W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polacy chętnie wnioskują przez internet – tydzień z „500+” w nowej odsłonie

08.07.2019

Od 1 lipca można składać online wnioski o świadczenie w ramach programu „Rodzina 500+” w nowej rozszerzonej odsłonie. W ciągu tygodnia rodzice złożyli już ponad 1,74 mln wniosków. Część z nich została już rozpatrzona, a świadczenia przyznane. – Polacy chętnie wnioskują o świadczenie „500+” przez internet. Bardzo nas to cieszy, to dużo prostsza i szybsza droga – mówi minister Bożena Borys-Szopa.

Rodzina 500+

Ponad 1,74 mln wniosków o świadczenie w ramach programu „Rodzina 500+” złożyli rodzice w ciągu zaledwie tygodnia. – To imponujący wynik, który pokazuje, że Polacy chętnie korzystają z tego rozwiązania. To szybka i prosta droga – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Najwięcej wniosków złożono w województwach mazowieckim (283,6 tys.) i śląskim (237 tys.).

Jak podkreśla szefowa MRPiPS, chociaż zgodnie z przepisami samorządy mają 3 miesiące na rozpatrzenie wniosku o świadczenie, to dotychczasowa praktyka pokazuje, że robią to znacznie szybciej. Część świadczeń została już przyznana, a pieniądze w najbliższym czasie trafią na konta rodziców. – Niektórzy już dzisiaj cieszą się z dodatkowych środków – wskazuje minister Bożena Borys-Szopa.

– Drodzy rodzice, nie czekajcie do sierpnia z wizytą w urzędzie, złóżcie wniosek przez internet. To naprawdę proste rozwiązanie, dzięki któremu pieniądze trafią do was znacznie szybciej – apeluje szefowa resortu rodziny. I przypomina, że tylko złożenie wniosku w okresie lipiec-wrzesień gwarantuje wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca.

Od 1 lipca można składać również wnioski o świadczenie „Dobry start”, czyli tzw. wyprawkę szkolną. W ciągu tygodnia rodzice złożyli już ponad 963,7 tys. takich wniosków.

Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że po rozszerzeniu formuły programu „Rodzina 500+” wsparcie trafi łącznie do ok. 6,8 mln dzieci (dzisiaj ze świadczenia wychowawczego korzysta 3,6 mln dzieci – stan na kwiecień 2019 r.). Wśród nich będą teraz także wszystkie dzieci przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

W roku 2019 program „Rodzina 500+” będzie kosztował dodatkowe 9,6 mld zł. W kolejnych latach dodatkowy koszt finansowania programu bez kryterium dochodowego wyniesie ok. 20 mld zł. W sumie będzie to 41 mld zł rocznie.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
08.07.2019 15:59 Biuro Promocji
Pierwsza publikacja:
08.07.2019 15:59 Biuro Promocji