W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania na rzecz ograniczenia skutków suszy i zwiększenia bezpieczeństwa wodnego

27.09.2019

W tym roku nasz kraj dotykają negatywne skutki zjawisk pogodowych - z jednej strony suszy – wynikającej z wyjątkowo wysokich temperatur i braku opadów latem, a z drugiej strony przymrozków, które mieliśmy wiosną. Jednym z tych skutków jest spadek produkcji warzyw i owoców. Jak wynika z wstępnego szacunku produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2019 r., tegoroczną produkcję warzyw gruntowych ocenia się na niespełna 3,8 mln ton, czyli ok. 9% mniej niż w 2018 r. Jeszcze większy spadek przewiduje się w odniesieniu do owoców z drzew (o 25% mniej rok do roku) i z krzewów owocowych oraz plantacji jagodowych (o 20% mniej w ujęciu rocznym).

Infografika zawierająca informacje o ograniczaniu skutków suszy . Zawiera 3 zdjęcia warzyw i owoców i opis programów

W reakcji na te zjawiska rząd podjął odpowiednie działania, m.in. wsparcie suszowe dla branży (w 2018 roku o rekordowej wartości 2,2 mld złotych; w tym roku rząd również zapewni odpowiednie wsparcie). Przygotował również projekt Stop Suszy. Jest to pierwszy w Polsce kompleksowy plan przeciwdziałania skutkom suszy, m.in. w odniesieniu do produkcji rolnej. Projekt zakłada: budowę lub przebudowę urządzeń wodnych; niezbędne zmiany w korzystaniu z zasobów wodnych oraz tych dotyczących naturalnej i sztucznej retencji. Poza tym proponuje katalog działań, które będą przeciwdziałać skutkom suszy. Konsultacje społeczne projektu trwają do 15 lutego 2020 r. Dzięki niemu w 2020 r. Polska dołączy do czołówki państw europejskich, które mają opracowane plany przeciwdziałania skutkom suszy.

Oprócz tego rząd przyjął założenia do Programu Rozwoju Retencji na lata 2021-2027, z perspektywą do roku 2030. Zgodnie z nimi ma dojść do połączenia wszelkich dostępnych metod retencjonowania wody: retencji dużej, małej, sztucznej, naturalnej oraz melioracji. W ramach programu, do 2027 r. dojdzie do realizacji 94 inwestycji, których koszt szacowany jest na ok. 10 mld zł. W efekcie zwiększy się objętość retencjonowanej wody oraz pojemność obiektów małej retencji. Złagodzone zostaną skutki suszy, ze szczególnym uwzględnieniem terenów wiejskich i obszarów leśnych. Zmniejszy się również ryzyko powodziowe, w tym to związane z tzw. powodziami błyskawicznymi na terenach zurbanizowanych. Przywrócone lub poprawione mają zostać także  warunki energetycznego

{"register":{"columns":[]}}