W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS

12.05.2022

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS

15 maja 2022 roku przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS, który zaakcentowany jest co roku w trzecią niedzielę maja. W tym roku po raz kolejny motywem przewodnim jest hasło: „We Remember – We Take Action – We Live Beyond HIV”, co w wolnym tłumaczeniu znaczy: „Pamiętamy – Podejmujemy działania – Żyjemy bez HIV”. Ten dzień jest wyrazem pamięci o wszystkich, którzy odeszli z powodu choroby AIDS, jak również dziękujemy tym wszystkim, którzy angażują się w pomoc osobom żyjącym z HIV oraz ich bliskim. Po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS obchodzony był w San Francisco i w Nowym Jorku w 1983 r.

          Dla wielu osób AIDS stało się chorobą przewlekłą, jednak nadal duża liczba chorych, nie ma dostępu do najnowszych metod leczenia. Wielu nadal jest dyskryminowanych, nadal w stosunku do nich łamane są prawa człowieka. Epidemia HIV jest nam znana od wielu lat. Coraz częściej o swoim zakażeniu dowiadują się osoby młode. Wciąż błędnie myślimy, że HIV nas nie dotyczy.

Jeszcze do niedawna diagnoza AIDS oznaczała wyrok. Dzięki wielkiemu postępowi medycyny AIDS nie musi być chorobą śmiertelną. Nowoczesne leki umożliwiają chorym na AIDS w miarę normalne funkcjonowanie, opóźniają skutecznie rozwój wirusa w organizmie, tym samym opóźniają rozwój pełnoobjawowego AIDS.

Wirusem HIV można zakazić się trzema drogami: poprzez kontakt z krwią chorego, stosunki seksualne oraz przeniesienie wirusa z zakażonej matki na dziecko. Nie można zarazić się poprzez kontakt ze łzami, potem, śliną, moczem chorego. Wirusa HIV nie przenoszą także komary, ani inne owady. Nie można się zakazić używając wspólnych sztućców, szklanek, talerzy, wspólnej toalety. Nie zarazimy się także w miejscach publicznych. Nie wynaleziono jeszcze skutecznej szczepionki na HIV/AIDS, a leki dostępne w terapii AIDS mają za zadanie opóźniać jak najdłużej rozwój choroby.
W związku z tym najskuteczniejszą metodą uniknięcia AIDS jest profilaktyka.
Więcej informacji na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS: www.aids.gov.pl

Przydatne strony internetowe:

Informacja o leczeniu ARV dla uchodźców wojennych z Ukrainy – Krajowe Centrum ds AIDS

Portal edukacyjny Krajowego Centrum ds. AIDS (hiv-aids.edu.pl)

Materiały Światowej Organizacji Zdrowia: HIV/AIDS (who.int)

Infografika dostępna na stronie internetowej WHO HIV/AIDS (who.int)

         

       Pracownicy służby zdrowia w społeczności lokalnej mogą świadczyć bezpieczne i skuteczne usługi w zakresie HIV                    Każdy musi mieć sprawiedliwy dostęp do usług związanych z HIV

Pracownicy służby zdrowia w społeczności lokalnej mogą świadczyć bezpieczne i skuteczne usługi w zakresie HIV

          Każdy musi mieć sprawiedliwy dostęp
               do usług  związanych z HIV

      Ludzie żyjący z HIV są narażeni na wysokie ryzyko powikłań COVID-19                     Zmniejsz ryzyko zachorowania na HIV

       Ludzie żyjący z HIV są narażeni na                
       wysokie ryzyko powikłań COVID-19

      Zmniejsz ryzyko zachorowania na HIV

Materiały

Podstawowe informacje dotyczące HIV/AIDS
Informacje​_o​_HIV-AIDS.pdf 0.33MB
Informacja o Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym w Poznaniu
Informacja​_-​_PKD​_w​_Poznaniu.docx 0.70MB
{"register":{"columns":[]}}