W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapobiegać, ochraniać, uodporniać. Europejski Tydzień Szczepień

tydzień_szczepień

Europejski Tydzień Szczepień (European Immunization Week - EIW), który w tym roku obchodzony jest dniach 26 kwietnia - 2 maja pod hasłem „Zapobiegać. Ochraniać. Uodporniać”

To jedna z najbardziej istotnych kampanii zdrowia publicznego w regionie europejskim, której celem jest podniesienie świadomości znaczenia szczepień ochronnych wśród rodziców
i opiekunów, pracowników służby zdrowia, polityków, decydentów oraz mediów. W ramach kampanii realizowanych jest szereg inicjatyw mających na celu szerzenie wiedzy na temat szczepień ochronnych, ich skuteczności oraz roli jaką odgrywają w profilaktyce zdrowotnej. 

W marcu br. KE opublikowała raport w ramach The Vaccine Confidence Project dotyczący badań opinii publicznej pod względem stopnia zaufania do szczepień. W porównaniu do roku 2018, gdzie byliśmy wśród krajów o najniższym poziomie zaufania – w ich skuteczność i bezpieczeństwo wierzyło 37 proc. Polaków, w 2020 r. wskaźnik ten wyniósł 55 proc., przy unijnej średniej na poziomie 54 proc.

90,8 proc. badanych Polaków twierdzi, że „szczepienia są ważne” (w 2018 r. było to 76 proc.). 88,5 proc. zgadza się ze stwierdzeniem, że „szczepienia są bezpieczne” (dwa lata temu – 72,4 proc.). 89,7 proc. wierzy, że szczepienia działają (to o 14,8 punktu procentowego więcej niż w 2018 r.).