W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Bukareszcie dobiegło końca spotkanie ministrów ds. handlu UE

22.02.2019

Reforma Światowej Organizacji Handlu, w tym wypracowanie nowych mechanizmów finansowych i poprawa efektywności działania WTO oraz kierunki rozwoju unijnej polityki handlowej wobec USA – to główne tematy nieformalnego posiedzenia Rady ds. Zagranicznych w formacie Ministrów Handlu (FAC Trade), w którym wziął udział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa.

Marcin Ociepa_Bukareszt

Spotkanie zostało zorganizowane w Bukareszcie z inicjatywy sprawującej prezydencję w Radzie UE Rumunii. Gospodarzem spotkania był Ștefan-Radu Oprea, rumuński minister ds. handlu, otoczenia biznesowego i przedsiębiorczości. W obradach uczestniczyła Cecilia Malmström – unijna komisarz ds. handlu. 

Ministrowie handlu EU spotkali się w Bukareszcie, aby dyskutować o reformie Światowej Organizacji Handlu, która działając w obecnej formule nie wypełnia skutecznie swojej funkcji. Uczestnicy obrad zgodzili się co do konieczności kontynuacji wysiłków na rzecz modernizacji WTO. Za konieczne uznano wypracowanie nowych zasad i mechanizmów finansowych oraz poprawę efektywności działania WTO, zwłaszcza w obliczu takich wyzwań jak transfer technologii, brexit czy konflikty handlowe.

Drugim elementem spotkania europejskich ministrów ds. handlu było omówienie kierunków rozwoju polityki handlowej w relacjach Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi. Ministrowie zgodzili się, że należy zachować konstruktywne podejście do problematyki związanej z polityką handlową na lini UE-USA. Jak zaznaczyli, zasadniczym punktem odniesienia dla kształtowania wzajemnych relacji handlowych powinno służyć porozumienie, będące efektem ubiegłorocznego spotkania Jean-Claude Junckera z prezydentem Donaldem Trumpem w Waszygtonie. 

Polska w pełni popiera konstruktywne podejście UE w kwestii negocjacji z USA umów o eliminacji cła na towary przemysłowe oraz umowy o ocenie zgodności. Przyjęcie wytycznych w tym zakresie (tzw. mandatów) jest pozytywnym sygnałem o realizacji przez UE agendy handlowej uzgodnionej na poziomie liderów UE i USA – powiedział Minister Marcin Ociepa po zakończeniu obrad.

 

Poruszona podczas spotkania agenda będzie kontynuowana, a jej celem jest  osiągnięcie unijnego konsensusu. Rumuńska prezydencja nie wykluczyła dodatkowego, tym razem formalnego posiedzenia Rady FAC Trade dla przyjęcia mandatów, najprawdopodobniej w drugiej połowie marca. 

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.02.2019 17:58 Marta Arendt
Pierwsza publikacja:
22.02.2019 17:58 Marta Arendt
{"register":{"columns":[]}}