W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Jan Michał Dziedziczak

sekretarz Stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą

JanDziedziczak

zUrodzony 3 sierpnia 1981 roku w Warszawie.

19 grudnia 2019 roku został powołany na stanowisko Pełnomocnika Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą, sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Od lipca 2006 do listopada 2007 roku pełnił funkcję rzecznika prasowego rządu Jarosława Kaczyńskiego. W okresie od listopada 2015 do kwietnia 2018 roku był sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, gdzie odpowiadał za sprawy polonijne, konsularne, parlamentarne oraz dyplomację publiczną i kulturalną.

Jako Pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą jest odpowiedzialny m.in. za nawiązywanie oraz podtrzymywanie współpracy z szeregiem środowisk polonijnych, organizacji zrzeszających Polaków poza granicami kraju, ale również pozostałych instytucji publicznych, wyrażających wolę współpracy oraz wsparcia Polonii.

W zakresie pracy Pełnomocnika znalazł się także systematyczny kontakt z ośrodkami polonijnymi oraz poszukiwanie rozwiązań dla ich bieżących trudności, promowanie i ułatwianie im działalności, jak i poszukiwanie pozafinansowych form pomocy. Pełnomocnik wspiera postulaty polskich organizacji na szczeblu dyplomatycznym, odbywając spotkania z ambasadorami, wysłannikami i przedstawicielami zagranicznych rządów, szefami organizacji pomocowych. Koordynuje ponadto współpracę pomiędzy poszczególnymi resortami w zakresie tematyki polonijnej, dokonuje przeglądu działań realizowanych przez Kancelarię Prezydenta RP, Sejmu i Senatu oraz administrację rządową w zakresie pomocy Polonii i Polakom poza granicami kraju oraz promuje m.in. poprzez patronaty honorowe i upowszechnianie problematyki środowisk polonijnych.

Poseł na Sejm VI, VII, VIII i IX kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Jest przedstawicielem Sejmu RP do Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE.

Działał aktywnie w parlamentarnych komisjach: do Spraw Unii Europejskiej – pełnił funkcję m.in. przewodniczącego, Łączności z Polakami za Granicą – wiceprzewodniczącego oraz był członkiem Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W 2005 roku został stypendystą rządu japońskiego i Uniwersytetu Narodów Zjednoczonych w Tokio. W ramach stypendium odbył szkolenie z zakresu prowadzenia polityki informacyjnej i mediów m.in. w telewizji publicznej Japonii, Australii i Nowej Zelandii. Ukończył także Wyższy Kurs Obronny na Akademii Obrony Narodowej (dziś Akademii Sztuki Wojennej).

Był instruktorem Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w stopniu harcmistrza. Wywodzi się ze Szczepu 169 Warszawskich Drużyn Harcerskich i Zuchowych im. Alka Dawidowskiego. W latach 2003 - 2006 pełnił funkcję komendanta Warszawskiego Związku Drużyn Harcerzy „Mokotów”, wchodzącego w skład Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy ZHR. W latach 2004 - 2006 był rzecznikiem prasowym ZHR.

Zadania:

Wykonuje w szczególności zadania określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2019 r. w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą (Dz. U. poz. 2440).

 

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
03.11.2020 11:45 Beata Żmijewska
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Jan Michał Dziedziczak
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Jan Michał Dziedziczak 4.0 15.12.2020 13:26 Joanna Bronka
Jan Michał Dziedziczak 3.0 14.12.2020 12:42 Beata Żmijewska
Jan Michał Dziedziczak 2.0 16.11.2020 08:32 Beata Żmijewska
Jan Michał Dziedziczak 1.0 03.11.2020 11:45 Beata Żmijewska

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP