W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wdrożenie technologii mRNA w Polsce – 300 mln zł z Agencji Badań Medycznych

20.04.2021

Koronawirus to trudny i groźny przeciwnik. Skuteczną bronią w walce z COVID-19 jest m.in. technologia mRNA. To na jej bazie powstają szczepionki, dzięki którym osiągniemy odporność zbiorową i wrócimy do normalności. Agencja Badań Medycznych przeznaczy 300 mln zł na wdrożenie technologii mRNA w Polsce. To bardzo dobra wiadomość zarówno dla polskich pacjentów, jak i naukowców, którzy dzięki dodatkowym środkom mogą wynieść polską naukę na najwyższy poziom. Co ważne, Agencja Badań Medycznych w ciągu 2-3 lat chce zbudować własne narzędzia do walki z każdą nadchodząca pandemią.

Premier Mateusz Morawiecki rozmawia z prezesem Agencji Badań Medycznych i z pracownikami Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej.

Zabezpieczenie polskich pacjentów – technologia mRNA w Polsce

Zabezpieczenie polskich pacjentów i przygotowanie na ewentualne pandemie w przyszłości – to główny powód rozpoczęcia wdrażania w Polsce technologii mRNA. Na ten cel Agencja Badań Medycznych przeznaczy 300 mln zł.

„Dziś tworzymy nowe programy, nowe perspektywy i przekazujemy na to setki milionów złotych z budżetu państwa. Właśnie po to, żeby jak najlepiej zadbać o zdrowie obywateli” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Technologia RNA jest nadzieją dla rozwiązań terapeutycznych m.in. w zapobieganiu i leczeniu COVID-19. To szansa zarówno dla polskich pacjentów jak i dla grup naukowych, które mogą wynieść polską naukę na najwyższy poziom.

„Nowe technologie to wielka nadzieja, nie tylko w walce z COVID-19. Dziś już widzimy jak zasadniczy przełom dokonał się na świecie dzięki wynalezieniu szczepionek opartych na mRNA” – zaznaczył premier. Szef rządu dodał, że jest to również nadzieja na wynalezienie skutecznego leku przeciwko niektórym nowotworom.

Innowacyjne rozwiązania terapeutyczne z wykorzystaniem RNA – konkurs ABM

Jeszcze w maju Agencja Badań Medycznych planuje ogłosić konkurs na rozwój innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych z wykorzystaniem technologii RNA. Przyspieszenie wdrożenia terapii oraz udostępnienie ich pacjentom w Polsce – to główny cel konkursu.

Na podstawie projektów, które zostaną wyłonione w ramach zmagań, zostanie opracowana uniwersalna platforma lekowa oparta o RNA. Umożliwi ona rozwój produktów leczniczych nowej generacji – stosowanych w różnych sytuacjach, ale ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb pandemii COVID-19. Co ważne, Agencja Badań Medycznych w ciągu 2-3 lat chce zbudować własne narzędzia do walki z każdą nadchodząca pandemią.
To jednak nie wszystko. Agencja Badań Medycznych prowadzi także z ramienia rządu rozmowy z największymi międzynarodowymi producentami. Wszystko po to, aby uruchomić krajowe linie produkcyjne – dzięki czemu całość lub część szczepionki mogłaby być produkowana w naszym kraju.

„Mówimy o działaniach, które pozwolą nam posiąść technologie i dysponować własnym potencjałem strategicznym tak ważnym dla bezpieczeństwa Polaków” – poinformował prezes Agencji Badań Medycznych dr n. med. Radosław Sierpiński.

Inwestycja wpisuje się w opracowywany przez Agencję Badań Medycznych Plan Rozwoju Polskiej Biotechnologii oraz ogłoszony niedawno Krajowy Program Odbudowy.

Wideo

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}