W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska firma pierwszym beneficjentem nowego systemu wspierania inwestycji

17.09.2018

Spółka Plastica z województwa kujawsko-pomorskiego, wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych S.A. jako pierwsza w Polsce uzyskała wsparcie według zasad nowej ustawy o wspieraniu inwestycji. Przedsięwzięcie będzie zrealizowane w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Ustawa, która zmieniła zasady funkcjonowania stref ekonomicznych, weszła w życie 30 czerwca 2018 r. Nowy system wspierania inwestycji przyniósł przełomowe rozwiązania m.in. rozszerzył zasięg terytorialny Specjalnych Stref Ekonomicznych z 0,08% obszaru kraju na teren niemal całej Polski, zróżnicował także kryteria przyznawania pomocy w zależności od jakości inwestycji, sytuacji gospodarczej w regionie i jego strategicznych potrzeb w myśl zasady zrównoważonego rozwoju.

"Bardzo mnie cieszy, że w 2 tygodnie po wejściu w życie rozporządzeń do ustawy o wspieraniu inwestycji mamy już pierwszego beneficjenta tych zmian, a kolejne decyzje w innych strefach są na finiszu. To pokazuje jak bardzo nowy system wspierania inwestycji był potrzebny i oczekiwany przez przedsiębiorców. Co ważne, nowe zasady zaprojektowaliśmy tak, by mogły z nich w większym stopniu korzystać rodzime przedsiębiorstwa. I są tego efekty. Pierwszy beneficjentem wsparcia na nowych zasadach jest polska spółka Plastica - część Grupy Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych S.A., działającej z powodzeniem od ponad 65-lat. Satysfakcja jest tym większa, że inwestycja ma charakter innowacyjny i związana jest z jednym ze strategicznych sektorów wskazanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" – podkreśliła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Spółka Plastica z Frydrychowa, w gminie Kowalewo Pomorskie, w powiecie golubsko-dobrzyńskim, zadeklarowała inwestycję o wartości 82 mln zł oraz zatrudnienie 10 nowych pracowników. We Frydrychowie spółka zamierza zwiększyć zdolności produkcyjne istniejącego zakładu produkującego wyroby higieniczne i medyczne. Powstaną nowoczesne linie produkcyjne. Planowane zakończenie realizacji inwestycji to wrzesień 2021 r.

Grupa TZMO liczy 56 spółek w Polsce i za granicą, w których zatrudnia 7600 pracowników. Ich produkty dostępne są na ponad 80 rynkach – w Europie, Azji, Afryce. Produkty TZMO S.A. powstają w oparciu o najnowocześniejsze technologie na świecie.

"Ta decyzja to przypieczętowanie zmian, które były oczekiwane przez inwestorów od kilkunastu lat. Dziś otwieramy nowy rozdział w historii specjalnych stref ekonomicznych i co najważniejsze zarówno inwestorzy, jak strefy są do tego procesu dobrze przygotowani. Pamiętajmy, że spółki zarządzające odgrywają teraz nową, wzmocnioną rolę w przyciąganiu inwestycji. Będą głównym punktem kontaktu w regionie, centrum wiedzy dla inwestora. Stawiamy na ambitne przedsięwzięcia, które będą miały pozytywny wpływ na naszą gospodarkę. Nie mam wątpliwości, że nowe prawo istotnie zmieni pejzaż gospodarczy kraju" – powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński.
"Jesteśmy dumni, że nasza Strefa jako pierwsza w kraju udzieliła wsparcia w ramach nowych przepisów strefowych" – zaznaczył wiceprezes Pomorskiej SSE Paweł Lulewicz.

Poinformował, że Strefa odbyła szereg spotkań z lokalnymi samorządami i przedsiębiorcami, podczas których prezentowała i wyjaśniała najważniejsze założenia ustawy.

"Pokazaliśmy, że „nowa” strefa to przede wszystkim wsparcie dla mikro-, małych i średnich polskich firm. Nowe zasady przyznawania ulg umożliwią korzystanie ze zwolnień większej liczbie przedsiębiorstw, które do tej pory były praktycznie wykluczone z możliwości otrzymania tego rodzaju wsparcia. Nowe przepisy są dla nich szansą na rozwój" – powiedział zarządzający PSSE.
"Każda gmina bez względu na wielkość, może stać się atrakcyjną strefą inwestycyjną. Otrzymanie zachęt inwestycyjnych jest teraz możliwe na wszystkich terenach inwestycyjnych w naszym kraju. To bardzo ważne, gdyż jednym z głównych celów rządu jest to, żeby z korzyści płynących ze wzrostu gospodarczego korzystali wszyscy obywatele" – podkreśliła poseł Iwona Michałek.

Nowe instrumenty wsparcia przedsiębiorców zastąpiły dotychczasowy system funkcjonujący w Specjalnych Strefach Ekonomicznych.Ustawa nie wprowadza żadnych zmian nabytych praw dla inwestycji, które działają już w SSE. Przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na działalność gospodarczą na mocy ustawy o SSE, będą zwolnieni z podatku do 2026 roku.

Najważniejsze zmiany:

  • Zwolnienie podatkowe dla inwestycji dostępne w całym kraju, ze Strefami, które dostosowują się do potrzeb przedsiębiorców.
  • Dzięki odejściu od ograniczeń terytorialnych, MŚP nie muszą przenosić się do poszczególnych Stref i inwestować z dala od swojego obszaru działania. Mogą to robić tam, gdzie im wygodniej.
  • Prostsze i bardziej dostępnie inwestowanie dla mikro i średnich przedsiębiorstw, z wymaganiami dostosowanymi do wielkości przedsiębiorcy i poziomu bezrobocia w powiecie.
  • Gwarancja czasu inwestycji – zwolnienia z podatku wydawane na 10, 12 lub 15 lat.
  • Nowe kryteria do uzyskania ulg wspierające niedoinwestowane dotąd regiony kraju.

Dzięki nowej ustawie zyskują:

  • Inwestorzy polscy – wymagane nakłady będą dostosowane do ich możliwości; nie będą oni zmuszeni, jak dotychczas do zmiany lokalizacji swojej działalności, ponieważ zachęty będą dostępne na terenie całej kraju.
  • Inwestorzy zagraniczni – nowe tereny inwestycyjne i zagwarantowany czas inwestycji przywracają Polsce konkurencyjność na rynkach międzynarodowych.
  • Pracownicy – przewidujemy, że w ciągu najbliższych 10 lat powstanie ponad 200 tys. nowych miejsc pracy na konkurencyjnych warunkach.
  • Gminy we wszystkich regionach – każda gmina będzie pod opieką poszczególnych stref.
  • Obecnie funkcjonujące Strefy – zyskują realny wpływ na rozwój gospodarczy swojego regionu oraz mogą jeszcze skuteczniej likwidować bariery inwestycyjne. Polska – wsparcie finansowe dla inwestycji, które wpływają na rozwój gospodarczy kraju ma działanie długofalowe i niesie ze sobą m.in.: transfer wiedzy, wsparcie dla działalności B+R, stabilne miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników, rozwój klastrów, likwidację bezrobocia na słabiej rozwiniętych terenach.
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
17.09.2018 12:03 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
17.09.2018 12:03 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}