W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Adam Lipiński

Wiceprzewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego

Pełnomocnik Rządu do spraw społeczeństwa obywatelskiego - min. Adam Lipiński

Sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw społeczeństwa obywatelskiego, Wiceprzewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego.

Urodzony 11 września 1956 r. w Głubczycach. Poseł na Sejm I, IV, V, VI, VII, VIII kadencji.

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Pracował m.in. w Zakładach Odzieżowych „Hanka” w Legnicy i Zarządzie Regionalnym NSZZ „S” we Wrocławiu.

Działacz opozycji demokratycznej. W latach 70. Członek Studenckiego Komitetu Solidarności, a następnie rzecznik Komitetu Samoobrony Społecznej w Legnicy. W roku 1981 szef Oficyny Wydawniczej Solidarności we Wrocławiu. W stanie wojennym ukrywał się działając w konspiracji do 1989 roku. Był m.in. szefem poligrafii Regionalnego Komitetu Strajkowego (RKS) we Wrocławiu, założył organizację Ruch Społeczny Solidarność, był redaktorem kilku wydawnictw książkowych i czasopism.

Poseł na Sejm I kadencji (1991 – 1993). Uzyskał wówczas mandat z dolnośląskiej listy Porozumienia Centrum. Ponownie do Sejmu dostał się w 2001 r., z list PiS. Od tamtej pory nieprzerwanie zasiada w ławach poselskich.

W latach 2005 – 2007 pełnił funkcję sekretarza stanu w KPRM i odpowiadał za kontakty z parlamentem. W 2006 r. został również szefem gabinetu politycznego ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego.

Koordynator kilkukrotnego wyjazdu obserwatorów na wybory na Ukrainie. Organizator projektów medialnych skierowanych na Białoruś, m.in. Radia Racja i telewizji Bielsat. Przewodniczący Polsko-Mołdawskiego Zespołu Parlamentarnego. Inicjator projektów związanych z pomocą dla opozycji kubańskiej.

Założyciel partii Prawo i Sprawiedliwość na Dolnym Śląsku. Obecnie wiceprezes partii Prawo i Sprawiedliwość, członek Komitetu Politycznego partii oraz przewodniczący Rady Regionalnej na Dolnym Śląsku oraz prezes Zarządu Okręgowego PiS w Legnicy.

Żonaty, jedno dziecko.

Zdjęcia (1)