W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Szczepień 2021

Obrysy skaczących dzieci

Europejski Tydzień Szczepień (European Immunization Week - EIW), w tym roku obchodzony jest w dniach 26 kwietnia - 2 maja, pod hasłem „Zapobiegać. Ochraniać. Uodporniać”.

Celem obchodów jest podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie znaczenia szczepień, które są niezbędne do zapobiegania chorobom oraz  do ochrony życia. Nie możemy również zapomnieć, że od dziesięcioleci szczepienia ratują życie milionom ludzi na całym świecie. 
 

PAMIĘTAJMY ! Szczepienia są najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobom

  • ratują życie i prowadzą do znacznego spadku liczby zachorowań, 
  • zapobiegają wybuchom epidemii chorób, 
  • kontrolują częstotliwość występowania chorób oraz mogą  prowadzić do   ich  wyeliminowania, 

Obecna sytuacja związana z epidemią Covid-19 uwidoczniła, jak ważna jest profilaktyka oraz zapewnienie ochrony przed chorobami zakaźnymi.

Więcej informacji o szczepieniach na: www.szczepienia.pzh.gov.pl

Program Szczepień Ochronnych (PSO)

Choroby dotykały ludzkość od wieków. Niemal każde stulecie ma swoja epidemiczną traumę. Jedną
 z większych pandemii gnębiących ludzi dość regularnie była dżuma. Ale i inne choroby, takie jak cholera, tyfus, ospa, syfilis, trąd czy hiszpanka, były również bardzo wyniszczające. Leczenie przez wiele wieków było intuicyjne. Dopiero szczepienia i rozpoznanie przyczyn chorób dało szanse ich opanowania. Osiągnięcia ubiegłych stuleci pozwoliły naukowcom na opracowanie szczepionek przeciwko wielu ostrym i przewlekłym chorobom zakaźnym, takim jak: gruźlica, błonica, krztusiec, tężec, dur wysypkowy, żółta gorączka i grypa.

Szczepienia w Polsce początkowo realizowane były w systemie akcyjnym. Dopiero w latach 60 - tych wprowadzono Program Szczepień Ochronnych (PSO) z podziałem na szczepienia obowiązkowe i zalecane. 
Programu Szczepień Ochronnych (zwany inaczej Kalendarzem Szczepień) to dokument zgodnie z którym realizowane są szczepienia w Polsce. Jest on aktualizowany każdego roku przez Główny Inspektorat Sanitarny i publikowany w formie Komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na dany rok w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia.
PSO jest opracowywany na podstawie zaleceń szerokiego grona uznanych ekspertów, lekarzy pediatrów, specjalistów zdrowia publicznego i epidemiologów sformalizowanych jako Rada Sanitarno-Epidemiologiczna organu doradczego GIS oraz Pediatrycznego Zespołu Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia, rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Na kształt PSO wpływają także opinie konsultantów krajowych z różnych dziedzin medycyny. Eksperci swoje rekomendacje opierają na potwierdzonych danych z badań klinicznych i obserwacyjnych, sytuacji epidemiologicznej w kraju i krajach sąsiednich oraz zaleceniach dotyczących szczepień w innych krajach. 
Aktualny Program Szczepień Ochronnych na 2021 rok został ogłoszony w Komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego z 22 grudnia 2020 roku w sprawie Programu Szczepień Ochronnych (PSO) na 2021 rok. Dokument zawiera listę szczepień dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Lista uwzględnia szczepienia obowiązkowe oraz szczepienia zalecane (nieobowiązkowe, płatne). Najważniejszą zmianą PSO na 2021 rok jest wprowadzenie obowiązkowych, bezpłatnych szczepień przeciw rotawirusom dla dzieci w pierwszych miesiącach życia.

Więcej informacji nt. Programu Szczepień Ochronnych i zagadnień dotyczących szczepień:

https://www.gov.pl/web/gis/program-szczepien-ochronnych-na-rok-2021 
https://szczepienia.pzh.gov.pl/

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}