W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Bez Tytoniu 2021: zobowiązanie się do rzucenia palenia 31 maja 2021 r

napis Quitters are winners #CommitToQuit na niebieskim tle, widoczny kosz z dpadami

WHO rozpoczęła niedawno całoroczną globalną kampanię z okazji Światowego Dnia Bez Tytoniu 2021 - „Zobowiązuj się do rzucenia palenia”. Ta kampania ma na celu wsparcie 100 milionów ludzi na całym świecie w ich próbach rzucenia palenia poprzez różne inicjatywy i rozwiązania cyfrowe. Pomoże stworzyć zdrowsze środowisko sprzyjające rzucaniu palenia poprzez:

- opowiadanie się za zdecydowaną polityką rzucania palenia

- promowanie zwiększonego dostępu do usług rzucania palenia

- podnoszenie świadomości na temat taktyk przemysłu tytoniowego

- umożliwienie użytkownikom tytoniu podejmowania skutecznych prób rzucenia palenia poprzez inicjatywy „rzucić i wygraj”.

Pandemia COVID-19 doprowadziła do tego, że miliony użytkowników tytoniu chcą rzucić palenie. Jednak rzucenie palenia jest wyzwaniem, zwłaszcza z dodatkowymi stresami społecznymi i gospodarczymi spowodowanymi przez pandemię.

Na całym świecie około 780 milionów ludzi twierdzi, że chce rzucić palenie, ale tylko 30% z nich ma dostęp do narzędzi, które mogą pomóc im przezwyciężyć fizyczne i psychiczne uzależnienie od tytoniu. WHO wraz z partnerami zapewni ludziom narzędzia i zasoby potrzebne do podjęcia skutecznej próby rzucenia palenia.

Rzucenie palenia przynosi natychmiastowe i długoterminowe korzyści zdrowotne.

Już po 20 minutach rzucenia palenia tętno spada. W ciągu 12 godzin poziom tlenku węgla we krwi spada do normy. W ciągu 2–12 tygodni poprawia się krążenie i poprawia się czynność płuc. W ciągu 1-9 miesięcy kaszel i duszność ustępują. W ciągu 5–15 lat ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu u osób niepalących. W ciągu 10 lat śmiertelność z powodu raka płuc jest o około połowę mniejsza niż wśród palaczy. W ciągu 15 lat ryzyko wystąpienia chorób serca jest takie, jak u niepalących.

Polityka i zdolność do rzucania palenia w Europejskim Regionie WHO musi ulec poprawie .

Polityka rzucania palenia nadal należy do najmniej wdrażanych ze wszystkich środków Ramowej Konwencji Światowej Organizacji Zdrowia o ograniczeniu popytu na tytoń, przy czym tylko 8 krajów zapewnia najlepsze praktyki w zakresie rzucania palenia w Regionie Europejskim, z których większość to kraje o wysokim dochodzie.

Rządy powinny uznać tę niezaspokojoną potrzebę i działać zgodnie z nią w ramach kompleksowej strategii kontroli tytoniu. Priorytetem dla krajów muszą być efektywne kosztowo interwencje mające na celu zaprzestanie palenia tytoniu na poziomie populacji. Jednocześnie należy zachęcać do innowacji i w pełni wykorzystywać technologie mobilne, aby poprawić dostęp do dużych i trudno dostępnych populacji.

Rozwiązania cyfrowe, które pomogą rzucić palenie 1,3 miliardowi użytkowników tytoniu na całym świecie

WHO ustanowiła nową inicjatywę Access Initiative for Quitting Tobacco, która zapewnia ludziom między innymi bezpłatny dostęp do poradnictwa cyfrowego. WHO nawiązało współpracę z firmami technologicznymi, takimi jak Facebook, WhatsApp i Soul Machines, aby podnieść świadomość i wspierać użytkowników tytoniu w rzucaniu palenia przy pomocy chatbotów i cyfrowych pracowników służby zdrowia. Na przykład Florence, doradca cyfrowy, oparty na sztucznej inteligencji, pomaga ludziom opracować spersonalizowany plan rzucenia palenia i kieruje ich do dostępnych aplikacji mobilnych i bezpłatnych linii rzucania palenia w ich krajach. W międzyczasie Quit Challenge na WhatsApp zapewnia zarejestrowanym użytkownikom tytoniu bezpłatne wiadomości o tym, jak rzucić palenie, bezpośrednio na ich telefony komórkowe.

Te i inne globalne i regionalne narzędzia rzucania palenia zostaną wprowadzone w ramach kampanii na Światowy Dzień Bez Tytoniu 2021, który po raz kolejny potwierdzi, że silne usługi w zakresie rzucania palenia poprawiają zdrowie, ratują życie i oszczędzają pieniądze.