W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wygrana Prokuratorii Generalnej RP w postępowaniu arbitrażowym Ojeocan Management Ltd przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej

07.10.2021

młotek sędziowski

W dniu 28 września 2021 r. trybunał arbitrażowy działający na podstawie regulaminu Sztokholmskiej Izby Handlu (SCC) wydał wyrok stwierdzający brak jurysdykcji w sporze inwestycyjnym z powództwa spółki prawa cypryjskiego Ojeocan Management Ltd przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Trybunał uwzględnił podniesione przez RP zarzuty jurysdykcyjne, stwierdzając, że rzekoma inwestycja powodowej spółki „została dokonana z naruszeniem prawa polskiego, międzynarodowej i transnarodowej polityki publicznej i zasady dobrej wiary”. Podstawą roszczeń powoda były przepisy Traktatu Karty Energetycznej.

W toku postępowania arbitrażowego trybunał arbitrażowy uwzględnił ponadto szereg wniosków proceduralnych złożonych przez Rzeczpospolitą Polską, w tym między innymi wnioski w przedmiocie wyłączenia pełnomocnika strony powodowej, ujawnienia podmiotu finansującego postępowanie (third-party funder) oraz bifurkacji postępowania na jego zaawansowanym etapie.

Rzeczpospolita Polska była reprezentowana w postępowaniu przez zespół radców i referendarzy z Departamentu Prawa Międzynarodowego i Europejskiego PGRP.

{"register":{"columns":[]}}