W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Niższy PIT

Dzięki obniżeniu stawki PIT z 18% do 17% i podwyższeniu kosztów uzyskania przychodów nastąpi zmniejszenie kosztów pracy, a tym samym tzw. klina podatkowego (czyli różnicy między pieniędzmi, które pracownik dostaje „na rękę”, a kwotą, którą na jego zatrudnienie wydaje firma).

NizszyPIT

Niższa stawka PIT dotyczy wszystkich podatników, którzy rozliczają się według skali podatkowej. Obniżka będzie dotyczyć zatem przychodów uzyskiwanych m.in.:

  • ze stosunku pracy
  • z działalności wykonywanej osobiście, w tym z umów zlecenia i o dzieło
  • z działalności gospodarczej osób fizycznych
  • z emerytury i renty
  • z praw majątkowych

Bez zmian pozostanie degresywna kwota wolna od podatku (wynosząca od 8 000 zł do 0 zł).

Ile wynoszą podwyższone koszty uzyskania przychodów

Jeśli osiągasz przychody z pracy, to uzyskanie przez ciebie wynagrodzenia wymaga poniesienia pewnych wydatków – są to tzw. koszty uzyskania przychodu. Ustawa określa je w zryczałtowanej wysokości.

Od 1 października 2019 r. są one wyższe, co obniży podatek. Niższa stawka PIT (17%) oraz podwyższone koszty uzyskania przychodów weszła w życie od 1 października 2019 r.

Materiały

Więcej informacji

Wideo