W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zwiększenie obecności wojskowej USA w Polsce

Minister obrony narodowej konsekwentnie zabiega o zwiększenie zdolności obronnych Polski i podejmuje działania mające na celu wzmacnianie obecności wojsk USA w naszym kraju. Od stycznia 2018 roku od chwili objęcia teki ministra wielokrotnie spotykał się w Waszyngtonie w tej sprawie z liderami w Białym Domu i Kongresie oraz szefem Pentagonu.

wojska amerykanskie

Trwałe zaangażowanie ze strony USA w Polsce jest przełomem w dziedzinie bezpieczeństwa europejskiego i stosunków transatlantyckich. Stanowi efektywny czynnik odstraszający oraz daje podstawę do strategicznego zaangażowania USA w niestabilne obecnie europejskie środowisko bezpieczeństwa.

Syntetyczną informację o zwiększonej amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce znajdziesz w dziale Współpraca Międzynarodowa:  Zwiększenie obecności wojskowej USA w Polsce.

 

15  sierpnia 2020 roku Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej i Michael Pompeo, Sekretarz Stanu USA podpisali umowę o wzmocnieniu trwałej obecności wojsk USA w Polsce. Umowa podpisana została w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej (Poland – United States Enhanced Defense Cooperation Agreement) to ukoronowanie polsko-amerykańskich negocjacji dotyczących zwiększenia liczebności wojsk USA w Polsce. Jednym z jej założeń było stworzenie w Polsce  Wysuniętego Dowództwa V. Korpusu Sił Lądowych USA, czyli jednostki odpowiedzialnej za dowodzenie Siłami Zbrojnymi USA znajdującymi się na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. 20 listopada 2020 roku odbyła się w Poznaniu  inauguracja działalności Wysuniętego Dowództwa V. Korpusu Sił Lądowych USA. 

***

W 2018 roku amerykański Kongres zobowiązał szefa Pentagonu do przedstawienia, nie później niż do 1 marca 2019 r., raportu oceniającego "wykonalność i zasadność stałego stacjonowania w Rzeczypospolitej Polskiej amerykańskich sił zbrojnych”. 

W amerykańskim Pentagonie prowadzone były rozmowy w ramach grupy roboczej składającej się z ekspertów polskich i amerykańskich, która omawiała szczegóły powstania w Polsce bazy USA. Celem zarówno Polski, jak i USA było zwiększanie poziomu bezpieczeństwa na świecie, a obecność stałych baz USA w Polsce jest na pewno ważnym czynnikiem odstraszającym ewentualnego agresora.  

Minister Mariusz Błaszczak rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem na temat ujęcia inicjatywy zwiększenia stałej obecności wojsk USA w Polsce w plany dotyczące obronności, które koordynuje Sojusz Północnoatlantycki i wzmocnienie tym samym zdolności obronnych sojuszu na jego wschodniej flance.

{"register":{"columns":[]}}