W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

PR 2 Ds 830.2018 - postanowienie o częściowym umorzeniu dochodzenia

Baner ważna informacja. W tle młotek

Prokuratura Rejonowa w Bytomiu na podstawie przepisu art. 131 § 2 k.p.k., art. 306 § 1a pkt 1 k.p.k. i art. 325a § 2 k.p.k. zawiadamia osoby pokrzywdzone, iż w dniu 30 grudnia 2020 r. w sprawie o sygn. PR 2 Ds 830.2018 wydane zostało postanowienie o częściowym umorzeniu dochodzenia w części przeciwko Igorowi K. w części dotyczącej zarzuconych mu 8 czynów kwalifikowanych z art. 279 § 1 k.k. i art. 287 § 1 k.k. i art. 267 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. przy zast. art. 12 k.k. i polegających na przełamaniu informatycznych zabezpieczeń rachunków bankowych posiadanych przez pokrzywdzonych i podłączeniu się do internetowej aplikacji bankowej tychże rachunków bankowych i uzyskaniu nieuprawnionego dostępu do informacji dla niego nieprzeznaczonych w postaci kodów BLIK uprawniających do wypłaty pieniędzy z rachunku bankowego i bez upoważnienia wpływania na automatyczne przekazywanie danych informatycznych związanych z internetową aplikacją bankową, w wyniku czego dokonał zaboru w celu przywłaszczenia pieniędzy w ustalonych kwotach na szkodę pokrzywdzonych, w ten sposób, że po uprzednim przełamaniu zabezpieczenia w postaci podania numeru BLIK uzyskanego po zalogowaniu się do bankowości internetowej, dokonywał wypłaty pieniędzy w bankomatach mieszczących się  na terenie Bytomia i miast ościennych, na podstawie przepisów art. 322 § 1 k.p.k., tj. wobec niepopełnienia przez podejrzanego zarzucanych mu czynów.

W związku z powyższym pokrzywdzonym przysługują poniższe uprawnienia:

  1. Stronom oraz instytucji państwowej, samorządowej lub społecznej, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie a także osobie, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie określonym w art. 228-231, art. 233, art. 235, art. 236, art. 245, art. 270-277, art. 278-294 lub w art. 296-306 Kodeksu karnego, jeżeli postępowanie karne wszczęto w wyniku jej zawiadomienia, a wskutek tego przestępstwa doszło do naruszenia jej praw przysługuje prawo przejrzenia akt sprawy i złożenia zażalenia na powyższe postanowienie do Sądu Rejonowego w Bytomiu jako sądu właściwego do rozpoznania sprawy w pierwszej instancji (art. 306 § 1a i 1b k.p.k., art. 325a § 2 k.p.k., art. 465 § 1 i 2 k.p.k. oraz art. 329 k.p.k.).
  2. Sąd może utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie lub uchylić je i przekazać sprawę prokuratorowi celem wyjaśnienia wskazanych okoliczności bądź przeprowadzenia wskazanych czynności  (art. 330 § 1 k.p.k.).
  3. Jeżeli prokurator nadal nie znajdzie podstaw do wniesienia aktu oskarżenia, wyda ponowne postanowienie o umorzeniu dochodzenia/śledztwa. Postanowienie to podlega zaskarżeniu do prokuratora nadrzędnego. W razie utrzymania w mocy zaskarżonego postanowienia pokrzywdzony, który dwukrotnie wykorzystał uprawnienia przewidziane w art. 306 § 1a k.p.k., może wnieść akt oskarżenia do sądu w terminie miesiąca od daty doręczenia zawiadomienia o postanowieniu (art. 330 § 2 k.p.k., art. 55 § 1 k.p.k.).
  4. Akt oskarżenia powinien spełniać wymogi określone w art. 55 § 2 k.p.k.
  5. Inny pokrzywdzony tym samym czynem może aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej przyłączyć się do postępowania (art. 55 § 3 k.p.k.).
  6. W sprawach z oskarżenia prywatnego zażalenie na postanowienie prokuratora o odmowie wszczęcia lub o umorzeniu postępowania przygotowawczego rozpoznaje prokurator nadrzędny, jeżeli postanowienie zapadło z uwagi na brak interesu społecznego w ściganiu z urzędu sprawcy (art. 465 § 2a k.p.k.). W sprawach z oskarżenia prywatnego akt oskarżenia może ograniczyć się do oznaczenia osoby oskarżonego, zarzucanego mu czynu oraz wskazania dowodów, na których opiera się oskarżenie (art. 487 k.p.k.). W przypadku wniesienia prywatnego aktu oskarżenia materiały sprawy, na żądanie pokrzywdzonego, zostaną przesłane sądowi.
  7. Zażalenie na powyższe czynności wnosi się za pośrednictwem prokuratora, który wydał postanowienie. Termin do wniesienia zażalenia wynosi 7 dni od daty doręczenia odpisu postanowienia i jest zawity. Zażalenie wniesione po upływie tego terminu jest bezskuteczne (art. 122 § 1 i 2 k.).

