Brexit

Przedsiębiorco, 30 marca 2019 roku Wielka Brytania przestanie być członkiem Unii Europejskiej - sprawdź jak możesz przygotować się do brexitu.

Wystąpienie Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej istotnie wpłynie na warunki prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców zarówno w Zjednoczonym Królestwie, jak i w Unii Europejskiej. Ze szczególną uwagą proces toczących się negocjacji powinni śledzić przedsiębiorcy w szczególności zaangażowani bezpośrednio na brytyjskim rynku (importerzy i eksporterzy), ale i podmioty uczestniczące w międzynarodowych łańcuchach dostaw powiązanych z rynkiem brytyjskim.

Pomimo wysiłków negocjacyjnych podejmowanych na rzecz wypracowania porozumienia w sprawie uporządkowanego wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii oraz postępującej dyskusji na temat ram przyszłych stosunków z tym państwem nie ma pewności, czy takie porozumienie zostanie osiągnięte.

Szczegółowa odpowiedź na pytanie: jak bardzo i od kiedy zmieni się sytuacja europejskich przedsiębiorców nie jest obecnie możliwa i uzależniona jest od wyników negocjacji. Niemniej jednak pełna świadomość skutków różnych wariantów brexitu i ich potencjalnego wpływu na prowadzoną działalność gospodarczą  może pozwolić na podjęcie odpowiednich środków przygotowawczych umożliwiających dostosowanie do przyszłych warunków post-brexit.

Nawet najbardziej pozytywny scenariusz zakładający uzgodnienie tekstu umowy wyjścia, przyjęcie deklaracji politycznej określającej ramy przyszłych relacji oraz ustanowienie okresu przejściowego obowiązującego do 31 grudnia 2020 roku nie pozostanie w dłuższej perspektywie obojętnym dla europejskich, w tym polskich przedsiębiorców. Kluczowa jest świadomość, że każdy przedsiębiorca eksportujący i importujący z jednolitego rynku jest realnie narażony na konsekwencje brexitu.

Interaktywny poradnik o brexicie dla przedsiębiorcy

Interaktywny poradnik o brexicie dla przedsiębiorcy skierowany jest do polskich przedsiębiorców w szczególności tych zaangażowanych na brytyjskim rynku (importerów i eksporterów), ale i podmiotów uczestniczących w międzynarodowych łańcuchach dostaw powiązanych z rynkiem brytyjskim. Skutki brexitu mogą dotknąć teoretycznie każde przedsiębiorstwo, nawet jeżeli w pierwszej chwili tak się nie wydaje.

Przedsiębiorco, poddaj analizie swoją dotychczasową działalność i sprawdź jaki wpływ może mieć brexit na twoją firmę.

Jesteś przedsiębiorcą? Zadaj pytanie o brexit!

Zachęcamy do zadawania pytań dotyczących wpływu brexitu na prowadzoną działalność gospodarczą. Pytanie można zadać w sposób spersonalizowany na dedykowany adres e-mail: brexit@mpit.gov.pl

Odpowiedź na pytania skierowane na adres e-mail: brexit@mpit.gov.pl zostanie udzielona na adres e-mail, z którego pytanie zostało przesłane. 

Wybrane odpowiedzi na pytania przesłane na powyższy adres e-mail, po odpowiednim zanonimizowaniu, mogą również zostać opublikowane w cześci "Pytania i odpowiedzi".

Klauzula informacyjna ws. danych osobowych.

Aktualności na stronach UE

Z uwagi na zbliżające się decydujące rozstrzygnięcia i ustalenia, zachęcamy do bieżącego śledzenia strony Rady Europejskiej oraz Rady Unii Europejskiej, na której publikowane są najważniejsze informacje dotyczące brexitu – kluczowe wydarzenia oraz dokumenty.

Informacje na stronach polskiej administracji

Informacja dla środowiska biznesowego na temat formalności celnych, jakie będą obowiązywać po 29 marca 2019 r., tj. po wyjściu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej
Informacja Ministerstwa Finansów ws. sytuacji firm audytorskich i jednostek badanych po brexicie
Akcja mailingowa MPiT ws. przygotowania przedsiębiorców do brexitu
Prezes UODO wyjaśnia, jak przekazywać dane osobowe z Polski do Wielkiej Brytanii na wypadek brexitu
Komunikat Komisji Nadzoru Audytowego w sprawie opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej i konsekwencji brexitu dla firm audytorskich

Spotkanie w MPiT ws. konsekwencji brexitu dla prowadzonej działalności gospodarczej

W dniu 22 listopada 2018 roku Pan Marcin Ociepa, Podsekretarz Stanu w MPiT, spotkał się z przedsiębiorcami celem omówienia konsekwencji i wpływu brexit na działalność gospodarczą. Spotkanie było kolejnym z cyklu spotkań zorganizowanych przez MPiT w związku z przygotowaniami polskiej administracji do brexitu. W spotkaniu udział wzięło 70 przedsiębiorców oraz przedstawicieli izb, związków oraz stowarzyszeń. Podczas spotkania przedstawiciele MPiT, MSZ i MF zaprezentowali bieżący stan negocjacji brexit oraz przedstawili możliwe scenariusze wyników negocjacji. W trakcie dyskusji z uczestnikami spotkania eksperci przybliżyli skutki biznesowe ewentualnego urzeczywistnienia scenariusza wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy (tzn. no deal).

