W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Produkcja budowlano-montażowa i sprzedaż detaliczna w kwietniu 2019 roku – komentarz MPiT

23.05.2019

Wg wstępnych danych GUS w kwietniu br. produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 17,4 proc. r/r, a wynik wpisał się w nasze oczekiwania. To kolejny już miesiąc bardzo dobrych wyników w budownictwie, szczególnie jeśli uwzględnimy wysoką bazę sprzed roku, kiedy to produkcja budowlana wzrosła o 19,7 proc. Równie dobrych odczytów spodziewamy się w kolejnych miesiącach, co powinno przełożyć się na wzrost stopy inwestycji w całym roku.

Analizy gospodarcze

W kwietniu 2019 roku, w porównaniu z analogicznym miesiącem 2018 roku, najwyższy wzrost produkcji odnotowano w jednostkach zajmujących się głównie budową infrastruktury (obiektów inżynierii lądowej i wodnej o 32,7 proc.). Roboty budowlane głównie związane z wykończeniem inwestycji (specjalistyczne) wzrosły o 18,2 proc. Natomiast niewielki wzrost notowały jednostki zajmujące się budową budynków (o 3,9 proc.).

W kwietniu wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytkowania (19,3 proc. r/r), głównie mieszkań na sprzedaż lub wynajem (26,4 proc. r/r). Spadła natomiast liczba rozpoczętych inwestycji deweloperskich (5,4 proc.), jednak w całym okresie I-IV widoczny jest wzrost o 4,7 proc. Szacuje się, że na koniec kwietnia 2019 roku w budowie pozostawało o 4,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku. 

Zgodnie z majowym wskaźnikiem koniunktura w budownictwie pozostaje na dodatnim poziomie, nieznacznie niższym od notowanego w kwietniu. Pozytywnie oceniany jest bieżący portfel zamówień na rynku krajowym i zagranicznym, znacznie lepiej niż w okresie dobrej koniunktury przed kryzysem 2009 roku. Nadal optymistyczne choć mniej niż w kwietniu są prognozy zatrudnienia.

Dobre wyniki sektorów przemysłowego i budowlanego znajdują swoje odzwierciedlenie w rosnących nakładach inwestycyjnych przedsiębiorstw. W grupie średnich i dużych podmiotów w I kw. br. odnotowano wzrost inwestycji na poziomie 21,7 proc. r/r. Obserwowany wzrost nakładów majątkowych całego sektora przedsiębiorstw w II połowie 2018 roku oraz w I kw. 2019 roku (średnie i duże przedsiębiorstwa) wskazuje na to, że wraz z rozpędzeniem się inwestycji publicznych, coraz większy ciężar zaczynają brać na siebie przedsiębiorstwa.  

W maju oczekujemy utrzymania wysokiej dynamiki produkcji budowlanej. Szacujemy, że roczny wzrost produkcji budowlano-montażowej przekroczy 15 proc.

Dobre wyniki notujemy także w sprzedaży detalicznej, która wzrosła w kwietniu o 11,9 proc. r/r (w cenach stałych, wobec wzrostu o 4 proc. przed rokiem). Decydująca w kwietniu okazała się sprzedaż w sklepach niewyspecjalizowanych (wzrost o 20 proc.), sprzedaży "spożywczej" (18,2 proc.) oraz w sprzedaży samochodów (13,3 proc.). Nadal obserwowany był wzrost w dziale meblowym i farmaceutycznym (o odpowiednio 19,5 proc. i 9,9 proc.). W strukturze sprzedaży detalicznej zauważalne jest trwałe ożywienie w sprzedaży mebli, sprzętu rtv i agd, odzwierciedlające wzrost w budownictwie mieszkaniowym oraz produkcji przemysłowej. 
 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
23.05.2019 12:26 Sonia Sobczyk
Pierwsza publikacja:
23.05.2019 12:26 Sonia Sobczyk
{"register":{"columns":[]}}