęcia teoretyczne i praktyczne z zakresu przetrwania w warunkach naturalnych, poprzez wyposażenie nauczycieli w wiedzę i umiejętności oraz sposoby ich przekazania. W trakcie szkolenia uczestnicy – nauczyciele klas mundurowych zostaną zapoznani z podstawowymi technikami zwiększenia szans na przetrwanie w warunkach środowiska naturalnego, między innymi metod i technik: budowy schronień, rozpalania ognia, ustalania swojego położenia, podawania swojego położenia z wykorzystaniem kompasu, busoli, oraz improwizowanych metod, poszukiwania, pozyskiwania i uzdatniania wody oraz pożywienia, wykorzystania posiadanego wyposażenia osobistego. Ponadto, szkolenie zapozna uczestników z czynnikami fizjologicznymi mającymi wpływ na ograniczenie wydolności organizmu człowieka w sytuacji walki o przetrwanie w różnych warunkach terenowych i klimatycznych oraz z psychologicznymi aspektami przebywania w niekorzystnych warunkach środowiska naturalnego. Szczegółowy program szkolenia zostanie przesłany zakwalifikowanym uczestnikom.

Do udziału w szkoleniu zapraszamy nauczycieli klas mundurowych. Obowiązuje kolejność zgłoszeń (liczba miejsc ograniczona – 20 osób), przy założeniu, że pierwszeństwo mają osoby, które nie mają doświadczenia wojskowego. Zgłoszenia należy składać faksem lub mailem, do 30 maja br., na formularzu do pobrania poniżej.

Materiały

Formularz zgłoszeniowy
formularz​_zgłoszeniowy​_szkolenie​_Ustka.docx 0.02MB

Uczestnik szkolenia obowiązany jest zabrać ze sobą:

 1. kompletny ubiór typu wojskowego (mundur polowy wz. 93 lub podobny),
 2. buty (typu wojskowego, traperskiego) pełne na podeszwie z protektorem, sznurowane powyżej kostki,
 3. ubranie treningowe (sportowe),
 4. ciepłe okrycie wierzchnie w razie niesprzyjających warunków pogodowych,
 5. nakrycie głowy (czapka, kapelusz lub beret),
 6. plecak 35l - 55l,
 7. śpiwór i karimatę,
 8. oświadczenie o braku przeciwskazań do udziału w przedsięwzięciach szkoleniowych uczestnika (zajęcia poligonowe),
 9. oświadczenie, że uczestnik przyjmuje do wiadomości, że udział w szkoleniu, podczas zajęć w terenie, może wiązać się z utratą lub uszkodzeniem osobistych rzeczy, które uczestnik ze sobą zabierze (np. zgubienie) oraz z ryzykiem uszkodzenia ciała lub rozstrojem zdrowia (np. przeziębienie lub skaleczenie)

Ponadto, w miarę możliwości wyposażenie do przetrwania: nóż, krzesiwo, plandeka/ponczo, rękawice ochronne/robocze, okulary/gogle ochronne, linka/sznurek 5m, piła składana, apteczka (z folią NRC).

Materiały

Oświadczenie o stanie zdrowia uczestnika
oświadczenie​_o​_stanie​_zdrowia​_szkolenie​_ustka.docx 0.01MB
Oświadczenie o odpowiedzialności za utracone mienie
oświadczenie​_mienie​_szkolenie​_ustka.docx 0.01MB

Ministerstwo Obrony Narodowej zapewnia uczestnikom szkolenia bezpłatnie:

 • zajęcia szkoleniowe,
 • dyplom ukończenia szkolenia,
 • zakwaterowanie w bazie noclegowej „KADET” – Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce, w pokojach dwuosobowych, w dniach 9 – 14 czerwca br.,
 • wyżywienie w dniach 10 – 14 czerwca br.,
 • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i następstw nieszczęśliwych wypadków,
 • transport w dniu 9 czerwca br.: o ok. godz. 18.10 z dworca kolejowego w Słupsku do CSMW w Ustce;
 • transport w dniu 14 czerwca br., na dworzec kolejowy w Słupsku.

Koszt wyżywienia w dniu 9 czerwca br. oraz dojazdu do Ustki lub Słupska i z powrotem do miejsca zamieszkania pokrywa uczestnik.

W przypadku nieuzasadnionego niezgłoszenia się zakwalifikowanego uczestnika na szkolenie lub opuszczania zajęć szkoleniowych (w tym nieuczestniczenia w zajęciach pomimo obecności, ze względów innych, niż zdrowotne), uczestnik nie otrzyma dyplomu ukończenia szkolenia. W wyniku zaistnienia ww. sytuacji, Ministerstwo Obrony Narodowej zastrzega sobie także prawo do niezapraszania w przyszłości szkoły, która skierowała uczestnika na szkolenie, do udziału w przedsięwzięciach organizowanych przez MON, a także powiadomienia na piśmie dyrektora placówki, delegującego nauczyciela na szkolenie.

Termin stawiennictwa: 9 czerwca br. w CSMW w Ustce lub w miejscu podstawienia autobusu przy dworcu kolejowym w Słupsku (szczegółowe informacje zostaną przekazane zakwalifikowanym uczestnikom).

Osoby, które zgłosiły chęć uczestnictwa, o fakcie zakwalifikowania się lub niezakwalifikowania się do szkolenia, zostaną poinformowane na wskazany w formularzu zgłoszeniowym adres email. W przypadku zgłoszeń składanych za pośrednictwem poczty elektronicznej, prosimy o zaznaczenie w wysyłanej wiadomości email opcję: żądaj potwierdzenia odczytania.

Do kontaktów roboczych w tej sprawie wyznaczona została pani Aleksandra Rek z Wydziału Współpracy ze Społeczeństwem DEKiD MON, nr tel. 261 840 132 lub 727 401 270, adres email: arek@mon.gov.pl. (w dni robocze, w godz. 7-15).

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
24.05.2019 15:39 Magdalena Czerwińska
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Aleksandra Rek
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Pilotażowe szkolenie dla nauczycieli klas mundurowych z zakresu przetrwania w warunkach środowiska naturalnego 1.0 24.05.2019 15:39 Magdalena Czerwińska

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP