W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Republika Korei: aktualizacja informacji związanych z rozprzestrzenianiem się Koronawirusa 2019-nCOV

07.04.2021

Informacja w związku z rozprzestrzenianiem się Koronawirusa 2019-nCoV. Aktualizacja informacji dotyczących sytuacji w Republice Korei.

Informacje dotyczące koronawirusa

Wjazd do Korei Południowej

Od 13 kwietnia 2020 r. władze Korei Południowej przywróciły obowiązek wizowy dla obywateli RP. Wstrzymano wydawanie wiz w celu turystycznym. Wszyscy planujący przyjazd do Korei Południowej zobowiązani są do uzyskania wizy. Jednocześnie wszystkie wizy krótkoterminowe wydane do 5 kwietnia 2020 r. włącznie zostają anulowane, a osoby które je otrzymały muszą złożyć wniosek o wydanie nowej wizy aby ponownie przekroczyć granicę Korei Płd. W sprawie szczegółowych informacji dotyczących wiz, należy kontaktować się z Ambasadą Korei Południowej w Warszawie.

Od 1 czerwca 2020 r. obcokrajowcy przebywający w Korei Południowej na podstawie wiz długoterminowych, w sytuacji planowanego wyjazdu i ponownego powrotu do tego kraju zobowiązani są do uzyskania w urzędzie imigracyjnym lub na lotnisku zezwolenia na ponowny wjazd tzw. Re-Entry Permit. Brak uzyskania zezwolenia wiązać się będzie z utratą dotychczas posiadanego statusu wizowego. 

Obcokrajowcy przebywający w Korei Południowej mogą uzyskać poradę w sprawach pobytowych pod numerem telefonu 1345 (Infolinia Koreańskiej Służby Imigracyjnej) oraz na stronie Koreańskiej Służby Imigracyjnej.

Od 8 stycznia 2021 r. wszyscy obcokrajowcy przybywający do Republiki Korei przed wejściem na pokład samolotu zobowiązani są przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19 wykonany w ciągu 72 godzin od wylotu. Od 15 stycznia br. wymóg ten obowiązuje podróżnych przekraczających granicę drogą morską. Zaświadczenie powinno być wydane w języku angielskim lub koreańskim bądź przetłumaczone na te języki przez tłumacza przysięgłego. 

Wszyscy podróżni przyjeżdżający do Korei Południowej kierowani są na obowiązkową 14-dniową kwarantannę oraz poddawani są testowi na obecność koronawirusa. Obcokrajowcy posiadający Alien Registration Card lub wizę długoterminową mogą ją odbyć w miejscu zamieszkania. Pozostali będą kierowani do rządowego ośrodka i obciążeni kosztami wynoszącymi 2 000 000 KRW (ok. 6200 PLN) za cały okres kwarantanny. Osoby objęte kwarantanną zobowiązane są do zainstalowania na telefonie komórkowym specjalnej aplikacji do raportowania swojego stanu zdrowia. W przypadku pozytywnego wyniku testu, podróżny, zależnie od aktualnego stanu zdrowia, zostanie hospitalizowany lub odprowadzony do „ośrodka opieki zdrowotnej” (Life Treatment Center).

26 stycznia 2021 r. Ambasada Korei Południowej w Warszawie zawiesiła wydawanie zaświadczeń dot. zwolnień z kwarantanny (Isolation Exemption Certificate) dla podróżujących w celach biznesowych.

Za złamanie zasad kwarantanny może zostać nałożona kara do 1 roku pozbawienia wolności lub grzywna w wysokości do 10 mln KRW  (ok. 31 tys. PLN).

Przed podróżą do Korei Południowej należy posiadać przy sobie telefon komórkowy z włączoną funkcją roamingu oraz numer telefonu znajomego, krewnego lub osoby kontaktowej, która może codziennie informować władze o Twoim stanie zdrowia. Numer telefonu do hotelu nie będzie akceptowany. Władze imigracyjne przeprowadzą rozmowę testową, zanim podróżni opuszczą lotnisko, a każda osoba, która nie będzie mogła zweryfikować swoich danych kontaktowych, może otrzymać odmowę wjazdu do Korei Południowej.

Szczegółowe informacje dot. kwarantanny można uzyskać w języku angielskim pod numerem infolinii: 1339.

Tranzyt w Korei Południowej

Transfer na lotnisku Incheon trwający do 24 godzin przebiega bez przeszkód. Pasażerowie poddawani są pomiarowi temperatury ciała, a osoby z objawami COVID-19 testowi i izolacji - w przypadku otrzymania pozytywnego wyniku. Osoby bezobjawowe/z negatywnym wynikiem testu mogą kontynuować podróż. Pasażerowie w tranzycie zobowiązani są do posiadania karty pokładowej do docelowego miejsca podróży. Nadając bagaż, należy upewnić się, że został on nadany do docelowego miejsca podróży (nie ma możliwości opuszczenia strefy tranzytowej, odebrania bagażu i nadania go na kolejny etap podróży). Nie ma obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu na COVID-19.

Sytuacja na miejscu

W Seulu, Incheonie i prowincji Gyeonggi obowiązuje trzeci stopień (2.0) dystansowania społecznego. W reżimie zabronione jest uczestnictwo w zgromadzeniach większych niż 4 osoby. Restauracje, kawiarnie, bary i inne miejsca rozrywki nie mogą obsługiwać klientów po godz. 22:00. Szczegółowe informacje dot. obowiązujących ograniczeń dostępne są na stronie Koreańskiej Agencji ds. Kontroli i Prewencji Chorób

Rząd Republiki Korei w bardzo rygorystyczny sposób podchodzi do egzekucji zasad dystansowania społecznego. Noszenie maski jest obowiązkowe pod karą grzywny, zaś obcokrajowcy, którzy nie stosują się do zaleceń służb porządkowych, podlegają szczególnej krytyce mediów i społeczeństwa. Wiele ośrodków turystycznych pozostaje zamkniętych.