W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska przekazała Rwandzie 300 000 dawek szczepionki przeciwko COVID-19

19.11.2021

19 listopada 2021 r. Polska wysłała do Rwandy 300 000 szczepionek przeciwko COVID-19. Szczepionki zostały przekazane w darowiźnie, w ramach EU Civil Protection Mechanism (Europejskiego Mechanizmu Obrony Ludności). W ceremonii przekazania szczepionek na lotnisku Chopina w Warszawie uczestniczyli wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk reprezentujący MSZ, Pan Anastase Shyaka Ambasador Republiki Rwandy w Polsce oraz Pan Michał Kuczmierowski Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Mężczyzna mówi do postawionych przed nim mikrofonów

W tym trudnym dla całego świata okresie Polska wspiera kraje, które potrzebują pomocy. Przekazanie szczepionek to także wyraz solidarności i przyjaźni, jaka łączy Polskę i Rwandę.

- Polska po raz kolejny pokazuje swój „gen solidarności” i przekaże Rwandzie 300 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19. Przekazana darowizna szczepionek stanowi symboliczny wyraz wsparcia i jedności z państwami, które borykają się z problemem pandemii - powiedział wiceminster Szymon Szynkowski vel Sęk.

Republika Rwandy jest ważnym partnerem Polski w Afryce. Można zaobserwować intensyfikację relacji dwustronnych oraz rosnące zainteresowanie polskich przedsiębiorców działalnością na rynku rwandyjskim. Podobnie jak rząd RP, polskie firmy dostrzegają imponującą dynamikę rozwoju, przyjazne warunki dla prowadzenia biznesu i wizję modernizacji gospodarki Rwandy w oparciu o nowoczesne technologie. Przedsiębiorstwa z Polski inwestują już w Rwandzie, m.in. w sektorze hutniczym i przygotowują się do realizacji kontraktów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa czy smart cities. Należy podkreślić, że w ostatnich tygodniach została otwarta ambasada Republiki Rwandy w Polsce. Ambasador Anastase Shyaka jest pierwszym w historii ambasadorem Rwandy rezydującym w Warszawie i jednocześnie absolwentem polskich uczelni. Darowizna szczepionek przeciw COVID-19 to na pewno nie ostatni wyraz naszej solidarności z mieszkańcami Rwandy.

Z uwagi na fakt, że globalna dystrybucja bezpiecznych i skutecznych szczepionek przeciwko COVID-19 stanowi trwałą odpowiedź na pandemię oraz mając zabezpieczone dawki szczepionek dla swoich obywateli, Polska w geście solidarności dzieli się tymi zasobami z potrzebującymi krajami. Do tej pory przekazano w darowiźnie lub odsprzedaży około 14 mln szczepionek. Beneficjentami szczepionkowej solidarności są już m.in. Kenia, Egipt, Ukraina, Gruzja,  Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia Północna, Uzbekistan, Kirgistan, Iran, Norwegia, Tajwan, Australia, Hiszpania, Portugalia, Wietnam,  Bangladesz.

Zarówno organizacja dzisiejszego transportu, jak i pozostałych jest możliwa dzięki współpracy z KPRM, Ministerstwem Zdrowia oraz Rządową Agencją Rezerw Strategicznych.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Fot. Łucja Sucharska / MSZ

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}