W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polski kontyngent na Łotwie

Polska swoją obecnością na Łotwie potwierdza sojuszniczą solidarność i determinację w budowaniu wspólnego potencjału obrony i odstraszania.

Do udziału w formowanej przez Kanadę grupie bojowej eFP na Łotwie, Siły Zbrojne RP delegowały tzw. polski kontyngent wojskowy (PKW) w sile kompani czołgów z plutonami logistycznymi. 

Kontyngent składa się m.in. z czołgów PT-91, wozów bojowych oraz innego sprzętu. Na Łotwę wysłano 170 żołnierzy z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej z Bydgoszczy oraz innych jednostek i instytucji wojskowych. 

Cała grupa bojowa NATO liczy ponad 1000 żołnierzy, a oprócz Kanadyjczyków i Polaków w jej skład wchodzą żołnierze z Włoch, Albanii, Słowenii i Hiszpanii. 

PKW Łotwa jest operacyjnie podporządkowany kanadyjskiemu dowódcy grupy bojowej, a pod względem kierowania narodowego podlega Ministrowi Obrony Narodowej, za pośrednictwem Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Polacy, podobnie jak żołnierze z pozostałych krajów ramowych i kontrybuujących eFP funkcjonują w formule rotacyjnej, gdzie czas służby wynosi 6 miesięcy.