W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

500+

500+ na nowych zasadach przysługuje: rodzicowi, który mieszka z dzieckiem i je utrzymuje, opiekunowi faktycznemu dziecka (osobie opiekującej się dzieckiem, jeśli wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie) oraz opiekunowi prawnemu dziecka.

500+

Świadczenie przysługuje bez względu na to, czy dziecko jest wychowywane w związku małżeńskim, nieformalnym czy też przez osobę samotnie wychowującą dziecko. Jeśli rodzice sprawują opiekę naprzemienną, każdemu z rodziców może przysługiwać świadczenie w wysokości połowy kwoty – po 250 zł.

W przypadku śmierci jednego z rodziców drugi rodzic rodzic będzie musiał w terminie 3 miesięcy złożyć wniosek o świadczenie 500+.

Wnioski o przyznanie o 500+

Wniosek o 500+ na nowonarodzone dziecko można założyć w okresie 3 miesięcy od urodzenia dziecka. Rodzice otrzymają świadczenie z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka (zmiana dotyczy dzieci urodzonych po 30 czerwca 2019 r.)

Rodzic wnioskujący o świadczenie otrzyma na adres mailowy informację o przyznaniu świadczenia. Jeśli nie podał adresu e-mail, informację będzie mógł odebrać osobiście. Nieodebranie informacji nie będzie miało żadnego wpływu na wypłatę przyznanego świadczenia. W przypadku rodziców samotnie wychowujących dziecko, prawo do świadczenia nie będzie uzależnione od ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica