W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojska USA w Polsce

Stosunki polsko-amerykańskie mają znaczący wpływ na system bezpieczeństwa wschodniej fanki NATO. Przerzucone do Polski pododdziały Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej i Brygady Lotnictwa Bojowego oraz budowana w Redzikowie instalacja systemu obrony przeciwrakietowej są dowodem trwałości transatlantyckich więzi sojuszniczych.

Wojska USA w PL

Decyzje Szczytu NATO w Warszawie są wzmacniane zabiegami dwustronnymi (przede wszystkim amerykańskimi), które są kluczowe dla wzmocnienia potencjału obrony i odstraszania NATO. Jednym z nich jest amerykańska inicjatywa wzmocnienia regionu tzw. European Deterrence Initiative (EDI), w ramach której do Polski i innych państw wschodniej flanki NATO trafiła Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa. Ta blisko 3,5-tysięczna formacja wspomagana jest przez Brygadę Lotnictwa Bojowego i pododdziały logistyczne w ramach operacji Atlantic Resolve.

O kluczowej roli polski w systemie bezpieczeństwa całej wschodniej flanki NATO może zaświadczyć decyzja Amerykanów o przeniesieniu z Niemiec do Poznania elementu dowodzenia misją operacji Atlantic Resolve. To właśnie z Poznania Amerykanie kierują działaniami swoich wojsk w całym regionie.

Współpraca w dziedzinie obrony przeciwrakietowej (BMD) stanowi kolejny kluczowy element polsko-amerykańskiego partnerstwa strategicznego. W jej ramach, w kompleksie wojskowym w Redzikowie, od 2018 r. uruchomiona zostanie amerykańska instalacja BMD. Budowa bazy została rozpoczęta 13 maja 2016 r. Zapewni ona obronę Polski i dużej części europejskiego terytorium Sojuszu Północnoatlantyckiego przed ograniczonym atakiem rakietami balistycznymi.