100 obwodnic i inwestycje infrastrukturalne
Prowadzimy modernizację i budowę ok. 9 tys. km torów kolejowych. Realizujemy program budowy 100 obwodnic. Budowana jest m.in. Via Baltica i Via Carpatia.
W ramach Programu budowy 100 obwodnic zrealizowaliśmy już 14 zadań, a 86 obwodnic jest w przygotowaniu.
Via Baltica – długość trasy na terenie Polski to 298,7 km. Dotychczas oddano 195,9 km, w realizacji jest 102,8 km.
Via Carpatia – długość trasy na terenie Polski to 714,5 km. Dotychczas oddano 235,5 km, w realizacji jest 272,2 km, w przetargu – 93,2 km, a w przygotowaniu – 113,5 km.
Do kwietnia 2022 r. zmodernizowaliśmy 5,9 tys. km torów. Wykonane zostały roboty obejmujące modernizację, rewitalizację lub budowę:
- 2151 przejazdów kolejowo-drogowych,
- 581 wiaduktów kolejowych i drogowych,
- 645 mostów,
- 1101 peronów,
- 757 stacji i przystanków kolejowych.
Status: w trakcie.
Strategiczne inwestycje
Przekop Mierzei Wiślanej i budowa tunelu do Świnoujścia są w trakcie realizacji. Powstaje także Baltic Pipe – nowy gazociąg, który jest zarazem symbolicznym końcem uzależnienia Polski od dostaw gazu ze Wschodu. Kontynuujemy prace przy powstaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną – znacząca część zadań została już zrealizowana.
Etap I inwestycji obejmuje:
- port osłonowy na Zatoce Gdańskiej, który jest prawie skończony (trwają jeszcze prace przy obu falochronach oraz prace czerpalne),
- oddane do użytkowania oba mosty obrotowe nad kanałem żeglugowym,
- zakończone z powodzeniem próby ruchowe bram śluzy oraz próby szczelności,
- prace przy sztucznej wyspie, które są zaawansowane w ponad 90%.
We wrześniu 2022 r. planowane jest uroczyste otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.
Trwają również intensywne prace w ramach etapu II:
- obudowa brzegów rzeki Elbląg,
- budowa nowego, ponad stumetrowego mostu obrotowego w Nowakowie.
Rozpoczęła się też realizacja III etapu inwestycji. 6 maja 2022 r. wyłoniliśmy wykonawcę robót pogłębiarskich na Zalewie Wiślanym.
Zakończenie całej inwestycji, która umożliwi wpływanie statkom o długości 100 m, szerokości 20 m i zanurzeniu 4,5 m, planowane jest w 2023 r.
Budowa tunelu pod Świną – połączenie komunikacyjne pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu. Zaawansowanie prac wynosi 80 proc.
Zakończenie inwestycji planowane jest w IV kwartale 2022 r.
Baltic Pipe – inwestycja ruszy w październiku 2022 r., na początku z częściową przepustowością, a z pełną w 2023 r. Gazociąg będzie transportował gaz ziemny z Norwegii do Polski. To jedna z inwestycji, które zapewniają nam bezpieczeństwo energetyczne, dzięki dywersyfikacji dostaw gazu.
Kontynuacja prac przy powstaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego –po przeprowadzeniu strategicznej oceny oddziaływania na środowisko przyjęto Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego.
- Podpisano wiele umów na przygotowanie studiów techniczno-ekonomiczno-środowiskowych (STEŚ) dla odcinków linii kolejowych o łącznej długości 743 km. W sumie inwestycje kolejowe związane z CPK to prawie 1800 km nowych linii.
- Wybrany został doradca strategiczny budowy CPK - Lotnisko Incheon w Seulu.
- Obecnie w ramach CPK przedstawiono preferowaną lokalizację obszaru lotniska. Prowadzony jest Program Dobrowolnych Nabyć.
Status: w trakcie.