W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat Prokuratury Rejonowej we Włocławku

17.05.2021

Baner ważny komunikat. W tle młotek

W dniu 28 kwietnia 2021 r. Prokuratura Rejonowa we Włocławku przesłała do Sądu Rejonowego we Włocławku akt oskarżenia przeciwko Andrzejowi F. oskarżonemu o to, że w dniu 20 sierpnia 2020 roku, we Włocławku, prowadząc firmę handlowo-usługową i będąc z tego tytułu osobą odpowiedzialną za bezpieczeństwo i higienę pracy w stosunku do zatrudnianych przez siebie pracowników, nie dopełnił wynikających stąd obowiązków, w ten sposób, że dopuścił pracownika do prac remontowych budynku mieszkalnego obejmujących pracę szczególnie niebezpieczną w postaci pracy na wysokości, bez uzyskania od niego wymaganego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na wysokości, a następnie, bez zapewnienia ze swojej strony należytego nadzoru nad pracami na wysokości, polecił mu wykonywanie pracy na rusztowaniu pozbawionym balustrad bocznych i desek krawężnikowych, przy czym nie wyposażył go w środek ochrony indywidualnej w postaci szelek bezpieczeństwa, narażając wyżej wymienionego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, w następstwie czego nieumyślnie spowodował upadek ww. pracownika z podestu rusztowania znajdującego się na wysokości 10 metrów od powierzchni gruntu na ziemię, w wyniku którego wyżej wymieniony, wskutek silnego mechanicznego wielonarządowego urazu ciała doznał obrażeń skutkujących jego gwałtowną śmiercią na miejscu zdarzenia, tj. o czyn z art. 220 § 1 k.k. w zb. z art. 155 k.k. zw. z art. 11 § 2 k.k.
Przesłuchany w charakterze podejrzanego Andrzej F. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i wyraził skruchę w związku z zaistniałym zdarzeniem. Jednocześnie skorzystał z przysługującego mu uprawnienia do odmowy złożenia wyjaśnień i wyraził wolę dobrowolnego poddania się karze.

Wobec podejrzanego nie stosowano środka zapobiegawczego.
Oskarżony nie był dotąd karany.

Prokurator Rejonowy
we Włocławku