W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

MPiT oraz ABB w Polsce – strategiczna współpraca w obszarze Przemysłu Przyszłości

11.03.2019

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz spółka ABB podpisały umowę o strategicznej współpracy w obszarze nowych technologii. Jej celem jest m.in. przyspieszenie procesu wdrażania najnowszych metod produkcji w polskich przedsiębiorstwach i podwyższanie ich kompetencji w budowaniu nowoczesnej gospodarki opartej na innowacyjności.

Minister Jadwiga Emilewicz i dyrektor zarządzający ABB w Polsce podpisują umowę
Jako Minister współodpowiedzialny za rozwój innowacji w Polsce cieszę się, że ABB, firma działająca w zaawansowanych technologicznie sektorach, dołączyła do grona podmiotów ściśle współpracujących z polskim rządem - podkreśliła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

 Efektem porozumienia będzie dalsze zwiększenie zaangażowania firmy ABB w realizację polityki gospodarczej i edukacyjnej prowadzonej przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a związanej ze wzmocnieniem konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki. 

Spółka ABB zadeklarowała też gotowość do współpracy w ramach Platformy Przemysłu Przyszłości, której inauguracja działalności planowana jest na I kw. 2019 r.  
– Porozumienie wzmocni współpracę w wielu wspólnych dziedzinach. Polskie firmy, uczelnie i instytucje naukowe będą mogły skorzystać z najnowszych badań i technologii,co bezpośrednio przełoży się na wyższych poziom rozwoju naszej gospodarki – dodał wiceminister Marcin Ociepa.
 

Platforma Przemysłu Przyszłości, której rozpocznie swoją działalność  w I kwartale 2019 r., będzie płaszczyzną współpracy, na gruncie której firmy technologiczne takie jak ABB, będą mogły wykorzystać swoje doświadczenie i kompetencje do promowania wśród polskich przedsiębiorców rozwiązań technologicznych zapewniających interoperacyjność, tworzenie zaufanych systemów wymiany danych. To też promowanie dobrych praktyk z zakresu wzajemnego dzielenia się danymi i transformacja firm do poziomu Przemysłu 4.0. ABB będzie dzielić się z przedsiębiorstwami wiedzą m.in. z obszaru automatyzacji i robotyzacji.


- Aby sprostać wyzwaniom stojącym przed przedsiębiorcami, bardzo ważne jest wzmocnienie więzi między środowiskiem biznesowym, ośrodkami akademickimi i przedstawicielami instytucji rządowych. Dlatego też, jako technologiczny lider z ponad 130-letnim doświadczeniem, chętnie zaangażowaliśmy się we współpracę z fundacją Platforma Przemysłu Przyszłości. Promowane w ramach inicjatywy technologie cyfrowe są siłą napędową innowacyjnego przemysłu, oferują nowe możliwości biznesowe oraz pozwalają zwiększać produktywność, efektywność energetyczną i bezpieczeństwo operacji – mówi Paweł Łojszczyk, prezes zarządu, dyrektor zarządzający ABB w Polsce. 

ABB jest technologicznym liderem w sieciach energetycznych, produktach elektryfikacji, automatyce przemysłowej, robotyce i systemach napędowych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 130-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji w oparciu o dwie fundamentalne korzyści: dostarczanie energii elektrycznej z dowolnego źródła do dowolnego punktu poboru oraz automatyzacja przemysłu od etapu pozyskania zasobów naturalnych po gotowe wyroby. Jako sponsor tytularny Formuły E, w której startują wyłącznie sportowe samochody elektryczne, ABB przesuwa granice elektromobilności, wpływając na zrównoważoną przyszłość. Grupa ABB zatrudnia około 147 000 pracowników w ponad 100 krajach świata, z czego ponad 8000 w 14 zakładach produkcyjnych i 25 biurach w Polsce, gdzie działa od 1992 r. Ponad 70% produkcji polskich fabryk należących do firmy jest eksportowana do prawie wszystkich krajów świata. W Krakowie działa Korporacyjne Centrum Badawcze ABB, jedna z siedmiu tego typu jednostek koncernu na świecie, a także jedno z dwóch globalnych Centrów Rozwoju Oprogramowania, zajmujące się wytwarzaniem komercyjnego oprogramowania dla klientów. Rocznie firma inwestuje w Polsce około 100 mln zł;

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.03.2019 15:46 Maciej Chojnowski
Pierwsza publikacja:
11.03.2019 15:46 Maciej Chojnowski
{"register":{"columns":[]}}