Prokuratura Rejonowa w Bytomiu na podstawie przepisu art. 131 § 2 k.p.k. i art. 334 § 3 k.p.k. zawiadamia osoby pokrzywdzone, iż w dniu 31 grudnia 2020 r. w sprawie o sygn. akt PR 2 Ds 830.2018 przesłany został do Sądu Rejonowego w Bytomiu akt oskarżenia przeciwko Michałowi T. oskarżonemu o popełnienie 61 czynów kwalifikowanych z art. 279 § 1 k.k. i art. 287 § 1 k.k. i art. 267 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k. i trzech czynów kwalifikowanych z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 279 § 1 k.k. i art. 287 § 1 k.k. i art. 267 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. przy zast. art. 12 § 1 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k. oraz przeciwko Igorowi K. podejrzanemu o popełnienie dwóch czynów kwalifikowanych z art. 18 § 3 k.k. w zw. z art. 279 § 1 k.k.

Czyny zarzuconemu oskarżonemu Michałowi T. polegały na przełamaniu informatycznych zabezpieczeń rachunków bankowych posiadanych w różnych bankach przez pokrzywdzonych i podłączanie się do internetowej aplikacji bankowej tychże rachunków bankowych, a następnie uzyskaniu nieuprawnionego dostępu do informacji dla niego nieprzeznaczonych w postaci kodów BLIK uprawniających do wypłaty pieniędzy z rachunku bankowego i bez upoważnienia wpływania na automatyczne przekazywanie danych informatycznych związanych z internetową aplikacją bankową, w wyniku czego dokonywał zaboru w celu przywłaszczenia pieniędzy w ustalonych kwotach na szkodę pokrzywdzonych, w ten sposób, że po uprzednim przełamaniu zabezpieczenia w postaci podania numeru BLIK uzyskanego po zalogowaniu się do bankowości internetowej, dokonywał wypłaty pieniędzy w bankomatach mieszczących się  na terenie Bytomia i miast ościennych. Czyny zarzucone oskarżonemu Igorowi K. polegały na udzieleniu pomocy Michałowi T. w popełnieniu przestępstw poprzez wypłatę z bankomatów pieniędzy pochodzących z przestępstw.

W związku z powyższym pokrzywdzonym przysługują poniższe uprawnienia:

Art. 49a k.p.k.

Pokrzywdzony, a także prokurator, może aż do zamknięcia przewodu sądowego na rozprawie głównej złożyć wniosek, o którym mowa w art. 46 § 1 Kodeksu karnego.

 

Art. 54 § 1 k.p.k.

Jeżeli akt oskarżenia wniósł oskarżyciel publiczny pokrzywdzony może aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej złożyć oświadczenie, że będzie działał w charakterze oskarżyciela posiłkowego.

 

Art. 343 k.p.k.

§ 1. Jeżeli nie ma zastosowania art. 46 Kodeksu karnego, sąd może uzależnić uwzględnienie wniosku, o którym mowa w art. 335 k.p.k., od naprawienia szkody w całości albo w części lub od zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Przepis art. 341 § 3 k.p.k. stosuje się odpowiednio.

§ 2. Uwzględnienie wniosku jest możliwe tylko wówczas, jeżeli nie sprzeciwi się temu pokrzywdzony, należycie powiadomiony o terminie posiedzenia.

§ 3. Sąd może uzależnić uwzględnienie wniosku od dokonania w nim przez prokuratora wskazanej przez siebie zmiany, zaakceptowanej przez oskarżonego.

§ 4. Postępowania dowodowego nie prowadzi się.

§ 5. Prokurator, oskarżony i pokrzywdzony mają prawo wziąć udział w posiedzeniu. Zawiadamiając pokrzywdzonego o posiedzeniu poucza się go o możliwości zakończenia postępowania bez przeprowadzenia rozprawy oraz wcześniejszego złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 54 § 1 k.p.k.. Udział podmiotów wskazanych w zdaniu pierwszym w posiedzeniu jest obowiązkowy, jeżeli prezes sądu lub sąd tak zarządzi.

§ 5a. Przed uwzględnieniem wniosku, o którym mowa w art. 335 k.p.k., sąd poucza obecnego oskarżonego o treści art. 447 § 5 k.p.k.

§ 6. Sąd, uwzględniając wniosek, skazuje oskarżonego wyrokiem.

§ 7. Jeżeli sąd uzna, że nie zachodzą podstawy do uwzględnienia wniosku, o którym mowa w art. 335 § 1 k.p.k., zwraca sprawę prokuratorowi. W razie nieuwzględnienia wniosku wskazanego w art. 335 § 2 k.p.k. sprawa podlega rozpoznaniu na zasadach ogólnych, a prokurator, w terminie 7 dni od dnia posiedzenia, dokonuje czynności określonych w art. 333 § 1 i 2 k.p.k.

 

Art. 343a k.p.k.

§ 1. W wypadku złożenia przez oskarżonego wniosku, o którym mowa w art. 338a k.p.k., o terminie posiedzenia zawiadamia się strony i pokrzywdzonego, przesyłając im odpis wniosku.

§ 2. Sąd może uwzględnić wniosek, jeżeli okoliczności popełnienia przestępstwa i wina nie budzą wątpliwości, a postawa oskarżonego wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte. Uwzględnienie wniosku jest możliwe tylko wówczas, gdy nie sprzeciwi się temu prokurator. Przepis art. 343 k.p.k. stosuje się odpowiednio.

§ 3. W razie złożenia kolejnego wniosku podlega on rozpoznaniu na rozprawie.

 

                                                                 Prokurator Rejonowy w Bytomiu

                                                                               Marek Furdzik

{"register":{"columns":[]}}