W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ZASZCZEP SIĘ W MAJÓWKĘ w Białymstoku

01.05.2021

Co planujesz na majówkę? Spacer, dobry film, a może obiad z rodziną? Do listy swoich planów dopisz też koniecznie szczepienie przeciw COVID-19! Do naszego województwa trafi łącznie 2500 dawek szczepionki firmy Johnson & Johnson. Jeśli jesteś w grupie wiekowej uprawnionej do rejestracji i masz już e-skierowanie, od 1 do 3 maja możesz zaszczepić się bez zapisów w specjalnym punkcie w Białymstoku na dziedzińcu Pałacu Branickich. Kadra medyczna będzie czekać na Ciebie od 10 do 17. Wizyta w punkcie to również świetna okazja, żeby dowiedzieć się więcej na temat Narodowego Programu Szczepień.

zaszczep_sie_w_majowke

O regionalej odsłonie ogólnopolskiej akcji Zaszczep Się w Majówkę mówili w czwartek (29.04) na konferencji prasowej: wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku dr hab. Jan Kochanowicz, prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji w Białymstoku, wojewódzki konsultant ds. epidemiologii oraz dr Barbara Bebko - naczelna pielęgniarka i koordynator szczepień w USK w Białymstoku.

- Od 1 do 3 maja w Białymstoku na dziedzińcu Pałacu Branickich stanie specjalny punkt szczepień. W godz. od 10 do 17 będzie można się tu zaszczepić. Wystarczy być osobą uprawnioną, czyli mieć e-skierowanie, a ono jest wystawiane automatycznie danej grupie wiekowej - mówił wojewoda podlaski.

Według harmonogramu:

  • 1 i 2 maja zaszczepić się mogą osoby w wieku 36 lat i starsze,
  • 3 maja zaszczepić się mogą osoby w wieku 34 lat i starsze.

W majówkę zaszczepić się będą mogły również osoby 30+, które w przeszłości zgłosiły chęć zaszczepienia przez formularz na stronie gov.pl/szczepimysie i otrzymały na tej podstawie e-skierowanie. Podczas akcji będą mogły przyjąć jednodawkową szczepionkę firmy Johnson & Johnson.

- Szczepionka została zaakceptowana 15 marca przez EMA (Europejską Agencję Leków), czyli dopuszczona do dystrybucji w Europie. Jest już szeroko stosowana w Stanach Zjednoczonych, więc znamy jej skuteczność. Badania kliniczne mówią, że w drugim tygodniu osiągamy efektywność na poziomie 60%, a w czwartym prawie 80%, więc mamy wielkie nadzieje, że szybciej zbliżymy się do tego wyczekiwanego poziomu zaszczepienia 70% społeczeństwa - mówiła prof. Joanna Zajkowska.

Wystarczy przyjść i zaczekać na swoją kolej – bez wcześniejszego zapisywania się na konkretny termin lub godzinę. Tak jak w działających już punktach szczepień, również i w tym punkcie obecna będzie kadra medyczna, która zajmie się pacjentami zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi standardami i procedurami.

- Między godz. 10 a 17 pracować będą trzy zespoły, w zespole do szczepienia będzie kwalifikował lekarz, szczepić będzie pielęgniarka lub położna. W tym składzie jesteśmy w stanie dziennie zaszczepić około tysiąca osób. Zachęcam, aby białostoczanie i osoby, które przyjadą na majówkę, skorzystały z tej możliwości - mówiła dr Barbara Bebko.

Uwaga! Liczba szczepionek jest ograniczona.

Powrót do normalności? Możliwy dzięki szczepieniom przeciw COVID-19

Im większa liczba osób zaszczepionych, tym szybciej możliwe będzie łagodzenie obostrzeń i zasad bezpieczeństwa. Pamiętaj, wszystkie rodzaje szczepionki przeciw COVID-19 są starannie badane, co sprawia, że są bezpieczne!

W województwie podlaskim do tej pory zostało wykonanych już ponad 360 tysięcy szczepień. W skali całego kraju to już łącznie ponad 11 mln wykonanych zastrzyków.  

- To, czy pokonamy pandemię, zależy od tego, czy się zaszczepimy w okresie, który teraz mamy, kiedy epidemia ma mniejszą siłę, liczba osób hospitalizowanych się zmniejsza - przekonywał dr hab. Jan Kochanowicz.

Według harmonogramu, do 9 maja wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, będą miały wystawione e-skierowanie i będą mogły zapisać się na termin szczepienia przeciw COVID-19. Rejestracja jest bardzo prosta. Na termin szczepienia możesz zapisać się przez internet, za pomocą infolinii 989, wysyłając SMS na numer 880 333 333 oraz bezpośrednio w wybranym punkcie szczepień.

Szczegółowe informacje dotyczące rejestracji, Narodowego Programu Szczepień, ale też mapę punktów szczepień znajdziesz na www.gov.pl/szczepimysie.

 

Źródło: https://www.gov.pl/web/uw-podlaski/masz-e-skierowanie-zaszczep-sie-w-majowke-w-bialymstoku-bez-rejestracji?fbclid=IwAR06ZTZKQMs1iFIktXCDJrtJhyu5o_A567fIDNrLWKd5f2XCxaVsmfxwH7c