W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Paweł Jabłoński reprezentował Polskę podczas międzynarodowej konferencji ministrów dotyczącej wsparcia na rzecz UNRWA

17.11.2021

16 listopada 2021 r. Podsekretarz Stanu w MSZ Paweł Jabłoński uczestniczył w konferencji Sustaining the Rights and Human Development of Palestinian Refugees, organizowanej przez Królestwo Jordanii oraz Królestwo Szwecji w celu wzmocnienia zaangażowania międzynarodowego oraz solidarności z uchodźcami palestyńskimi.

Brodaty mężczyzna w garniturze siedzi przy stole

W trakcie konferencji, władze UNRWA (Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie) przedstawiły nową strategię i wizję działania Agencji. Strategia  powstała w wyniku  reform oraz doświadczeń zebranych, m.in. w odpowiedzi na wyzwania związane z pandemią COVID-19. Jednym z istotnych elementów nowej wizji jest konieczność zapewnienia przewidywalnego i zrównoważonego budżetu, pozwalającego na zakończenie utrzymującego się od lat kryzysu finansowego Agencji. W tym kontekście podkreślono znaczenie wsparcia w formule wieloletniej, pozwalającej na zapewnienie stabilności finansowej UNRWA i utrzymania działań na rzecz palestyńskich uchodźców.

Uczestnicy konferencji zostali zaproszeni także do wsparcia krótkoterminowego na rzecz działań Agencji, które ma umożliwić utrzymanie jej działalności mandatowej w bieżącym roku.

Polska od 15 lat wspiera działania UNRWA w zakresie edukacji, ochrony zdrowia oraz pomocy  humanitarnej dla  palestyńskich uchodźców. Ze środków Polskiej pomocy przekazano na ten cel już blisko 19 mln PLN, w tym 1 mlnPLN w bieżącym roku. Tegoroczna wpłata została przekazana na rzecz Nuseirat Elementary School (Gaza) w ramach apelu humanitarnego  Updated humanitarian and early recovery appeal in response to hostilities in Gaza and mounting tensions in the West Bank. Apel został ogłoszony w celu zabezpieczenia najpilniejszych potrzeb humanitarnych ludności zamieszkałej w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu, powstałych w wyniku eskalacji konfliktu na tych terenach wiosną 2021 r.

Podczas konferencji wiceminister Paweł Jabłoński zadeklarował dodatkową wpłatę na rzecz UNRWA jeszcze w tym roku w kwocie 1 mln PLN. 

 

Łukasz Jasina

Rzecznik Prasowy MSZ

 

Foto: Tymon Markowski / MSZ

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}