W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień zdrowia 2021

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szczecinku uprzejmie informuje, że 7 kwietnia rokrocznie obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia. Tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia w 2021 r. jest powszechna opieka medyczna. 7 kwietnia 2021 obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Celem tego święta jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej istotne problemy zdrowotne społeczeństw na świecie.

Światowy Dzień zdrowia 2021

Nasz świat nie jest równy. Jak pokazała pandemia COVID-19, niektórzy ludzie są w stanie żyć zdrowiej i mają lepszy dostęp do usług zdrowotnych niż inni - tylko dlatego, że urodzili się, żyją, pracują i starzeją w różnych częściach świata.
Dlatego hasło tegorocznego światowego dnia zdrowia „Budujemy bardziej sprawiedliwy i zdrowszy świat” ma zwrócić uwagę na to, że te nierówności nie są nowe. Mimo że na świecie nastąpiła poprawa średniego poziomu zdrowia i oczekiwanej długości życia oraz zmniejszenie przedwczesnej śmiertelności, to korzyści te nie są odczuwane równo przez wszystkie społeczeństwa. Różnice obserwuje się również u ludzi w każdym wieku, od wczesnych lat do końca życia.
Na całym świecie rodziny walczą o związanie końca z końcem niewielkimi dochodami dziennymi. Mają gorsze warunki mieszkaniowe i wykształcenie, mniejsze możliwości zatrudnienia, doświadczają większej nierówności płci. Mają często ograniczony dostęp do bezpiecznego środowiska, czystej wody, powietrza, usług zdrowotnych i bezpieczeństwa żywnościowego lub nie mają ich wcale. Prowadzi to do niepotrzebnego cierpienia, choroby  (możliwej do uniknięcia w innych warunkach), a w końcu przedwczesnej śmierci. Szkodzi naszym społeczeństwom i gospodarkom.
Jest to niesprawiedliwe i można temu zapobiec. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia wzywa liderów do zapewnienia wszystkim ludziom dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, kiedy i gdzie ich potrzebują.
 
W Polsce, w czasach PRL-u, Światowy Dzień Zdrowia obchodzono jako Dzień Pracownika Służby Zdrowia w pierwszą niedzielę po 7 kwietnia. Aktualnie, w tym dniu obchodzone są dwa święta: Światowy Dzień Zdrowia oraz Dzień Pracownika Służby Zdrowia.
Światowy Dzień Zdrowia upamiętnia rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Wydarzenie rozpoczyna Miesiąc Zdrowia oraz rok działań pod przewodnim tematem. Celem obchodów święta jest poruszenie najważniejszych problemów zdrowotnych dotyczących społeczeństwa na świecie. WHO organizuje międzynarodowe, regionalne i lokalne wydarzenia związanym z konkretnym tematem. Wśród dotychczasowych haseł był m. in.:

 • Wspieraj pielęgniarki i położne (w 2020 roku)
 • Zdrowie psychiczne: Nie odrzucaj, spróbuj pomóc
 • Rusz się po zdrowie
 • Zdrowe środowisko dla dzieci
 • Bezpieczeństwo na drodze to nie przypadek
 • Międzynarodowe bezpieczeństwo zdrowotne: Inwestować w zdrowie i budować bezpieczniejszą przyszłość
 • Chrońmy zdrowie przed wpływem zmian klimatycznych
 • Ratujmy życie! Bezpieczne szpitale w czasie katastrof!
 • Człowiek i miasto
 • Oporność na antybiotyki
 • Starzenie się i zdrowie
 • Choroby przenoszone przez wektory: małe ugryzienie, duże zagrożenie
 • Bezpieczeństwo żywności
 • Depresja : Porozmawiajmy
 • Powszechne ubezpieczenie zdrowotne.

Żadne z tych zagadnień nie traci na aktualności, ale dzięki kampaniom informacyjnym, konferencjom i różnym wydarzeniom wzrasta świadomość na temat konkretnych zagrożeń. W kontekście tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia zwraca się też szczególną uwagę na konsekwencje ekonomiczne i społeczne będące efektem panującej pandemii. Sytuacja epidemiczna oraz związane z nią zmiany w funkcjonowaniu społecznym mogą znacząco wpływać na nasze samopoczucie, wywołując niepokój oraz lęk. W tym okresie powinniśmy szczególnie zadbać nie tylko o swoje zdrowie fizyczne, ale też zdrowie psychiczne.

https://www.who.int/westernpacific/news/events/world-health-day