W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja prasowa dotycząca przekazania do zasobu Archiwum Akt Nowych zbiorów Ośrodka Polskich Organizacji Niepodległościowych w Szwecji.

15.07.2022

Minister Jan Dziedziczak Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, Jacek Gancarnson przedstawiciel Kongresu Polaków w Szwecji oraz Mariusz Olczak Dyrektor Archiwum Akt Nowych

Minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą wziął dziś udział w konferencji prasowej dotyczącej przekazania do zasobu Archiwum Akt Nowych zbiorów Ośrodka Polskich Organizacji Niepodległościowych w Szwecji.

Przekazanie materiałów było możliwe m.in. dzięki Panu Jackowi Gancarnson, przedstawicielowi Kongresu Polaków w Szwecji. W 2020 roku w konkursie dotacyjnym „Polonia i Polacy za granicą” realizowanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów dofinansowano projekt „inwentaryzacji archiwów polskich organizacji niepodległościowych w Szwecji”, co przyczyniło się do przekazania zbioru do Polski. Podczas konferencji Pan Mariusz Olczak, Dyrektor Archiwum Akt Nowych podziękował za tę współpracę. W wydarzeniu wziął także udział – on line - Prezes Kongresu Polaków w Szwecji, Pan Janusz Górczyński.

Podczas konferencji Minister Jan Dziedziczak podkreślił, jak wielkie znaczenie ma przekazanie dokumentów do Archiwum Akt Nowych. „Dzięki projektom takim jak ten,  nie tylko zabezpieczamy polską historię i polskie dziedzictwo, ale także udostępniamy je, dzięki digitalizacji, szerokiej rzeszy badaczy i osobom zainteresowanym historią najnowszą. Tym razem są to bardzo cenne dokumenty ze Szwecji, która, jak wiemy, przez cały okres komunistycznej Polski była otwarta dla represjonowanych opozycyjnych działaczy antyreżimowych, którzy tu kontynuowali swoja walkę o niepodległość i  demokrację w Ojczyźnie. Dziś zapis tych zmagań trafia do Archiwum Akt Nowych” – powiedział Jan Dziedziczak.

Przekazany zbiór składa się z ponad 200 dokumentów aktowych i fotograficznych, obejmujących lata 1935-1990. Należy zwrócić uwagę na to, że całość przekazanego archiwum została przez aktotwórcę uporządkowana, a stan zachowania dokumentów pod kątem konserwatorskim jest dobry. Znajdują się w nim materiały Kongresu Polaków w Szwecji, Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Szwecji, Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych (PZBWP), Poselstwa RP w Szwecji, Rady Uchodźstwa Polskiego (RUP), Zjednoczenia Polaków w Szwecji , Koła Przyjaciół Lwowa oraz spuścizna działaczy polonijnych w Szwecji – Kazimiery Lenszkiewicz, Alfonsa Pomian-Hajdukiewicza, Michała Lisińskiego, gen. Zdzisława Przyjałkowskiego. Wśród dokumentów znajdują się m. in. materiały dotyczące pomocy imigrantom – Polakom, Żydom i Niemcom, jakiej po II wojnie światowej udzielała polska emigracja w Szwecji coraz fotografie przedstawiające powojenną Polskę.

Polonia i  Polskość poza granicami naszej Ojczyzny – to dziedzictwo, które powinniśmy wszyscy pielęgnować. Polski rząd zawsze będzie wspierał Polonię w tych działaniach.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}