W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wielka Defilada Niepodległości - 15.08.2018

W środę, 15 sierpnia 2018 roku w Święto Wojska Polskiego odbyła się Wielka Defilada Niepodległości. W tym wyjątkowym dniu, ulicami Warszawy defiladowym krokiem przemaszerowało blisko trzy tysiące żołnierzy i uczestników, ulicami przejechało prawie dwieście najważniejszych wojskowych pojazdów, a na niebie przelot wykonało ponad 100 samolotów i śmigłowców.

Wielka Defilada Niepodległości

Nowa trasa defilady

W tym roku, podczas centralnych obchodów największego żołnierskiego święta przypadającego w 98. rocznicę Bitwy Warszawskiej, wojskowa defilada poruszała się po nowej trasie: po „Wisłostradzie” wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły.

Formacje biorące udział w defiladzie zgrupowały się na odcinku od skrzyżowania z ulicą Krasińskiego do Mostu Gdańskiego. Przemarsz wojsk i przejazd pojazdów rozpoczął się na skrzyżowaniu z ulicą Sanguszki, a zakończył na skrzyżowaniu z ulicą Karową. Punkt kulminacyjny znajdował się przy parku fontann wodnych, gdzie defiladę przyjął Andrzej Duda, prezydent RP, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej oraz przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, rządu.

Wielką Defiladę Niepodległości współtworzyła Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz pododdziały reprezentacyjne:

  • Wojsk Lądowych,
  • Marynarki Wojennej RP,
  • Sił Powietrznych,
  • Wojsk Specjalnych,
  • Wojsk Obrony Terytorialnej
  • Żandarmerii Wojskowej.

Defilada naziemna podzielona była na 3 główne części: defiladę pieszą, defiladę pojazdów oraz defiladę historyczną. W defiladzie lotniczej udział wzięły jednostki Sił Powietrznych i lotnictwa Wojsk Lądowych.

Część naziemna defilady

Defilada naziemna i prezentacja elementów uzbrojenia będącego na wyposażeniu armii rozpoczęła się przemarszem 16 pododdziałów reprezentacyjnych Rodzajów Sił Zbrojnych i wojskowych uczelni z pocztami sztandarowymi, po których defilowało 60 samodzielnych pocztów sztandarowych jednostek Sił Zbrojnych RP.

Następnie defilowali żołnierze amerykańscy, brytyjscy, rumuńscy i chorwaccy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Orzyszu.

Defiladę pieszą zakończyły pododdziały i poczty sztandarowe organizacji proobronnych, klas mundurowych, Szwadronu Kawalerii WP oraz Orkiestry Reprezentacyjnej WP.

Defiladę pojazdów tworzyło łącznie około dwieście pojazdów kołowych i gąsienicowych, w tym: transportery opancerzone Rosomak, moździerze Rak, armatohaubice Krab, samochody humvee, transportery Stryker, czołgi Abrams, Twardy i Leopard, a także transportery minowania narzutowego Kroton oraz rampa szturmowa i inne.

Z kolei w defiladzie historycznej ponad 900 rekonstruktorów tworzyło szyk historyczny z różnych epok. Około 650 rekonstruktorów pieszych i ok. 260 konnych w pięciu kolumnach marszowych zaprezentowało: wczesne średniowiecze, średniowiecze, wiek XVII, wiek XIX – okres powstań narodowych oraz wiek XX.

Część lotnicza defilady

Nad Warszawą, przelot wzdłuż Wisły w ramach defilady lotniczej wykonało około 100 samolotów i śmigłowców. Rozpoczęła biało – czerwona flaga położona na niebie przez 6 samolotów zespołu akrobacyjnego Biało – Czerwone Iskry, a zakończył przelot samolotów G550 oraz B737 do transportu najważniejszych osób w państwie, eskortowanych przez samoloty F-16 Jastrząb.

Podczas defilady lotniczej było można zobaczyć w niskim przelocie nad Wisłą śmigłowce: SW-4 Puszczyk, Mi-2, W-3 Mi-14, Mi-8, Mi-17, Mi-24 oraz samoloty: TS-11 Iskra, PZL-130 Orlik, M-28 Bryza, An-28, C-295M, C-130, M-346, F-16 Jastrząb, G550 i B737.

Defiladę lotniczą najlepiej najlepiej można było obserwować z wybrzeża Wisły pomiędzy mostami Gdańskim i Śląsko – Dąbrowskim.