Prezentacja ze spotkania Pobierz plik: pdf Prezentacja ze spotkania

Rozmiar : 4.08MB

Spotkanie z polskimi przedsiębiorcami w Londynie

7 grudnia 2018 roku w Ambasadzie RP w Londynie odbyło się spotkanie z polskimi przedsiębiorcami ws. wpływu brexitu na prowadzoną przez nich działalność gospodarczą. W organizowanym przez MPiT spotkaniu udział wzieli również eksperci MSZ i MF.

Podczas spotkania przedstawiono informacje o możliwym wpływie brexitu na prowadzoną przez polskich przedsiębiorców w Wielkiej Brytanii działalność gospodarczą (scenariusz deal i no deal) wraz z informacją o możliwych sposobach przygotowania się na nadchodzące zmiany.

Prezentacja ze spotkania Pobierz plik: pdf Prezentacja ze spotkania

Rozmiar : 5.84MB

Kolejne spotkanie w MPiT ws. konsekwencji brexitu dla biznesu

W dniu 24 stycznia 2019 roku Pan Wiceminister Marcin Ociepa po raz kolejny spotkał się z przedsiębiorcami w ramach prowadzonych przez MPiT działań mających na celu przygotowanie przedsiębiorców do brexitu, w szczególności w wariancie no deal. Podczas spotkania eksperci MPiT, MSZ, MNiSW, MC oraz MRPiPS przedstawili bieżący stan negocjacji oraz wpływ bezumownego brexitu na aspekt roamingu, kwalifikacji zawodowych, przepływu danych osobowych, delegowania pracowników oraz obrotu towarami na rynku. W spotkaniu uczestniczyło ponad 130 przedsiębiorców oraz przedstawicieli izb, związków oraz stowarzyszeń.

Konferencja prasowa Wiceministra Marcina Ociepy ws. podejmowanych przez MPiT działań w związku z brexitem.

Prezentacja MPiT - znaczenie gospodarki UK, obrót towarami na rynku, działania MPiT a brexit- 24.01.2019 Pobierz plik: pdf Prezentacja MPiT - znaczenie gospodarki UK, obrót towarami na rynku, działania MPiT a brexit- 24.01.2019

Rozmiar : 1.07MB

Prezentacja MSZ - bieżący stan negocjacji ws. wystąpienia UK z UE - 24.01.2019 Pobierz plik: pdf Prezentacja MSZ - bieżący stan negocjacji ws. wystąpienia UK z UE - 24.01.2019

Rozmiar : 0.36MB

Prezentacja MRPiPS - delegowanie pracowników a brexit - 24.01.2019 Pobierz plik: pdf Prezentacja MRPiPS - delegowanie pracowników a brexit - 24.01.2019

Rozmiar : 0.58MB

Prezentacja MNiSW - kwalifikacje zawodowe a brexit - 24.01.2019 Pobierz plik: pdf Prezentacja MNiSW - kwalifikacje zawodowe a brexit - 24.01.2019

Rozmiar : 1.42MB

Prezentacja MC - przepływ danych osobowych pomiędzy UK a UE a brexit - 24.01.2019 Pobierz plik: pdf Prezentacja MC - przepływ danych osobowych pomiędzy UK a UE a brexit - 24.01.2019

Rozmiar : 1.34MB

Prezentacja MC - roaming a brexit - 24.01.2019 Pobierz plik: pdf Prezentacja MC - roaming a brexit - 24.01.2019

Rozmiar : 1.32MB

Galeria zdjęć z organizowanych przez MPiT spotkań

Spotkanie w MPiT w dn. 22 listopada br. ws. konsekwencji brexitu dla prowadzonej działalności gospodarczej
Spotkanie w MPiT w dn. 22 listopada br. ws. konsekwencji brexitu dla prowadzonej działalności gospodarczej
Spotkanie w MPiT w dn. 22 listopada br. ws. konsekwencji brexitu dla prowadzonej działalności gospodarczej
Spotkanie w MPiT w dn. 22 listopada 2018 r. ws. konsekwencji brexitu dla prowadzonej działalności gospodarczej
Zobacz więcej

Metrics

Informacje o publikacji dokumentu
Opublikowano: 08.01.2019 15:11
Osoba publikująca: Monika Waćkowska-Kabaczyńska
Zmodyfikowano: 13.02.2019 17:00
Osoba modyfikująca: Agata Żołnacz-Okoń