W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat Prokuratury Rejonowej w Radziejowie

15.04.2021

Baner ważny komunikat. W tle młotek

Prokuratura Rejonowa w Radziejowie nadzorowała postępowanie przeciwko funkcjonariuszowi Policji Kamilowi K. podejrzewanemu o to, że:

I. w bliżej nieustalonym okresie czasu do dnia 04.11.2020 r. w miejscowości Skępe, woj. kujawsko-pomorskie, wbrew przepisom Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii posiadał przyrządy w postaci namiotu z zielonym logo wraz z metalowym stelażem, stelażu drewnianego z trzeba żarówkami i przewodem, panelu świetlnego LED z kablem, 2 sztuk wentylatorów, wagi elektronicznej koloru czamo-srebmego ze szklaną tacą, 2 sztuk elektronicznych czujników temperatury z przewodem i czujnikami, włącznika czasowego, obudowy komputera wraz z przewodem zasilającym, młynka koloru ciemnego oraz 6 lufek szklanych, służące do wytwarzania substancji odurzających w postaci ziela konopi innych niż włókniste, tj. o czyn z art. 54 ust 1 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii
II.    w okresie od bliżej nieustalonego okresu czasu do dnia 04.11.2020 roku w miejscowości Skępe, woj. kujawsko-pomorskie, działając w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, wbrew przepisom Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu markomanii uprawiał krzewy konopi innych niż włókniste, dokonywał ich zbioru, a następnie ścinał i suszył wytwarzając środek odurzający w postaci ziela konopi innych niż włókniste w ilości co najmniej 27,28 grama netto, tj. o czyn z art. 53 ust 1 w zb. z art. 63 ust. 1 i 2 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o
przeciwdziałaniu narkomanii w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 12 § 1 kk.

W dniu 04.11.2020 r. do Prokuratury Rejonowej w Lipnie wpłynęły materiały z Biura Spraw Wewnętrznych Policji w Bydgoszczy, z treści których wynikało, że w toku wykonywanych czynności służbowych Wydział ten uzyskał informacje o tym, że funkcjonariusz Policji w może być w posiadaniu nasion konopi indyjskich, środków odurzających, substancji psychotropowych oraz urządzeń służących do produkcji substancji narkotycznych. Początkowo sprawę tę prowadziła Prokuratura Rejonowa w Lipnie, ale dla zapewnienia bezstronności, została ona przekazana do prowadzenia Prokuraturze Rejonowej w Radziejowie.
W oparciu o zebrane dowody w postaci w/w urządzeń i suszu przedstawiono Kamilowi K. zarzuty, że posiadał te przyrządy służące do wytwarzania substancji odurzających, jak i też, że hodował krzewy konopi innych niż włókniste, dokonywał ich zbioru, ścinając i susząc, wytwarzając w ten sposób środek odurzający w postaci marihuany.
Przesłuchany w charakterze podejrzanego Kamil K. przyznał się do pierwszego z czynów, ale jedynie częściowo. Natomiast nie przyznał się do drugiego zarzutu.
Zabezpieczone w toku przeszukania urządzenia i substancje zostały poddane badaniom daktyloskopijnym i fizykochemicznym, na których w większości zostały ujawnione ślady linii papilarnych Kamila K.. Również badania fizykochemiczne wykazały, że większość zabezpieczonych substancji to susz w postaci marihuany uzyskany z konopi innych niż włókniste. Stąd nie można było dać wiary wyjaśnieniom Kamila K., gdyż były one sprzeczne z materiałem dowodowym zebranym w tej sprawie, w szczególności biorąc pod uwagę wyniki przeprowadzonych ekspertyz daktyloskopijnej i fizykochemicznej. Również oględziny zabezpieczonych od niego telefonów i tabletu wskazywały, że odwiedzał on strony internetowe dotyczące hodowli i wytwarzania środków odurzających w postaci marihuany. Oskarżony Kamil K. nie był dotychczas karany.

Prokurator Rejonowy
w Radziejowie