Polsko -tureckie rozmowy o współpracy gospodarczej

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oraz minister handlu Republiki Turcji Ruhsar Pekcan

Turcja jest głównym partnerem Polski z obszaru Bliskiego Wschodu i Azji. O wzmacnianiu relacji handlowych i nowych kierunkach współpracy, rozmawiano wczoraj podczas polsko-tureckich konsultacji gospodarczych i Polsko-Tureckiego Forum Biznesowego. W wydarzeniach udział wzięły minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oraz minister handlu Republiki Turcji Ruhsar Pekcan.

Rynek turecki jest doskonale znany polskim przedsiębiorcom z takich branż, jak energetyka i górnictwo, przemysł maszynowy czy meblarski. Z drugiej strony, mocno obecne nad Wisłą są tureckie przedsiębiorstwa budowlane czy tekstylne. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie stanie się szansą na otwarcie na nowe branże, na współpracę technologiczną i wspólne innowacje, a także nowe projekty inwestycyjne – mówiła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podczas Forum.

Równolegle do organizowanego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu Forum, odbyły się polsko-tureckie międzyrządowe konsultacje gospodarcze.

W tym roku rozmawialiśmy przede wszystkim o wspólnych wyzwaniach - czwartej rewolucji przemysłowej i przemianach w światowym systemie handlu. Oba nasze kraje to młode i głodne sukcesu społeczeństwa, które chcą zwiększać swoje obroty handlowe – poinformowała szefowa MPiT.

Turcja znajduje się na 16 miejscu na liście dostawców towarów do Polski i na 20 na liście odbiorców towarów polskich.  

Mam nadzieję na podwojenie wymiany handlowej między Polską a Turcją w ciągu czterech lat do 10 mld dolarów – podkreśliła Emilewicz.  

O tym mówiła też minister handlu Turcji Ruhsar Pekcan. Zaznaczyła, że współpraca między naszymi krajami ma bardzo duży potencjał, który nie jest do końca wykorzystany. 

Nasze przyjacielskie relacje trwają już od 600 lat, warto je pogłębiać i ułatwiać kontakty biznesowe, m.in. modernizując politykę celną. Turcja oferuje szereg zachęt inwestycyjnych zwłaszcza dla innowacyjnych projektów. Rozwijamy intensywnie sieć inkubatorów przy uczelniach technicznych, gdzie na styku biznesu i nauki poszukujemy nowatorskich rozwiązań technologicznych – powiedziała turecka minister.
Przemawia minister Jadwiga Emilewicz
Przemawia minister Jadwiga Emilewicz
Przemawia minister Jadwiga Emilewicz
Zobacz więcej

Navigation Menu

Metrics

Informacje o publikacji dokumentu
Opublikowano: 08.03.2019 11:01
Osoba publikująca: Aleksandra Serkowska
Zmodyfikowano: 18.03.2019 15:13
Osoba modyfikująca: Monika Waćkowska-Kabaczyńska