W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zwiększenie obecności wojskowej USA w Polsce

Minister obrony narodowej konsekwentnie zabiega o zwiększenie zdolności obronnych Polski i podejmuje działania mające na celu wzmacnianie obecności wojsk USA w naszym kraju. Od stycznia 2018 roku od chwili objęcia teki ministra wielokrotnie spotykał się w Waszyngtonie w tej sprawie z liderami w Białym Domu i Kongresie oraz szefem Pentagonu.

wojska usa

Stałe zaangażowanie ze strony USA byłoby przełomem w dziedzinie bezpieczeństwa europejskiego i stosunków transatlantyckich. Stanowiłoby efektywny czynnik odstraszający oraz dałoby podstawę do strategicznego zaangażowania USA w niestabilne obecnie europejskie środowisko bezpieczeństwa. Amerykański Kongres zobowiązał szefa Pentagonu do przedstawienia, nie później niż do 1 marca 2019 r., raportu oceniającego "wykonalność i zasadność stałego stacjonowania w Rzeczypospolitej Polskiej amerykańskich sił zbrojnych”. 

W amerykańskim Pentagonie prowadzone są rozmowy w ramach grupy roboczej składającej się z ekspertów polskich i amerykańskich, która omawia szczegóły powstania w Polsce bazy USA. Celem zarówno Polski, jak i USA jest zwiększanie poziomu bezpieczeństwa na świecie, a obecność stałych baz USA w Polsce będzie na pewno ważnym czynnikiem odstraszającym ewentualnego agresora.  

Minister Mariusz Błaszczak rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem na temat ujęcia inicjatywy zwiększenia stałej obecności wojsk USA w Polsce w plany dotyczące obronności, które koordynuje Sojusz Północnoatlantycki i wzmocnienie tym samym zdolności obronnych sojuszu na jego wschodniej flance.