W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Skład Komitetu Monitorującego KPO będzie uzupełniony o dodatkowych członków

09.11.2022

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom organizacji społeczeństwa obywatelskiego, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podjęło decyzję o uzupełnieniu składu Komitetu Monitorującego Krajowy Plan Odbudowy (KPO) o dodatkowych reprezentantów. W związku z tym organizacje pozarządowe będą reprezentowane w Komitecie w szerszym, niż planowano składzie.

Krajowy Plan Odbudowy

Komitet Monitorujący KPO to polska inicjatywa, która ma służyć włączeniu samorządów, partnerów społecznych, gospodarczych, organizacji społeczeństwa obywatelskiego i środowiska naukowego w monitorowanie realizacji KPO.

W skład Komitetu Monitorującego KPO wchodzą przedstawiciele strony rządowej, samorządowej – wskazywani przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz organizacji spoza administracji (w tym przedstawiciele świata nauki wskazywani przez Radę Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego, organizacji pozarządowych – wskazywani przez Radę Działalności Pożytku Publicznego i Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem, partnerzy społeczni i gospodarczy– wskazywani przez Radę Dialogu Społecznego).

Nabór na członków Komitetu Monitorującego KPO

Nabór na członków Komitetu rozpoczął się w maju 2022 r. Do udziału w pracach Komitetu wskazanych jest 25 przedstawicieli strony rządowej i 21 przedstawicieli organizacji pozarządowych. Do ostatecznego sformowania składu wciąż jednak brakowało czterech członków, reprezentujących organizacje społeczeństwa obywatelskiego działające w obszarach praw podstawowych i niedyskryminacji.

Wybór organizacji społeczeństwa obywatelskiego działających w obszarach praw podstawowych i niedyskryminacji był prowadzony dwukrotnie. W związku z tym, że nie istnieje żadne gremium zrzeszające tego rodzaju organizacje, po analizie różnego rodzaju podmiotów z obszaru praw podstawowych i niedyskryminacji, w maju br. zaproszenia do zgłaszania przedstawicieli do KM KPO zostały wysłane do: Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Stowarzyszenia Nigdy więcej i Stowarzyszenia ProHumanum. Celem było zapewnienie udziału organizacji mających szerokie spektrum działania. We wskazanym terminie odpowiedziała tylko jedna organizacja – ProHumanum, która później wycofała swoje zgłoszenie.

Następnie nabór był prowadzony w ramach Podkomitetu ds. rozwoju partnerstwa, który wyłonił 4 kandydatów. Jednakże we wrześniu br. do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej wpłynęło 7 protestów w tej sprawie.

Po przeanalizowaniu przekazanych protestów, MFiPR zdecydowało o ponownym przeprowadzeniu procedury naboru przedstawicieli organizacji społeczeństwa obywatelskiego działających w obszarach praw podstawowych i niedyskryminacji do KM KPO.

Do 27 października br. na stronie internetowej www.kpo.gov.pl trwała procedura kolejnego naboru przedstawicieli organizacji działających w obszarze praw podstawowych i niedyskryminacji prowadzona przez MFiPR bazująca na kryteriach opracowanych przez przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego w Podkomitecie.

Ocena zgłoszeń kandydatów zostanie przeprowadzona przez wewnętrzny zespół MFiPR ds. wyboru przedstawicieli organizacji pozarządowych do KM KPO. Po formalnej analizie zgłoszonych 12 kandydatur na członków Komitetu Monitorującego KPO, jego skład zostanie uzupełniony.

Kryteria wyłaniania przedstawicieli organizacji pozarządowych z Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem do KM KPO zostały określone w pismach Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z maja 2022 r. skierowanych do poszczególnych instytucji wchodzących w skład KM KPO.

Chodziło o zapewnienie udziału organizacji z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, niezależnych od strony rządowej. Miały być to organizacje działające w obszarach tematycznych KPO m.in. nauki i edukacji, cyfryzacji, przedsiębiorczości i rynek pracy, infrastruktury i transportu, energetyki, zdrowia albo klimatu i ochrony środowiska. O członkostwo w KM KPO nie mogły ubiegać się partie polityczne i utworzone przez nie fundacje, związki zawodowe i organizacje pracodawców, samorządy zawodowe.

{"register":{"columns":[]}}