W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Maleją dysproporcje w dochodach Polaków - analiza MPiT

05.09.2019

W 2018 r. wskaźnik ten wyniósł w Polsce 27,8%. To oznacza poprawę o 2,8 p. p. w stosunku do 2015 r. (30,6%).

Analizy gospodarcze

Nierówności dochodowe to jedno z kluczowych wyzwań spójności społeczno-gospodarczej naszego kraju. Pomiar tego zjawiska, powszechnie realizowany za pomocą współczynnika Giniego, wyraźnie wskazuje na to, że w ostatnich latach w Polsce udało się znacząco zredukować nierówności dochodowe. To imponujący wynik, szczególnie na tle pozostałych krajów UE. W 2018 r. wskaźnik ten wyniósł u nas 27,8%, co oznacza poprawę o 2,8 p. proc. w stosunku do 2015 r. (30,6%).

Co istotne, to zmiana strukturalna, która  wskazuje na to, że ograniczenie nierówności dochodowych następuje nie poprzez zmniejszenie dochodów najbogatszych, a dzięki poprawie sytuacji materialnej osób uboższych oraz klasy średniej. Szczególną rolę odegrał tu program Rodzina 500+, który wsparł finansowo wiele polskich rodzin. W tym przede wszystkim najuboższe, wielodzietne oraz osoby samotnie wychowujące dzieci. Przyczyniła się do tego również zdecydowana poprawa na rynku pracy, którą zawdzięczamy wzrostowi  gospodarczemu Polski. Stopa bezrobocia, na koniec roku 2018, wyniosła u nas 5,8%, czyli najmniej w historii. Wynagrodzenia w gospodarce wzrosły o 7%, a w sektorze przedsiębiorstw o 7,1%. Tak znacząca poprawa sytuacji gospodarczej stymuluje konsumpcję. Jednocześnie rosną również oszczędności Polaków, które na koniec 2018 roku wyniosły ponad 800 miliardów złotych. Ograniczanie ubóstwa, silna klasa średnia i zrównoważony rozwój gospodarczy to kluczowy stabilizator bezpieczeństwa ekonomicznego naszego kraju.

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}