W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Ambasador

Prof. Antonina Magdalena Śniadecka - Kotarska

Prof. Antonina Magdalena Śniadecka - Kotarska

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Peru, Republice Ekwadoru i Wielonarodowym Państwie Boliwia

Antropolog kultury i polityki, pierwsza polska latynoamerykanista prowadząca systematyczne badania terenowe w Ameryce Łacińskiej w okresie 1993 – 2016 z zakresu procesów etnokulturowych i etnopolitycznych regionu andyjskiego – realizowanych w ramach 11 grantów naukowych finansowanych przez: KBN, MNiSW, NCN i KE. W oparciu o badania w Peru, Ekwadorze i Boliwii uzyskała wszystkie stopnie naukowe (od mgr do profesora zwyczajnego). 

Związana naukowo i dydaktycznie w zakresie stosunków międzynarodowych i politologii  z Uniwersytetem Łódzkim (gdzie zbudowała Katedrę Studiów Latynoamerykańskich), a w zakresie kulturoznawstwa z CESLA UW. 

Jako pierwsza w Polsce wprowadziła do dydaktyki problematykę narkoprzemocy i narkoterroryzmu oraz gender studies i identity analizowanych z perspektyw etic/emic, makro/micro. Twórca 5 specjalizacji latynoamerykanistycznych (2006-2016) prowadzonych w j. polskim, hiszpańskim, angielskim.

Autorka 8 monografii i 100 artykułów (publikowanych w j. polskim, hiszpańskim i angielskim), członkini 14 polskich i zagranicznych towarzystw oraz 8 rad wydawniczych periodyków naukowych. Wielokrotny visiting professor na kilkunastu uniwersytetach europejskich i latynoamerykańskich, uczestniczka ponad 100 konferencji międzynarodowych – latynoamerykanistycznych, m.in.: III - VIII CEISAL, 46 - 55 ICA, 32 - 35 LASA, IUES. 

Wypromowała 8 doktorów, 110 magistrów, 90 licencjatów i 25 prac podyplomowych na UŁ i UW. 

Odznaczona przez Prezydenta Złotym Krzyżem Zasługi w 2005 r., a w 2015 r. Złotym Medalem za Długoletnią Służbę. Wielokrotna laureatka Nagród Rektora UŁ i UW, oraz Międzynarodowej Nagrody im. Margarity von Bretano Freie Universität. 

W 2017 r. prof. zw. Magdalena Śniadecka – Kotarska odebrała od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy nominację na stanowisko Ambasadora Pełnomocnego i Nadzwyczajnego RP w Peru oraz w krajach dodatkowej akredytacji: Ekwadorze i Boliwii. Stanowisko w Limie objęła w marcu 2018 r.