W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

STOP DOPALACZOM - UWAGA !! [nowe_narkotyki]

dopalacze_nagłówek

Dopalacze to potoczna nazwa różnego rodzaju produktów zawierających te substancje psychoaktywne, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Zażycie ich ma na celu wywołanie w organizmie efektu narkotycznego zbliżonego do efekt jaki wywołują substancje zdelegalizowanych.

Niebezpieczeństwo związane z zażywaniem dopalaczy wynika z faktu iż są to nowe substancje, których działanie na organizm człowieka nie zostało do końca poznane. Co więcej, niezwykle łatwo je przedawkować,  lekarze często nie wiedzą jak postępować przy takim zatruciu.

Jak działają:

  • Substancje stymulujące- powodują rozdrażnienie i trudności w koncentracji uwagi. Po kilku godzinach od zażycia pojawia się „zejście” objawiające się wyczerpaniem, zaburzeniami rytmu serca, niepokojem,  nudnościami, a w skrajnych przypadkach nieprzyjemnymi halucynacjami, najczęściej słuchowymi.
  • Mieszanki ziołowe, kanabinoidy– zażycie ich prowadzi do efektów niepożądanych w postaci kołatania serca, uczucia duszności, zaburzeń orientacji, niepokoju, stanów lękowych.
  • Halucynogeny- zażycie często prowadzi do „bad tripów”, czyli „złych podróży”, w trakcie których osoba zażywająca daną substancję doświadcza silnie obniżonego nastroju, lęków, uczucia zagrożenia, mogą też pojawić się zaburzenia osobowości i myśli samobójcze.

Mimo zapewnień producentów dopalaczy nie są one produktami pochodzenia naturalnego! Nowe narkotyki to nowe substancje, których działanie na organizm człowieka nie zostało do końca poznane i niezwykle łatwo je przedawkować. Substancje psychoaktywne na każdego działają  inaczej. Zażywanie ich może spowodować sięganie po coraz bardziej uzależniające substancje. Osobie po zażyciu dopalaczy grożą: problemy z prawem, choroby psychiczne, a nawet śmierć!

Więcej o nowych narkotykach można się dowiedzieć  korzystając ze strony www.dopalaczeinfo.pl

Komunikat GIS skierowany do rodziców i opiekunów https://www.gov.pl/web/gis/dopalacze-komunikat-dla-rodzicow-i-opiekunow

 

Można też skorzystać z bezpłatnej infolinii Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 800 060 800

Informacje w oparciu o materiały  udostępnione przez GIS.

 

Zapraszamy do zapoznania sie z ulotkami dostępnymi do pobrania poniżej

Materiały

ULOTKA​_dopalacze​_to​_smierć
ULOTKA​_dopalacze​_to​_smierć.pdf 1.75MB
ULOTKA​_Stop​_dopalaczom-uwaga​_rodzice
ULOTKA​_Stop​_dopalaczom-uwaga​_rodzice.pdf 1.75MB
ULOTKA​_Nasze​_dzieci​_i​_zagrożenia
ULOTKA​_Nasze​_dzieci​_i​_zagrożenia.pdf 0.48MB