W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Systematyczny wzrost wartości eksportu towarów rolno-spożywczych - komentarz MPiT

25.09.2019

W latach 2015-2018 Polska notowała systematyczny wzrost wartości eksportu towarów rolno-spożywczych. W 2018 r. przyrost ten osiągnął nienotowany dotąd poziom 29,7 mld EUR i był wyższy w ujęciu rocznym o 6,8%.

Na szarym tle hasztag analizy MPiT.

W 2018 r. udział produktów rolno-spożywczych w polskim eksporcie ogółem ukształtował się na poziomie 13,3%. Była to zatem trzecia najważniejsza grupa towarów w zagranicznym wywozie (po wyrobach przemysłu elektromaszynowego oraz chemicznego).

Zdecydowana większość naszego eksportu artykułów rolno-spożywczych trafia na rynek unijny. W 2018 r. było to w ujęciu wartościowym 24,5 mld EUR, przy czym za ponad jedną trzecią tej kwoty odpowiadało 5 krajów: Wielka Brytania, Holandia, Włochy, Francja i Czechy. Jednocześnie dynamicznie rośnie nasz eksport rolno-spożywczy na rynki pozaunijne. W latach 2015-2018 odnotowaliśmy pod tym względem znaczący wzrost do: Turcji (o 86,7%), Norwegii (o 79,9%), na Ukrainę (o 62,4%), do Szwajcarii (o 56,4%) oraz Izraela (o 53,8%).

W naszym eksporcie towarów rolno-spożywczych najważniejsze znaczenie mają: papierosy (9,7% w 2018 r.), mięso jadalne i podroby z drobiu (8%), chleb, pieczywo cukiernicze, ciasta, ciastka, wafle itp. (5,3%), czekolada i inne przetwory spożywcze zawierające kakao (5,1%) oraz mięso wołowe (3,9%).

Powyższe dane dowodzą, że ostatnie 4 lata to czas wzmożonego eksportu polskiej żywności i płodów rolnych, które coraz silniej postrzegane są jako flagowy produkt, budujący "markę Polska". To również rosnące dochody dyspozycyjne naszych rolników i przetwórców rolno-spożywczych, co stabilizuje branżę w Polsce. 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}