W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

PKB w pierwszym kwartale 2018 roku – komentarz MPiT w sprawie wstępnego szacunku GUS

30.05.2018

Według wstępnych danych GUS, Produkt Krajowy Brutto (PKB) w pierwszym kwartale 2018 roku był wyższy o 5,2 proc., w porównaniu z analogicznym okresem 2017 roku (w cenach średniorocznych roku poprzedniego). Dane są nieznacznie wyższe od wcześniejszego, szybkiego szacunku PKB opublikowanego 15 maja br. (5,1 proc.).

Zgodnie z oczekiwaniami, w pierwszym kwartale 2018 roku głównym czynnikiem wzrostu pozostawała konsumpcja, której roczne tempo wzrostu wyniosło 4,5 proc., wobec wzrostu o 4,9 proc. w ostatnim kwartale 2017 roku. W pierwszym kwartale 2018 roku obserwowaliśmy także dalsze przyspieszenie tempa wzrostu nakładów brutto na środki trwałe, które wyniosło 8,1 proc. wobec 5,4 proc. w czwartym kwartale 2017 roku. Oceniamy, że przyspieszenie tempa wzrostu wynikało z dalszej intensyfikacji nakładów sektora publicznego, a przyspieszenie dynamiki nakładów w kolejnych kwartałach powinno być kontynuowane. W pierwszym kwartale br. znacząco spowolniło natomiast tempo wzrostu eksportu – jego wzrost wyniósł jedynie 1,1 proc., wobec wzrostu o 11,2 proc. przed rokiem. Pomimo znaczącego spowolnienia tempa wzrostu importu (do 3,5 proc.), wkład eksportu netto wyniósł minus 1,2 pkt. proc. W naszej ocenie wzrost importu wspierało przyspieszenie importochłonnych inwestycji. Silny wzrost notowaliśmy w zapasach, których wkład wyniósł 1,9 pkt. proc. Od strony podażowej przyspieszenie tempa wzrostu w I kwartale br. było wynikiem wyższego wkładu we wzrost PKB wartości dodanej budownictwa (wzrost o 24,4 proc.). Niższy był wkład sektora przemysłowego (wzrost o 5,3 proc. wobec 7,7 proc. kwartał wcześniej). Wysoki wzrost odnotowały także sektory usług (handel i naprawy – o 6,6 proc. oraz transport – o 7,4 proc.).

Analiza danych wyrównanych sezonowo wskazuje na utrzymujący się trwały charakter ożywienia gospodarczego w pierwszym kwartale 2018 roku. Wzrost PKB w ujęciu kwartalnym wyniósł 1,6 proc. i był wyższy niż odnotowane średnio 1,1 proc. w 2017 roku. Wzrost obserwowany był w większości sektorów gospodarki. Wartość dodana brutto rosła nieznacznie wolniej niż PKB i w pierwszym kwartale wzrosła o 1,0 proc. Spośród głównych sektorów szybciej niż PKB rosło budownictwo (wzrost o 5,7 proc.) oraz handel i naprawy (wzrost o 2 proc.). Spośród pozostałych sektorów zdecydowana większość notuje dodatnią dynamikę wzrostu, co wpływa na pozytywną ocenę perspektyw w kolejnych kwartałach roku. Analiza składników popytu wskazuje na trwały charakter wzrostu konsumpcji oraz przyspieszanie tempa wzrostu nakładów brutto na środki trwałe. Spowolnienie eksportu powinno mieć charakter przejściowy, także wskutek obserwowanego osłabienia złotego. W naszej ocenie, w oparciu o wszystkie składniki popytowe, ożywienie PKB ma trwały i stabilny charakter.

Uwzględniając dane wyrównane sezonowo, należy zwrócić uwagę na fakt, że gospodarka Polski w pierwszym kwartale br. wciąż rozwijała się dwukrotnie szybciej niż gospodarka strefy euro (wzrost o 2,5 proc.), a także całej UE (wzrost o 2,4 proc.).

Oczekujemy, że w kolejnych kwartałach, przy braku znaczących zaburzeń zewnętrznych, ożywienie gospodarcze powinno utrzymywać się na zbliżonym poziomie.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
30.05.2018 16:49 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
30.05.2018 16:49 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}