W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zbigniew Ziobro

Minister sprawiedliwości

Minister Zbigniew Ziobro.

Do jego zadań należą sprawy związane z sądownictwem, więziennictwem, notariatem, adwokaturą i radcami prawnymi. Odpowiada także m.in. za przygotowanie projektów w zakresie prawa karnego, cywilnego, w tym rodzinnego.

Urodzony 18 sierpnia 1970 r. w Krakowie. Poseł na Sejm IV, V i VI, VIII i IX kadencji. Były europoseł.

Prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim, ukończył aplikację prokuratorską w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach.

Zanim trafił do polityki w 1998 r., założył Stowarzyszenie Katon, w którym tysiące niezamożnych osób otrzymało bezpłatną pomoc prawną.

W 2000 r. został powołany przez Ministra Sprawiedliwości, Lecha Kaczyńskiego, na stanowisko sekretarza zespołu ds. nowelizacji kodyfikacji prawa karnego, zmierzający do zaostrzenia walki z przestępczością kryminalną i korupcją.  Przygotował wówczas projekt nowelizacji Kodeksu Karnego zmierzający do zaostrzenia walki z przestępczością kryminalną i korupcją.

Następnie podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości (2001 r.). Członek komisji śledczej badającej aferę Rywina. Jego raport podsumowujący pracę komisji został przyjęty przez Sejm bezwzględną większością głosów.

W latach 2005 - 2007 Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny.

Realizował politykę rządu PiS, który doprowadził do radykalnego spadku przestępczości. W ciągu 2 lat rządów PiS odnotowano blisko 200 tys. przestępstw mniej, co jest jedynym takim przypadkiem po 1989 r. Jest autorem przepisów wprowadzonych do kodeksu karnego, które umożliwiły ściganie korupcji w polskim sporcie. Wraz z Przemysławem Gosiewskim przygotował ustawę, która otworzyła dla młodych ludzi dostęp do zawodów prawniczych. Jako szef resortu sprawiedliwości znacząco  obniżył także opłaty notarialne ponoszone przez obywateli. W 2009 r. w wyborach do Europarlamentu został wybrany posłem ziemi Świętokrzyskiej i Małopolskiej w PE.

W latach 2015 – 2019 sprawował urząd ministra sprawiedliwości, a w latach 2016 – 2019 Prokuratora Generalnego. 15 listopada 2019 r. został ponownie powołany na urząd ministra sprawiedliwości.

Prezes Solidarnej Polski.

Materiały

Strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
03.11.2020 12:12 Beata Żmijewska
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Zbigniew Ziobro
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Zbigniew Ziobro 3.0 29.07.2021 16:02 Joanna Bronka
Zbigniew Ziobro 2.0 24.06.2021 17:15 Daria Chełstowska
Zbigniew Ziobro 1.0 03.11.2020 12:12 Beata Żmijewska

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}